مد و دکوراسیون تابستانی ۲۰۱۹

7
۰
(۰)
پوشاک مردانه مجموعه بهار و تابستان فنگ چن ونگ و دکوراسیون مشابه
پوشاک مردانه مجموعه بهار و تابستان فنگ چن ونگ و دکوراسیون مشابه

فنگ چن ونگ

«نیمه دیگر» ایده اصلی طراحی های طراح چینی-انگلیسی فنگ چن ونگ (Feng Chen Wang) برای مجموعه بهار و تابستان ۲۰۱۹ بود. این دختر جوان که پوشاک مردانه طراحی می کند معتقد است «نیمه دیگر» هر فرد که قرار است او را کامل کند لزوما یک ایده عاشقانه نیست. این نیمه دیگر می تواند، موفقیت حرفه ای، تفریحات یا هر چیز دیگری باشد. او سعی کرد در این مجموعه احساسات و ارتباطات انسانی درمورد این موضوع را به عناصر بصری و تجسمی به تصویر بکشد. طیف وسیعی از رنگ آبی که به آرامی سرتاسر بدن کشیده شده بیانگر طیف کاملی از احساسات انسانی است.

طیف تیره به روشن با برعکس یک رنگ که به آن آمبره و سامبره گفته می شود پیش از این در دکوراسیون نیز مطرح بوده اما ونگ به این ایده بصری ساده اکتفا نکرده و با قرار دادن تیره ترین بخش در میانه طرح، حس جدیدی را منتقل کرده است و البته اهمیت کار وقتی بیشتر مشخص می شود که از مفهوم پشت آن آگاه شویم و صرفا به عنوان یک بازی با رنگ به آن نگاه نکنیم.

پوشاک زنانه مجموعه بهار و تابستان جوزف آلتوزارا و دکوراسیون مشابه

پوشاک زنانه مجموعه بهار و تابستان جوزف آلتوزارا و دکوراسیون مشابه

جوزف آلتوزارا

پیشتر هم در مطلبی در خوگر گفته بودیم که مکرومه یا بافت های گره درشت ترند تابستانی امسال هستند، این ایده را در اثر جوزف آلتوزارا (Joseph Altuzarra) هم می توانیم ببینیم. لباسی که او برای مجموعه بهار و تابستان ۲۰۱۹ طراحی کرده است سرشار از گره های درشت است و در عین اینکه شاید کمی خشن و زمخت بنظر برسند کل یکپارچه و منسجم زیبایی را تشکیل داده اند و لَختی آویزان بودن فرم کل لباس را ریشه ها و آویزهای کمربند تکمیل کرده اند. جوزف آلتوزارا برند لوکس پوشاک زنانه اش را در نیویورک تاسیس کرده. مادر او چینی-امریکایی و پدرش یک باسک فرانسوی است، از این رو؛ او تحت تاثیر تربیتی چند فرهنگی بود و در مد نیز تحصیلاتی بین المللی دارد و ایده های فرهنگی متفاوتی را دنبال می کند.

پوشاک زنانه مجموعه بهار و تابستان زئوکانسوس و دکوراسیون مشابه

پوشاک زنانه مجموعه بهار و تابستان زئوکانسوس و دکوراسیون مشابه

زئوکانسوس

قدرتمند، سرسخت و خستگی ناپذیر این یک توصیف کلی است برای آنچه در مجموعه بهار و تابستان برند هلندی زئوکانسوس (Zoekanssus) در هفته مد آمستردام به نمایش درآمد. کت و شلوارها، جلیقه ها و تی شرت ها همه دخترانی سرسخت را به نمایش می گذاشتند و اجازه نمی دادند مخاطبان چشم از صحنه نمایش که گویی یک بمب در آن منفجر شده بود، بردارند. گویی این مدل ها در یک رژه نظامی حاضر شده اند. این سرهمی یک پارچه جین با کمربندی تیره که محکم از میان بسته شده نمایانگر پوشش متفاوت و غیر کلیشه ای است از آنچه برای قرن ها به عنوان پوشش زنانه مطرح و هنوز و همچنان در نمایش های مد به نمایش گذاشته می شود.

پوشاک مردانه مجموعه بهار و تابستان GmbH و دکوراسیون مشابه

پوشاک مردانه مجموعه بهار و تابستان GmbH و دکوراسیون مشابه

GmbH

«استراتژی های بقا» شاید به ظاهر مفهومی بسیار کلی تر از آن باشد که بشود آن را در مد به کار برد و این موضوع که لباسی با ایده استراتژی های بقا طراحی شده باشد کمی عجیب و غریب بنظر می رسد. اما دو طراح اهل برلین این ایده را به سرانجام رسانند و نتیجه لباس هایی بود که به همان میزان عجیب به نظر میرسید و نمونه مشابهش کمتر دیده شده بود. لباس هایی در مجموعه مردانه بهار و تابستان ۲۰۱۹ برند GmbH.

دو طراح این برند یعنی بنجامین الکساندر (Benjamin Alexander) و سرحت ایزیک (Serhat Isik) سرگذشت و پس زمینه های ذهنی و دغدغه هایشان مشترکی داشتند؛ آن ها معتقدند مردم همیشه به راهکارهایی که آینده زندگی شان را تضمین کند فکر می کنند؛ برای مثال مهاجرت. مهاجرت یکی از وجوه مشترک زندگی این دو طراح است. بنجامین یک نروژی-پاکستانی است و ایزیک یک ترک-آلمانی. آن ها به «مهارت های زندگی کردن مادرانشان» در سختی ها فکر می کردند و این مفاهیم را به استقامت معنا و به عناصری در طراحی لباس تبدیل کردند. وجود اکسسوری های مثل کیف کمری هم در یکی دیگر از مدل های این مجموعه ریشه در محل تولد ایزیک دارد. او در منطقه ای زندگی می کرد که همه کارگر معدن زغال سنگ بودند و وجود کیف کمری برای قرار دادن ابزار یک ضرورت بود. یک استراتژی برای بقا!

در مورد برند GmbH جالب است بدانید که این حروف به هیچ معنای خاصی اشاره نمی کنند. طراحان می خواستند نامشان کاملا خنثی باشد و هویت طراحیشان تنها در محصول نهایی شان بروز پیدا کند. الکساندر می گوید: «GmbH در آلمان اصطلاحی است برای شرکت هایی با مسئولیت محدود، اما ما آن را به این معنی انتخاب نکردیم. GmbH به عنوان یک اسم همزمان هیچ چیز و همه چیز است.»

پوشاک مردانه مجموعه بهار و تابستان لندلرد و دکوراسیون مشابه

پوشاک مردانه مجموعه بهار و تابستان لندلرد و دکوراسیون مشابه

لندلرد

ریوهی کاوانیشی (Ryohei Kawanishi) طراح برند امریکایی لندلرد (Landlord) برای طراحی مجموعه بهار و تابستان ۲۰۱۹ این برند از موضوعات مختلفی الهام گرفته است اما یکی از مهمترین آن ها نوستالژی های کودکی است. او که کودکی خود را در دهه ۹۰ میلادی گذرانده با الهام از ویندوز ۹۵ و لوگوی این ویندوز که در پس زمینه نمایش با رنگ های قرمز، آبی و سبز حضور داشت، لباس هایی را طراحی کرده است. به بیان دیگر رنگ های اصلی مجموعه کاوانیشی رنگ های اصلی نرم افزار گرافیکی فتوشاپ (RGB) هستند. او با تردید این کار را شروع کرد اما حالا از نتیجه راضی است.

پوشاک زنانه مجموعه بهار و تابستان بالنسیاگا و دکوراسیون مشابه

پوشاک زنانه مجموعه بهار و تابستان بالنسیاگا و دکوراسیون مشابه

بالنسیاگا

طیف قرمز از رنگ های همیشگی تابستانی است؛ گرم و درخشان. مثل این مدل از مجموعه بهار و تابستان بالنسیاگا (Balenciga). بالنسیاگا که در ۱۹۱۹ توسط طراح لباس کریستوبال بالنسیاگا در اسپانیا تاسیس شد، حالا یک برند لوکس فرانسوی محسوب می شود و زیر مجموعه گوچی است.

 

پوشاک زنانه مجموعه بهار و تابستان گوچی و دکوراسیون مشابه

پوشاک زنانه مجموعه بهار و تابستان گوچی و دکوراسیون مشابه

پوشاک زنانه مجموعه بهار و تابستان گوچی و دکوراسیون مشابه

پوشاک زنانه مجموعه بهار و تابستان گوچی و دکوراسیون مشابه

گوچی

به عنوان آخرین مورد به سراغ گوچی می رویم. طراح مجموعه بهار و تابستان ۲۰۱۹ این برند، الساندرو میشل (Alessandro Michele) این بار رنگ هایی خالص و شفاف را برای طراحی های خود انتخاب کرده است و لباس های این مجموعه به گونه ای است که انگار مدل ها همین حالا از فیلم های دهه شصت بیرون آمده اند. همچنین همانطور که پیشتر در خوگر گفته بودیم طرح های جانوری بعد از مدت ها دوباره تابستان امسال ترند شده اند و حضور پررنگ این طرح ها را در لباس های گوچی نیز می توانید ببینید.

در اینجا تلاش کردیم با معرفی نمونه هایی از محصولات دنیای مد به این موضوع بپردازیم که امروزه مفهوم پشت طراحی از طرح نهایی مهم تر است و می توان این مفاهیم را در دکوراسیون داخلی نیز به کار بست. همچنین سعی کردیم نمونه های مشابه دکوراسیون را با مد تابستانی ۲۰۱۹ ارائه کنیم. در نهایت نیز باید اشاره کنیم دنیای هنر در جهان امروز مانند بسیاری از حوزه های دیگر جریانی را تعقیب می کند که در آن مرزبندی ها روز به روز بیشتر به کنار می روند و مشارکت و درهم آمیختگی جای آن را می گیرند. مد و دکوراسیون نیز مستثنا نیستند و تاثیرات متقابلشان بر یکدیگر هویداست. طراحان می توانند با بررسی جدیدترین تغییر و تحولات در شاخه های مختلف طراحی خود را به روز نگه دارند و با الهام گرفتن از آن ها آثاری را طراحی کنند که به سلیقه روز مخاطب نزدیکتر باشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.