مبل راحتی پایه کوتاه؛ یک محصول مفید و پرکاربرد

29
۵
(۱)
مبل راحتی پایه کوتاه در اتاق خواب
مبل راحتی پایه کوتاه در اتاق خواب

تاریخچه‌ نام‌گذاری مبل راحتی پایه کوتاه

یک مبل راحتی پایه کوتاه دقیقاً یک صندلی فنردار و تودوزی شده است که پایه‌های کوتاهی دارد و همین باعث می‌شود به سطح زمین نزدیک‌تر باشد. اما چرا این اسم برای آن انتخاب شد؟ برای پی بردن به پاسخ این سؤال برمی‌گردیم به قرن ۱۸ میلادی یعنی وقتی‌که برای اولین بار مبل راحتی پایه کوتاه وارد عرصه‌ مبلمان شد.

در اولین سال‌های عرضه‌ این مبل، از آن در اتاق‌خواب بانوان به‌عنوان محلی برای نشستن موقعی که خدمتکاران به آن‌ها در پوشیدن کفش یا دمپایی‌هایشان (به لاتین Slipper ) کمک می‌کردند، استفاده می‌شد، و به همین دلیل به این نام یعنی slipper chair شناخته شد.

 نمونه‌های متنوع از مبل راحتی پایه کوتاه طرح دار

نمونه‌های متنوع از مبل راحتی پایه کوتاه طرح دار

فرازونشیب‌های مبل راحتی پایه کوتاه از نظر کاربرد و ظاهر

مبل راحتی پایه کوتاه تا اوایل دهه‌ ۵۰ قرن بیست کاربرد خود در اتاق‌خواب را حفظ کرد. تا اینکه در این زمان، طراح آمریکایی، بیلی بالدوین، مبل راحتی پایه کوتاه را وارد دکوراسیون اتاق نشیمن کرد و در پایین آن چین‌هایی برای پوشاندن پایه‌های آن اضافه کرد. بعدتر مبل‌ راحتی پایه کوتاه در سبک طراحی داخلی مدرن نیز استفاده شد؛ با پشتی محکم و سفت و بدون وجود چین. امروزه این مبل هم در اتاق‌ خواب و هم‌ اتاق‌ نشیمن و به‌طور کل اغلب در محیط‌های کوچک کاربرد دارد.

استفاده از مبل راحتی پایه کوتاه در اتاق نشیمن مدرن

استفاده از مبل راحتی پایه کوتاه در اتاق نشیمن مدرن

مبل راحتی پایه کوتاه سازگار با هر دکوراسیونی

مبل راحتی پایه کوتاه درعین‌حال که جای راحتی برای نشستن فراهم می‌کند ولی ازنظر بصری به دلیل کوچک و جمع‌وجور بودن، چندان چشمگیر نیست. مبل‌های راحتی پایه کوتاه تقریباً همیشه دارای پشتی و نشیمنی مستطیل شکل هستند. این مبل چندمنظوره است و تقریباً با هر نوع سبک دکوراسیونی سازگاری دارد و تنها کافی است پوشش رویی آن تغییر پیدا کند تا با سبک مورد نظر همخوان شود.

استفاده از مبل راحتی پایه کوتاه در نشیمن

استفاده از مبل راحتی پایه کوتاه در نشیمن

چگونه از مبل راحتی پایه کوتاه در دکوراسیون منزل خود استفاده کنیم؟

امروزه مبل‌های راحتی پایه کوتاه بسیار موردتوجه قرارگرفته‌اند، به خصوص به‌عنوان مبلمانی پرکاربرد و زیبا برای محیط‌های کوچک. نکته‌ جالب اینکه نسخه‌ قدیمی و چین‌دار آن نیز دوباره تولید می‌شوند. حالت‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید این مبل را هوشمندانه در دکوراسیون خانه به کار برد:

  • قرار دادن یک جفت مبل راحتی پایه کوتاه بدون چین که پایه‌های آن قابل‌مشاهده هستند، در مقابل پنجره و با زاویه‌ قائم نسبت به کاناپه در یک اتاق نشیمن دنج و کوچک، باعث دیده شدن پنجره‌ها و همچنین ایجاد فضایی جهت نشستن مقابل پنجره می‌شود.
  • برای تأثیر بیشتر، رنگ و طرح مبل راحتی پایه کوتاه را با دیگر مبلمان آن اتاق ست کنید. به‌عنوان‌ مثال می‌توانید یکی را تک‌رنگ و دیگری را طرح دار انتخاب کنید و طرح دومی با طرح دیگر مبلمان ست کنید و به این صورت دکوراسیون شما به سبک اکلکتیک (ترکیبی) نزدیک‌تر خواهد بود.
  • یک مبل راحتی پایه کوتاه (چین‌دار یا بدون چین) را به تنهایی در گوشه‌ اتاق قرار دهید و در کنار آن یک میز کوچک بگذارید. این کار را می‌توانید هم در اتاق‌خواب و هم اتاق نشیمن انجام دهید.
ترکیب یک مبل راحتی پایه کوتاه تک رنگ در کنار مدل طرح‎دار آن در اتاق نشیمن فضایی دلنشین و جذاب ایجاد می‌کند.

ترکیب یک مبل راحتی پایه کوتاه تک رنگ در کنار مدل طرح‎دار آن در اتاق نشیمن فضایی دلنشین و جذاب ایجاد می‌کند.

  • می‌توانید مبل راحتی پایه کوتاه خود را تک‌رنگ انتخاب کنید و روی آن کوسن‌های طرح‌دار قرار دهید. با این کار باعث ایجاد یک مرکز توجه و همچنین شور و هیجان بیشتر در دکوراسیون اتاق می‌شوید.
  • یک ایده‌ دیگر، قراردادن مبل راحتی پایه کوتاه در مقابل کاناپه و میز قهوه (میز عسلی) برای داشتن یک مکالمه‌ گرم و صمیمی است، چرا که اگر نیاز باشد می‌توانید به‌راحتی مبل راحتی پایه کوتاه را به کاناپه نزدیک کنید. برای اینکه این مبل بیشتر به چشم آید بهتراست از انواع آن که دارای رنگ‌های قوی هستند، استفاده شود؛ این کار جلوه‌ بیشتری نیز به اتاق خواهد داد.

    مبل راحتی پایه کوتاه، مبل مورد علاقه‌ کودکان

    وقتی صحبت از محبوبیت مبل راحتی پایه کوتاه به میان می‌آید، نباید از محبوبیت این مدل مبل در میان کودکان غافل شد. کودکان عاشق نشستن روی مبل راحتی پایه کوتاه هستند و دلیل آن نیز مشخص است، آن‌ها بدون نیاز به کمک کسی می‌توانند روی این مبل با ارتفاع کم بنشینند و این کار به آن‌ها حس بزرگ شدن می‌دهد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.