مهدکودک Kaleidoscop

0 19
۵
(۱)

Kaleidoscope یا زیبا بین وسیله‌ای است شامل دایره‌ای از آینه‌ها و اشیای رنگی و نامتصل هم‌چون تیله، مهره، خرده‌شیشه و تکه کاغذ که بازتاب نور به آن‌ها الگوهای رنگارنگی را پدید می‌آورد.زیبابین با بازتاب متعدد پرتوهای نوری در آینه‌های خود باعث به وجود آوردن تصاویری با تقارن مرکزی و خطوط تقارن محوری متعدد می‌شود. ساده‌ترین نوع زیبابین از اتصال سه آینه به صورت مثلث و با سطح بازتابانندهٔ رو به داخل، ساخته می‌شود و با قرار دادن جسم کوچکی در فضای بین آینه‌ها می‌توان بازتاب آن را مشاهده کرد.با قرار دادن آینه‌ها با زاویه ۴۵ درجه، هشت تصویر تکراری از یک جسم پدید می آید، شش تصویر در ۶۰ درجه و چهار در ۹۰ درجه. با چرخاندن لوله زیبابین، روی هم افتادن تصاویر رنگی باعث نمایاندن الگوها و رنگ‌های متنوعی به چشم بیننده می‌شود.سر دیوید بروستر، مخترع اسکاتلندی در سال ۱۸۱۷ میلادی این وسیله را نام‌گذاری کرد.

به کمک Kaleidoscope متغیرهایی مانند عناصر خارجی، نور طبیعی و کودکان در حال حرکت مجموعه ای از اثرات نور و بازتاب را تولید می کنند که همین موضوع باعث اصلاح فضا می شود و دنیایی متفاوت را برای کودکان به وجود می آورد.

Kaleidoscope در این ساختمان دارای سطح مقطع شش ضلعی و ۹ متر طول و۲متر ارتفاع است.این فضا به کودکان اجازه می دهد تا با قدم زدن در آن ،فضای رنگارنگ و تعاملی را تجربه کنند علاوه بر آن حس بی وزنی نسبت به فضای اطراف داشته باشند که تجربه ای جدید و منحصر بفرد است .

صورتی رنگ بسیار قدرتمندی است. این رنگ در طیف‌های ملایم آرام‌بخش و در طیف‌های تیره تر محرک و انرژی زاست. صورتی رنگ شادی و نشاط است .این رنگ علاوه بر اینکه احساس آرامش و راحتی را القا می‌کند به شدت ضد افسردگی و گوشه‌گیری است. صورتی کلید در احساسات خاموش است که این امکان را برایمان فراهم می‌کند تا احساسات نهفته خود را رها سازیم و آن‌ها را ابراز کنیم. صورتی علاوه بر چیزهایی که گفته شد رنگ راحتی و آرامش نیز می باشدو به همین خاطر در فضای خواب از این رنگ استفاده شده است.صورتی رنگی است که ازثبات زیادی برخوردار است و هر جا که باشد زندگی و نشاط را در آن مکان القا می‌کند.صورتی از جمله رنگ‌هایست که در کنار اکثر رنگ ها به زیبایی می‌نشیند و جلوه‌های متفاوتی را خلق می‌کند. صورتی و سفید ترکیبی آرام‌بخش و کلاسیک را بوجود می‌آورند ترکیبی که دارای لطافت خاصی می‌باشد و یادآور شیرینی خامه ای و بستنی‌های سفید و صورتی است .همچنین دارای کاربری های مختلف مانند نورگیری، انباری و… است..عبورتونل Kaleidoscope از چنین فضایی انتقال دهنده احساساتی قوی است.

بقیه فضاها مانند حمام،راه پله،اتاق سحر وجادو و… با رنگ بندی ها و بافتهای مختلف مانند پروژه ای مستقل و منحصر بفرد تجربه ای متفاوت از فضا را با حفظ ایده اصلی طراحی (دنیای آرزوها) ،ممکن می سازد.

مکان اجرا پروژه :Porto Cristo, Spain
سال : ۲۰۱۵-۲۰۱۴
مشاور طرح(معمار) : A2arquitectos

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد