نتردام از دیروز تا امروز

17
۰
(۰)
کلیسای نتردام در آتش
کلیسای نتردام در آتش

آتش سوزی نتردام نه تنها باعث احساس همبستگی مشترک بین فرانسوی ها- که اخیرا درگیر برخی اختلافات داخلی بر سر سیاست های مکرون هستند،- شد، که بار دیگر تمام مرزهای تقسیم کننده ملیت، مذهب و گرایش های سیاسی را از بین برد و همدردی جهان را برانگیخت. گرچه کلیسای نتردام به عنوان نماد مذهبی مسیحیان و کاتولیک ها شناخته می شود اما شکوه، عظمت و قدمت آن سبب شد، نگاه ها به آتش گرفتن آن فرای اعتقادات مذهبی باشد.

نقاشی از کلیسای نتردام در قرون وسطی

نقاشی از کلیسای نتردام در قرون وسطی

تاریخچه و سبک نتردام

نتردام در جزیره سیته رود سن قرار دارد. پیش از آنکه محل قرار گیری نتردام به کلیسا اختصاص یابد، یعنی تا قرن چهارم میلادی، معبدی برای غیرمسیحیان آنجا قرار داشت و از قرن چهارم به بعد ساختمان معبد به کلیسا تغییر هویت داد اما ساخت آنچه امروز به عنوان کلیسای نتردام می شناسیم در قرن دوازدهم، با افزایش جمعیت و به پیشنهاد پاپ الکساندر سوم، برای ساخت کلیسایی جامع آغاز و طی دوره های متعدد تا قرن چهاردهم تکمیل شد.

شروع ساخت نتردام همزمان بود با اوج گیری ساخت کلیساها و ظهور سبک گوتیک. سبکی که بین دو سبک رمانسک و رنسانس قرار دارد. سبکی که به دلیل این تقارن به عنوان سبکی مذهبی شناخته شد، رنگ های تند و قوی، ستون های متعدد، طاق های قوس دار، شیشه های رنگ آمیزی شده از ویژگی های این سبک معماری هستند. در طراحی داخلی نیز هویت غالب، فضایی سنگین و رسمی است و برای خلق این احساس از متریال سنگ و چوب و رنگ های تیره و مبلمانی سنگین و حجیم به لحاظ بصری استفاده می شد که نمونه عالی همه این ویژگی ها و سبک گوتیک را می شد در کلیسای نتردام دید که نه تنها از عظمت چشمگیری در معماری و طراحی برخوردار بود که حتی با ۱۲۷ متر طول، ۴۸ متر عرض و ۶۹ متر ارتفاع و یک مناره ۹۶ متری تا مدت ها عنوان بزرگترین کلیسای اروپا را یدک می کشید.

کلیسای نتردام در زمان بازسازی در قرن نوزدهم

کلیسای نتردام در زمان بازسازی در قرن نوزدهم

معماری نتردام

این بنا با ۷۵ ستون، ۱۱۳ پنجره، ۱۰ ناقوس، ۵ محراب، ۱۰۰ مجسمه در محوطه ورودی و ۵۰ مجسمه در محوطه داخلی، مجسمه های گارگویل و کاپیرا، نقاشی ها و شیشه کاری های رنگارنگ در سقف و دیوارها سرشار از جزئیاتی است که ظرافتش هر مخاطبی را به حیرت وا می دارد. برای مثال تصویری که بر سر در اصلی نقش بسته داستان روز رستاخیز است و در جنوبی روایتگر زندگی استفان مقدس و در شمالی نمایشگر کودکی مسیح و قصه های دیگر. یکی دیگر از جذابترین اتفاقاتی که نتردام آن را رقم میزند نواختن ناقوس سیزده تنی است که همیشه چند مرتبه در سال به صدا در می آید و حسی نوستالژیک را در شهر می افکند.

نقشه نتردام مثل اکثر کلیساهای قرون وسطی صلیبی شکل است. سالن مرتفع و بازوی برج آن نشان از سبک معماری پیش از خود یعنی رومانسک دارد . حال اینکه تیزی طاق ها و شیارهای سقف از المان های گوتیک است. همانطور که گفته شد این کلیسا در دوره های مختلف زمانی ساخته شد، ساخت سالن اصلی از سال ۱۱۶۳ آغاز و تا زمان مرگ اسقف موریس دو سولی در سال ۱۱۹۶ پایان یافته بود اما ساخت ایوان معروف و برج های بازوها تا ۱۲۵۰ تداوم داشت. ایوان نتردام با انواع و اقسام مجسمه موجودات عجیب زینت داده شده است. این مجسمه ها البته تنها از تزئینات معماری نبوده و با اتصال لوله هایی نقش ناودان را نیز بر عهده داشتند. برج های بازوها جزء نقشه اصلی نبودند و با معماری ژان دوشِ و پیر دو مونتروی تکمیل شدند و جالب است بدانید با وجود نقشه یکسان، دو برج کاملا مطابق با همدیگر و دوقلو نیستند. به طور کلی تقریبا بخش اصلی کلیسا در قرن اول کامل شده بود اما تاریخ تکمیل نهایی ۱۳۴۰ میلادی ثبت شده است. در جریان انقلاب فرانسه نتردام به عنوان محل انبار غذا استفاده می شد، تا پیش از آتش سوزی پانزدهم آوریل ۲۰۱۹، این تنها زمانی بود که آسیب جدی دید، غارت شد، سر مجسمه های آن قطع شد و مدتی نادیده گرفته می شد تا اینکه در قرن نوزدهم دوباره بازسازی شد.

معماری داخلی باشکوه کلیسای نتردام

معماری داخلی باشکوه کلیسای نتردام

آتش سوزی

تا دیروز سالانه ۱۳ میلیون نفر از این اثر که ابعاد هویت آن جهانی است بازدید می کردند، اما از امروز مشخص نیست این بنای استثنائی تا چه زمانی برای مرمت درهای خود را به روی علاقه مندان ببندد. آتشی که غروب دیروز، دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، به جان بانوی فرانسوی ها (که اشاره به حضرت مریم دارد) افتاد، حالا پس از سوزاندن سقف و منار آن، در حالی خاموش شده است که آسیب عظیم و سنگینی به این بنا خورده است. گرچه سالن اصلی سنگی و دو برج سالم هستند و آتشنشانان توانسته اند بسیاری از آثار هنری و ارزشمندی که در آن قرار داشت، از جمله تاج و لباس سنت لوئیس پادشاه سیزدهم فرانسه را نجات دهند. علاوه بر خسارات معنوی خسارات مادی وارد شده بر کلیسای جامع نتردام نیز قابل توجه است. ساعاتی پس از آتش سوزی گروهی از سرمایه داران فرانسوی که شرکت گوچی تنها یکی از مجموعه های آن هاست، اعلام کردند ۱۱۳ میلیون دلار به بازسازی این بنا اختصاص داده اند. امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، با لغو سخنرانی خود، علاوه بر اعلام همبستگی با هموطنانش، اعلام کرده کار بازسازی را از امروز آغاز خواهد کرد. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، ترزا می نخست وزیر بریتانیا، مقامات واتیکان، دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی و باراک اوباما رئیس جمهور پیشین امریکا در واکنش هایی رسمی و غیر رسمی در توئیتر و پیام ها به این آتش سوزی واکنش نشان داده اند. جالبترین این واکنش ها توئیت ترامپ بود که درخواست کرده بود با هلی کوپترهای آبپاش آتش نتردام را خاموش کنند که با پاسخ رئیس ستاد بحران فرانسه روبرو شد که اشاره کرد این کار برای خاموش کردن بنایی این چنین تاریخی و قدمت دار تنها ویرانی را تسریع می کند.

گمانه زنی ها بر سر علت این حادثه پس از خاموش شدن آن تازه قوت خواهد گرفت. از تئوری های توطئه تا تسویه حساب سیاسی، خرابکاری معترضان و یا حادثه ای در هنگام بازسازی بخشی از نتردام همه از احتمالات مطرح شده هستند و اما یافتن علت دقیق آن زمانبر است و مقامات فرانسوی حادثه ای هنگام بازسازی را محتمل تر می شمارند.

تصاویری از فیلم گوژپشت نتردام با بازی آنتونی کویین (از روی رمان گوژپشت نتردام تا کنون دو فیلم در 1939 و 1956 و یک انیمشن در 1996 ساخته شده است)

تصاویری از فیلم گوژپشت نتردام با بازی آنتونی کویین (از روی رمان گوژپشت نتردام تا کنون دو فیلم در ۱۹۳۹ و ۱۹۵۶ و یک انیمشن در ۱۹۹۶ ساخته شده است)

علت آتش سوزی هر چه که باشد برای دوستداران فرهنگ و هنر نابخشودنی است. چرا که نتردام همیشه برای آنان پیش از آنکه یادآور کلیسا باشد یادآور مامن عشق ابدی ناقوس زن گوژپشت آن بوده است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.