مبلمان از نوعی دیگر: صندلی یادآور خاطرات کودکی

9
۰
(۰)
صندلی‌های Curvaceous طرحی از توماس بارگر
صندلی‌های Curvaceous طرحی از توماس بارگر

جالب آنکه این صندلی‌ها همگی از نمونه‌هایی واقعی در دوران کودکی بارگر اقتباس شده‌اند. به عنوان مثال، صندلی‌های Curvaceous با پایه‌های چاق، دسته‌های گرد و سوراخ‌های نامنظم از نمونه‌هایی که او در ایام کودکی هنگام بازی در ساحل شن و ماسه‌ای استفاده می‌کرده، مدل برداری شده است. توماس بارگر در این باره می‌گوید: «من طراحی مبلمان را تبدیل به مجسمه‌سازی کرده‌ام و از آنجایی که سال گذشته از خانواده خود جدا شدم، بیش از همیشه به دوران کودکی خود فکر می‌کنم؛ بنابراین تجربیات کودکی من به‌وضوح در آثارم دیده می‌شوند».

استفاده از فوم و خمیر کاغذ در ساخت صندلی های خمیری

استفاده از فوم و خمیر کاغذ در ساخت صندلی های خمیری

در طرح‌های توماس بارگر عنصر مبالغه و اغراق نیز به‌وضوح مشاهده می‌شود. به عنوان مثال صندلی روبرو با تکیه‌گاهی کوتاه و سوراخ‌های نامنظم شکلی شبیه به وافل سیب زمینی به خود گرفته، گویی که این صندلی قابل خوردن است و می‌توان آن را گاز زد!

افزون بر این، صندلی‌های خمیری توماس بارگر با شکل نامنظم و رنگ‌های سبز و زرد و صورتی پاستیلی خود دنباله‌رو سبک مبلمان کارتونی هستند که چند سالی است مورد توجه طراحان مبلمان کودک قرار گرفته است. بارگر برای ساخت این صندلی‌ها از خمیر کاغذ و فوم کمک گرفته است. او کاغذهای مورد نیاز خود را از سطل زباله‌های ایستگاه پلیس نیویورک تهیه کرد و سپس با خرد کردن آنها در مخلوط‌کن آشپزخانه نوعی خمیر کاغذ را ساخت. او این خمیر را بر روی فریم صندلی‌ها می‌کشد تا حالتی وافلی شکل و پف‌آلود به خود بگیرند.

میز و صندلی خمیری ساخته شده از فریم چوبی با روکش خمیر کاغذ

میز و صندلی خمیری ساخته شده از فریم چوبی با روکش خمیر کاغذ

طرح‌های توماس بارگر شباهت زیادی نیز به آثار میشا کان (Misha Kahn) که همواره از مواد دور ریختنی در طراحی‌های خود استفاده می‌کند، دارد. او پس از رفتن به نیویورک در کالج معماری دانشگاه ایلینوی با کان آشنا شد و زیر نظر او نیز آموزش دیده است.

مبلمان خمیری یادآور خاطرات کودکی

مبلمان خمیری یادآور خاطرات کودکی

به نظر می‌رسد که در چند سال اخیر به‌کارگیری اغراق در طراحی مبلمان و به‌خصوصمبلمان کودکپررنگ‌تر شده و طراحان تلاش می‌کنند با این روش جذابیت‌های بیشتری برای استفاده کودکان از وسایل خود ایجاد کنند. هرچند که صندلی‌های خمیری توماس بارگر را نمی‌توان صرفاً محصولی برای کودکان دانست چراکه جنس و شکل این محصولات برای بزرگسالان نیز جذابیت دارد و می‌توان آنها را در منازلی با دکوراسیون‌های مدرن و مینیمال استفاده کرد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.