معتبرترین جایزه معماری جهان “نوبل معماری” سال ۲۰۱۵ به چه کسی رسید ؟!

36
۰
(۰)

جایزه معماری پریتزکر به صورت سالیانه به آرشیتکت های در قید حیات که کارهای ساخته شده توسط ایشان بیانگر همزمانی کیفیت و استعداد می باشد اعطا می شود. نکته مهم دیگر در ارزیابی، دیدگاههای تعهد آوری خواهد بود که از طریق هنر آرشیتکت بر انسانیت و حفظ محیط زیست پافشاری می نمایند.

از بهترین کارهای آقای “Freir Otto” می توان به طراحی سقف استادیوم المپیک پارک مونیخ اشاره نمود که برای المپیک تابستانی سال ۱۹۷۲ آماده شد .

همچنین طراحی غرفه آلمان در اکسپو سال ۱۹۶۷ و غرفه ژاپن در اکسپو سال ۲۰۰۰ در هانور از مجموعه کارهای وی می باشد.

خوشبختانه او آنقدر زنده ماند که برنده چهلمین دوره جایزه پریتزکر گردد ولی متاسفانه چند هفته مانده به تولد ۹۰ سالگیش دنیا را وداع گفت .

نخستین زنی که موفق به دریافت این جایزه نائل گردید ، خانم زاها حدید از کشور عراق بود.

بنیاد Hyatt در سال ۱۹۷۹ بوسیله خانواده پریتزکر ، آقای ” Jay A. Pritzker ” و خانمش Cindy” تاسیس شد. که پشتیبانی مالی این جایزه را برعهده دارد این جایزه یکی از معتبرترین جوایزدر حوزه معماری در جهان می باشد . جایزه پریتزکر به عنوان جایزه نوبل در مبحث معماری شناخته می شود .
این جایزه به ملیت ها توجهی ندارد ، نژاد ، کیش و عقیده و ایدئولوژی نیز در اعطاء این جایزه بی تاثیر می باشد . از سال ۱۹۸۷ دریافت کننده این جایزه مبلغ ۱۰۰۰۰۰ $ US به همراه یک تقدیر نامه رسمی و یک مدال برنز نیز دریافت می نماید .
این مدال توسط آرشیتکت “Louis Sullivan” طراحی و ساخته شده است و سه لغت به زبان لاتین روی این مدال نوشته شده است که معانی آن ها “durability ,utility ,and beauty” ، ماندگاری ، سودمندی و جمال می باشد .

هیئت داورانی که طی این سالها به بررسی و انتخاب هنرمندان برتر آرشیتکت در جهان می پردازند از معتبرترین معماران در جهان می باشند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.