میز بازیافتی طراحی شده توسط گروه ایرانی Daevas در میلان

10
۰
(۰)

نیما فردی از ایران به ایتالیا رفت تا آرزوی خود یعنی درس خواندن دریکی از بهترین دانشگاه‌های طراحی را انجام دهد. او لیسانس خود را ر رشته طراحی مبلمان و فوق‌لیسانس خود را در رشته طراحی محصول از دانشگاه پلی‌تکنیک میلان گرفت و پس‌ازآن به مشارکت در پروژه‌های زیادی در زمینه‌های طراحی، عکاسی و غیره پرداخت.
آسیا صمیمی برای ادامه تحصیلات خود در رشته طراحی صنعتی به میلان رفت و در دانشگاه پلی‌تکنیک میلان به تحصیل در رشته طراحی محصول مشغول شد. سپس با رشته طراحی صنایع‌دستی آشنا شد و به سمت تولید محصول به‌صورت شخصی رفت و در این زمینه به کار پرداخت که محصولات طراحی و ساخته‌شده توسط او جوایزی نیز برده است.

این گروه میزهای جفتی طراحی و تولید کرده‌اند که از محصولات بازیافتی یعنی شیشه‌های قدیمی شراب و بتن تقویت‌شده ساخته‌شده‌اند. در ساختن این محصول متریال‌ها به شکلی که معمولاً از آن‌ها انتظار داریم به کار گرفته نشده‌اند به‌طور مثال سیمان معمولاً برای سطوح بزرگ و یا در ساخت‌وساز به کار می‌رود اما اینجا ر ابعاد و کاربردی ظریف‌تر استفاده‌شده است و یا شیشه استفاده شده به‌جای پایه را می‌توان به عنوان گلدان نیز استفاده کرد.

طرح روی صفحه این میز از طرح‌های اسلیمی برگرفته‌شده است. این طرح که از تناسبات و ترکیبات هندسی و ریاضی دقیقی تشکیل می‌شود معانی تاریخی نیز دارد و درگذشته در ساختار معمار، درها و دیگ قسمت‌های بنا بسیار استفاده می‌شده‌است.

ستاره ده گوشه به‌کاررفته در میز تک‌نفره این سری یکی از سمبل‌هایی است که در آثار تاریخی و معماری ایرانی بسیار استفاده‌شده است و معانی بسیاری ازجمله هستی‌شناسی فردی را در خود دارد. شیشه در وسط این صفحه سیمانی قرارگرفته است و آبی داخل آن ریخته شده است به‌منظور زیبایی و تعادل بیش‌تر است.

به گفته طراحان هدف از این پروژه افزایش آگاهی افراد نسبت به اشیا معمولی و روزمره اطرافشان است و اینکه این اشیا لزوماً دورریختنی و بی‌مصرف نیستند و می‌تواند معنا و زندگی کاملاً جدیدی داشته باشند و در هر چیزی ارزشی پنهان نهفته است و به همین دلیل محصول خود را معتبر و پاسخگو می‌دانند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.