موزه کودکان میامی

0 14
۵
(۱)

بر اساس نظریات روانشناسان فضاهای مورد استفاده کودک باید بتواند نیروهای ذهنی و احساسی و خلاقه کودک را تحت تاثیرقرار داده و از این طریق هم در اموزش او نقش ایفا کند و هم محیطی با طراوت برای وی بوجود آورد.کودکان به سبب محدودیت های جسمی و روانی خود در قیاس با بزرگسالان تاثیر پذیری بیشتر و عمیق تری داشته و در عوض تاثیر گذاری کمتری بر محیط دارند و به این ترتیب بیش از بزرگسالان اجباراً تابع شرایط محیطند.ویژگی های کودکان مخصوصا در جنبه های ذهنی و عقلانی و عاطفی و نیز محدودیت در تجربیا ت زندگی موجب عدم برخورداری آنان ازرشد و توان ذهنی و عقلانی در حد بزرگسالان است و از سوی دیگر این گروه سنی دارای خصوصیات شدید عاطفی و احساسی و تاثیر پذیری بالا هستند . غلبه عواطف بر جنبه های عقلانی اکثرا موجب آن میشود که کودک از طریق بازی و فعالیت های هنری آسانتر و سریع تر جذب برنامه های اموزشی شود و پرورش وی با موفقیت بیشتری امکان پذیر باشد .وجود خصایصی چون خیال پردازی و خصوصیات برجسته عاطفی در دوران کودکی حاکی از تناسب هر چه بیشتر زبان هنر با زبان و گرایشات طبیعت این گروه سنی دارد برخی از این خصوصیت ها عبارتند از :
الف-کنجکاوی: میل به جستجو گری و شناخت پدیده های اطراف از همان دوران کودکی در انسان مشهود است . این حس سبب سوالات پی در پی کودک میشود و انگیزه های لازم جهت دقت در دیدن و شنیدن مطالب تازه فراهم میشود و استقبال انان را از موارد گوناگون و خواندنی و داستانهای علمی و ماجراجویی را موجب میشود.

ب- بازی: بازی به عنوان یکی از بارزترین خصوصیات کودکان مطرح میشود.بازی های کودکان به صورت متنوع انجام میشود و همگام با رشد کودک با تاثیر پذیری از رغبت ها و نیازهای وی در هر مرحله اشکال و خصو صیات تازه ای می یابد.کودک به تدریج به مقتضای رشد و خصایص و نیاز های جمعی خود در بازی هایش از قواعد جمع پیروی میکند از جمله وسایلی که در علاقه و فکر خلاق کودکان بسیار با اهمیت است میتوان گل رس – مداد رنگی- وسایل نقاشی –ومعماها را نام برد. سه چرخه –، اسکیت –، تاب و زمینی که بتوانند در ان بیل بزنند و خانه سازی کنند بیش از هر چیز کودکان را به فعالیت های عضلانی و حرکت های سریع تشویق می کند.
در واقع وسایلی مانند بیلچه ،شن کش،جارو و اسباب نجاری و کشاورزی که بوسیله ان بتوانند عملا کار کنند خیلی بهتر و موثرتر از اسباب بازی های گران قیمت و به ظاهر زیبایی هستند که نتوان باآنها کاری انجام داد.
ج- تخیل: کو دکان دنیای تخیلی خود را دارند بسیاری از ایشان در گروه سنی زیر ۷ سال دنیا را آن طور تجسم می کنند که باید باشد نه آن که هست و همین امر باعث می شود محیط طراحی برای کودکان آن فضایی نباشد که معمار بدون شناخت آن را طراحی می کند.

این نمایشگاه با وسعت ۱۸۰۰ متر مربع ،فضایی است که به دنبال توسعه یک محیط کامل و همه جانبه برای فعالیتهای دستی،چند رسانه ای، درک و بیان، و تمرینات بازی تخیلی برای تعامل با بازدید کنندگان در موزه کودکان میامی است. توسعه این پروژه، به وسیله تجزیه و تحلیل مفهومی و ادغام فضای بازی کودکان با موزه، توسط شرکت LHSA+DP صورت گرفته است. شرکت LHSA+DP یا Lee H. Skolnick Architecture + Design Partnership شرکتی برای طراحی وتوسعه برنامه های آموزشی و گرافیکی وایجاد فضاهای نمایشگاهی است.
از طریق این نمایشگاه متنوع، کودکان خانه ها، محله ها و جهان گسترده تر خود را با تاکید ویژه بر تنوع غنی از فلوریدای جنوبی کشف می کنند.

فضای داخلی به جهت استفاده از تغییر نور ،صدا ،تصاویر ورنگهای شاد جذاب و زنده است.موزه از بخشهای مختلفی تشکیل شده است در قسمتی از موزه کودکان با فعالیتهای روزمره زندگی مانند خدمات بانکها و مغازه ها آشنا می شوند ودر قسمت دیگر به بررسی زمینهای باتلاقی و محیط زیست ساحلی پرداخته می شود.

کودکان می توانند با حرکت در قسمتهای مختلف بخش مرکزی موزه را که یک قلعه ساخته شده از شن و ماسه در سه طبقه که با موزاییک و سرامیک و شیشه تزیین شده است راکشف کنند.تجربه حس تعجب و کنجکاوی در تمام قسمتهای موزه چیزی فراتر از آنچه قبل از ورود به موزه انتظار می رفته است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد