مروری بر آثار و محصولات هفته طراحی میلان ۲۰۱۹

13
۰
(۰)
هفته طراحی میلان 2019
هفته طراحی میلان ۲۰۱۹

هفته طراحی میلان صرفا نمایشگاه مبلمان در سالن های داخلی نمایشگاهی نیست. “Fuorisalone” اصطلاحی است برای تعریف رویدادها و نمایشگاه هایی که در کل شهر میلان و در هفته دوم ماه آوریل به صورت پراکنده در گالری ها، استودیوها، خیابان ها و حتی کارخانه های متروکه برگزار می شوند. “Salone del Mobile” و “Fuorisalone” در کنار هم هفته طراحی میلان (Milan Design Week) را تعریف می کنند، در این رویدادها آخرین روندهای طراحی برای سال آینده ارائه می شود و موج جدیدی از رویدادها، نمایشگاه ها و سخنرانی ها به راه می افتد. در طول Fuorisalone، بسیاری از مکان ها در طول روز به مدت طولانی تری مشغول به فعالیت خواهند بود. علاوه بر این، در طول هفته طراحی میلان، بسیاری از مارک های مهم، مجموعه های جدید خود را معرفی کرده و رویدادهای خاصی را با موسیقی و سرگرمی های زنده برگزار می کنند.

کمپانی VERSACE

کمپانی VERSACE

ورساچه (VERSACE)

کمپانی «ورساچه»، برای طراحی بوتیک های میلان ورساچه و مجموعه بوتیک مبلمان داخلی طراح آمریکایی «ساشا بیکاف» (Sasha Bikoff) را استخدام کرد. او قطعات مبلمان سنتی را دوباره تصویر سازی و آنها را با پارچه های مد روز و مواد غیر معمول به روز کرده بود و همچنین مجموعه مبلمان جدیدی را در سبک مبلمان آپارتمانی ارائه کرد. به علاوه، هنرمند کانادایی «اندی دیکسون» (Andy Dixon) کارهای الهام بخش خود را در همین فضا به نمایش درآورد.

HEM GALLERY & GARDEN

HEM GALLERY & GARDEN

هم گالری و گاردن (HEM GALLERY & GARDEN)

«هم» در قسمت هایی از همکاری جدیدش با Modern Design Review، مجموعه ای دیدنی سرامیکی توسط جان بوث (John Booth) و «لن مک لنتی » (Ian McIntyre)، را به نمایش درآورد. در همین راستا، گالری هم طراحانی از جمله مکس لمب (Max Lamb) و لوسیدی پِوِه (Lucidi Pevere) و آثارشان را نیز معرفی کرد.

MATTEO CIBIC در هفته طراحی میلان

MATTEO CIBIC در هفته طراحی میلان

متئو سیبیک (MATTEO CIBIC)

سخنرانی ها بخش جانبی دیگر هفته طراحی میلان است و متئو سیبیک یکی از سخنرانانی که امسال از جلسه اش به خوبی استقبال شد. متئو سیبیک طراح ایتالیایی و مدیر یک شرکت خلاق با همین نام است. در ۱۵ سال گذشته، متئو و تیمش محصولات و ایده های خلاقانه ای را برای شرکت های بین المللی، مجموعه های خصوصی و موسسات فرهنگی طراحی کرده اند. او از شهره ترین طراحان ایتالیایی است، به طوری که صندلی طراحی شده توسط JCP و مبلمان برنجی خودش با نام تجاری Scarlet Splendour امسال در سخنرانی اش رونمایی و فرآیند طراحی خلاقانه آن ها معرفی شد.

NILUFAR DEPOT در هفته طراحی میلان

NILUFAR DEPOT در هفته طراحی میلان

گالری نیلوفر (NILUFAR DEPOT)

نینا یاشار (Nina Yashar) مجموعه دار ایرانی‌الاصل امریکایی چند سال پیش شعبه ای از گالری نیلوفر خود در Via della Spiga افتتاح کرد و این برای او یک موفقیت بزرگ بود. در حال حاضر، تمام طرفداران طراحی در انتظار دیدن کارها و ایده های این گالری در نمایشگاه هفته طراحی میلان هستند.

FENDI در میلان

FENDI در میلان

فندی (FENDI)

کریستیانا سلستینو (Cristina Celestino) دومین مجموعه مبلمان خود را در هفته طراحی میلان به واسطه فندی رونمایی کرد. مجموعه ای که به طور یقین به زیبایی کارهای پیشین حتی بهتر از آن ها بود!

LOUIS VITTON در هفته طراحی میلان

LOUIS VITTON در هفته طراحی میلان

لویی ویتون (LOUIS VITTON)

لویی ویتون محصولات جدیدی را به مجموعه اشیاء نمادین (Objects Nomade) خود اضافه کرده بود که مثل همیشه دیدنی بودند. امسال آنها همکاری خود را با طراحان جدید مانند آتلیه بیاگتی (Atelier Biagetti) ورنالتو/بورتوتو Zanellato/Bortotto آغاز و ستاره های جدیدی را به تیمشان اضافه کردند.

LA DOUBLE J در میلان

LA DOUBLE J در میلان

دابل جی (LA DOUBLE J)

جی جی مارتین (J.J Martin) که به ملکه چاپ معروف است و آثارش در زمینه فشن و پوشاک شهره است، برای اولین بار در هفته طراحی میلان از پارچه های ملحفه ای، ظروف و گلدان ها در خطوط مد دابل جی رو نمایی کرد.

NADA DEBS در هفته طراحی میلان

NADA DEBS در هفته طراحی میلان

ندا دبس (NADA DEBS)

خاتم کاری شما را یاد چه چیزی می اندازد؟ اصفهان؟ جاقلمی؟ صنایع دستی ایرانی؟ این هنر اما در ایتالیا نیز با قدرت حاضر است. آن هم در سطوح وسیع فضاهای ذخیره سازی و مبلمان. طراح مبتکر ندا دبس (Nada Debs) که پیشتر هنر خاتم کاری را در پاشنه کفش برای یک برند پوشاک به کار برده بود این بار مجموعه خاتم کاری مبلمانی خود را در طول هفته طراحی میلان به نمایش گذاشت.

Pleasure & Treasure در میلان

Pleasure & Treasure در میلان

Pleasure & Treasure

همانطور که گفته شد هفته طراحی میلان مختص به طراحی مبلمان نیست و طراحی داخلی، هنر چیدمان و دیگر هنرهای مرتبط مثل هنرهای شهری و حتی آثار تجسمی نیز در گوشه و کنار میلان به چشم می خورند و یا حداقل کمپانی ها تلاش می کنند محصولات خود را به شیوه ای نوین ارائه دهند. در ادامه بیشتر به این موارد خواهیم پرداخت. به عنوان اولین نمونه اقدام کمپانی Pleasure & Treasure را معرفی می کنیم. این شرکت امسال روشی متفاوت را برای طراحی بستر ارائه محصولاتش به کار گرفته بود. این شرکت مبلمان و محصولات داخلی خود را -که حاصل تلاش بیش از ۴۰ طراح و معمار اتریشی است-، در اتاق انتظار خصوصی خانواده سلطنتی در ایستگاه مرکزی میلان به نمایش گذاشت. البته بازدیدکنندگان برای حضور در محوطه ۴۰۰ متر مربعی این سالن و تماشای محصولاتش که در دو طبقه قرار داشت، باید از میان دریایی از فوم می گذشتند.

COS در هفته طراحی میلان

COS در هفته طراحی میلان

هنر چیدمان (Conifera by COS)

آرتور مامو-مانی (Arthur Mamou-Mani) طراح پشت پرده یکی از باشکوه ترین مجموعه های هنر چیدمان هفته طراحی میلان بود. مجموعه ای که آرتور طراحی کرده در بخش تاریخی شهر میلان به نمایش درآمد. منطقه پلازو ایسیمباردی (Palazzo Isimbardi) بخشی از میلان است که در قرن شانزدهم مرکز اصلی شهر محسوب می شد. ساختمان هایی نظیر اداره مالیات، شهرداری و دفاتر دیگر ارگان های مهم آن زمان، هنوز در این محدوده تاریخی پابرجا هستند و محل بازدید گردشگران. اثر هنری آرتور مشتمل بر ۷۰۰ قطعه سه بعدی متصل بهم (با ساختار بیولوژیکی) است.این مجموعه ورودی پلازو را به باغ پشت سرش مرتبط می کرد. ساختار این طرح ابتدا به صورت دیجیتالی طراحی و سپس با ماژول هایی چوبی و پرینتر سه بعدی بیوپلاستیکی ساخته شد. این سازه عظیم با طراحی پیچیده اش تجربه ای کاملا جدید از هنر چیدمان را برای بازدیدکنندگان به ارمغان آورده بود.

فضایی برای بودن

فضایی برای بودن

فضایی برای بودن

شگفتی های نمایشگاه میلان تمامی ندارد و حتی آزمایشگاه بین المللی «هنر و ذهن» دانشگاه جانز هاپکینز نیز در هفته طراحی میلان امسال حاضر بود، آن هم در همکاری با استودیوی طراحی گوگل. این دو مجموعه در هفته طراحی میلان، در یک گالری هنری در راه اندازی اتاق های چندگانه ای مشارکت کردند که زمینه ای عصب شناسی را بررسی می کرد و در آن محققان در جستجوی تاثیر بالقوه محیط بر بدن و سلامتی انسان بودند. در این بخش که مبلمان آن توسط کمپانی طراحی محصول دانمارکی موتو (Muuto) و طراحی داخلی آن بر عهده گروه امریکایی معماری ردی مید (Reddymade) بود، به بازدیدکنندگان دستبندهایی جهت سنجش پاسخ های فیزیولوژیکی داده و از آنها برای کشف فضاهای متفاوت دعوت می شد. تغییرات فیزیکی بدن بازدید کنندگان پس از گذراندن زمانی در این فضا به دستبند منتقل می شد و هنگام خروج باخبر می شدند که بدنشان به کدام فضا واکنش بهتری نشان داده بود.

تاریکی کامل

تاریکی کامل

تاریکی کامل (Perfect Darkness)

معمار و طراح داخلی الیسا اوسینا (Elisa Ossino) و کارشناس طراحی سطوح (Josephine Akvama Hoffeyer) فضایی خلاقانه و البته رنگی را با عنوان «تاریکی کامل» (Perfect Darkness) در طبقه سوم آپارتمانی چند اتاقه طراحی کرده اند. در این فضا بازدید کننده با عبور از هر بخش و از اطراف به طور مستمر و یکنواختی از تاریکی به روشنی می رسد و از این منظر مفهومی جدید از «خانه» خلق شده است و روشن ترین بخش آن سطح کاشی کاره شده در مرکز است که در انبوهی از رنگ های غلیظ احاطه شده. مبلمان و وسایل داخلی استفاده شده در این دکوراسیون محصولات «هاوس او فین جول» (House of Finn Juhl) هستند که در هفته طراحی میلان از آن ها رونمایی شد.

Ro Plastic-Masters Pieces در هفته طراحی میلان

Ro Plastic-Masters Pieces در هفته طراحی میلان

مجسمه های پلاستیکی بازیافتی (Ro Plastic-Master’s Pieces)

نتیجه کار دسته جمعی چند طراح و استودیوی طراحی به مجموعه ای متشکل از ۳۰ قطعه اثر هنری، ساخته شده از پلاستیک بازیافتی، منتهی شد. این آثار در غرفه راه آهن موزه علم و فناوری میلان، به نمایش درآمدند و برگزیده ای نیز از میان آن ها در پایان نمایشگاه انتخاب شد. این رقابت در ادامه کمپینی محیط زیستی با عنوان «پلاستیک بی گناه» برگزار شد که رزانو اورلاندی (Rossana Orlandi) طراح داخلی و مبلمان ایتالیایی در سال ۲۰۱۸ آن را به راه انداخته است.

Life in Vogue در میلان 2019

Life in Vogue در میلان ۲۰۱۹

زندگی در ووگ (Life in Vogue)

نسخه دوم از زندگی در Vogue نگاهی دوباره به موسسه ایتالیایی Vogue داشت که برگرفته از یک گروه هشت نفره طراح و معمار است. در این اثر چیدمانی، Vogue روی رابطه متقابل مد و طراحی داخلی دست گذاشته بود. و البته این تنها فعالیت این مجموعه در هفته طراحی میلان نبود و به جز این اثر، دفاتر مجله نیز در طول این یک هفته به روی عموم باز بود.

Shape of Gravity در هفته طراحی میلان

Shape of Gravity در هفته طراحی میلان

شکل جاذبه (Shape of Gravity)

استودیو طراحی خلاق ژاپنی نندو (Nendo) که پیشتر اینجا به معرفی آن و طراح جوانش پرداخته بودیم با شیشه های شگفت انگیز در میلان حضور یافت. نمایشگاه نندو «مبلمان و اشیاء دکوری رومیزی با تکنیک ریخته گری شیشه» نام داشت و در آن آثار مبلمانی شیشه ای به روش غیر معمول یعنی ریخته گری شیشه ذوب شده تولید شده اند و با نورپردازی خاصی که این نمایشگاه دارد به نظر می رسد قطعات مبلمان از سطحی که رویش قرار گرفته اند فاصله دارند. اثر برجسته این نمایش، لوستر شیشه ای با شکل گرانشی ریخته گری شده به قطر ۲.۵ متر بود که چون ابری معلق دیده می شد.

هشتگ های هفته طراحی میلان 2019

هشتگ های هفته طراحی میلان ۲۰۱۹

قدرت دنیای مجازی و مخصوصا اینستاگرام در ایجاد محیطی برای تجربه و لمس وقایع و اماکن مشهور بسیار زیاد است به طوری که بدون نیاز به حضور جسمی، شما را غرق در تمام زوایا و زیباییهای آن واقعه می کند. هفته طراحی میلان از ان دست رویدادهایی است که احتیاج به هیچگونه فعالیت تبلیغاتی جهت مشهور شدن در رسانه های اجتماعی ندارد و بدون نیاز به تبلیغ به صورت فزاینده ای توسط مخاطبان رشد می کند. در این راستا، اینستاگرام ابزار بسیار خوبی جهت پیدا کردن اطلاعات بیشتر درباره هزاران رویداد فی ما بین Salone del Mobile و Fuorisalone در هفته طراحی میلان است و به ما کمک می کند تا با چشم اندازی دیجیتالی از آخرین تحولات و اخبار روند برگزاری این نمایشگاه اطلاع پیدا کنیم. بنابراین ما بهترین هشتگ های اینستاگرامی را از رویدادهای هفته طراحی میلان ۲۰۱۹، به ترتیب محبوبیت اینجا آورده ایم تا بعد مکان و زمان را درنوردید و پس از اتمام نمایشگاه سفری مجازی به میلان داشته باشید و بنا به انتخاب خودتان تماشای آثار را تجربه کنید.

همین حالا و تا این هشتگ ها به روز هستند، بررسی آنها را شروع کنید تا وقایع بی نظیر هفته طراحی میلان ۲۰۱۹ را از دست ندهید.

MDW #
SALONEDELMOBILE #
FUORISALONE #
MILANDESIGNWEEK #
ISALONI #
BRERADESIGNDISTRICT #

TRIENNALEMILANO #
EUROLUCE #
TORTONADESIGNWEEK #
۵VIE #
ALCOVA #
SALONEDELMOBILE2019 #
VENTURACENTRALE #
ISOLADESIGNDISTRICT #
LAMBRATEDESIGNDISTRICT #
MDW2019 #
MDW19 #
VENTURAFUTURE #
PORTAVENEZIAINDESIGN #
ELLEDECORATWORK #

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.