مبلمان آفریقا به دست ایکیا فتح می شود؟

10
۵
(۱)
یک رویداد طراحی در آفریقا
یک رویداد طراحی در آفریقا

این برند محبوب حالا قصد دارد جدیدترین محصول ۲۰۲۰ خودش یعنی پرده های گانرید تصفیه هوا را در آفریقا معرفی کند. این مجموعه که اوورالت نام دارد، حاصل کار برترین طراحان آفریقایی است. این عمده فروشی بزرگ که این هفته در کنفرانس طراحی ایندابا در کیپ تاون پایتخت آفریقای جنوبی افتتاح شده، محصولات بسیار زیادی از ایکیا را در خودش جای داده که شامل طرح ها و بافت های مختلف و هیجان انگیز آفریقایی هم هست. اولین همکاری کنفرانس طراحی ایندابا و ایکیا به دو سال پیش و برای تعیین مشارکت در این پروژه انجام شد. این همکاری، طراحان بین المللی بسیاری را از پنج کشور مختلف به آفریقا آورد. کشور هایی مثل سنگال، آفریقای جنوبی، کنیا، مصر و کوت دوور.

طرح های جالبی که شاید پیش از این دیده نشده باشند

طرح های جالبی که شاید پیش از این دیده نشده باشند

مجموعه اوورالت (Överallt) شامل سبدهای موی روباه «سلی ربی»(Selly Raby) ، صندلی‌های ساده «ایسا دیابت» (Issa Diabaté) با ورقه‎‌ های نازک پلی وود و نیمکت های استودیو «پروپولیس» هستند. در همین حال استودیو خلاق «بیبی سک» هم یک صندلی غلتان به این کنفرانس آورد و یک زیرپایی که به گفته خودش بر اساس خاطراتش در داکار طراحی شده بود. طراحانی از جمله لادوما (Laduma Ngxokolo)، رنه روسوو (Renee Rossouw) و سیندیسو کومالو (Sindiso Khumalo) هم پارچه های طرح دار، فرش و پتو ارائه کردند. راوی نایدو بنیان گذار کنفرانس ایندابا می گوید لزوما به خاطر این که ایکیا یک کمپانی مبلمان و لوازم خانگی است، تنها به سراغ طراحان مبلمان نرفته اند و به جایش به طراحانی توجه کرده اند که نوعی تفکر و نگاه نو در وسایلشان دیده می شده، حتی اگر قبل از این در هیچ جشنواره یا مسابقه ای شرکت نکرده بودند. نایدو همچنین اضافه کرد که اقبال عمومی به اتفاقی که در آفریقا در حال رخ دادن است، خیلی زیاد بوده و بیشتر بنیان گذاران این کنفرانس به دنبال یافتن استعدادها و طراحان مختلفی از کشورهای افریقا بودند تا بتوانند روح این قاره را در طراحی ها ببینند.

سبدی شبیه به موی بافته شده روباه

سبدی شبیه به موی بافته شده روباه

ربی می گوید که علاقه بسیار زیاد و عجیبی به مو دارد. سبدی که طراحی کرده در دو اندازه موجود است و از فیبر پارچه ای تشکیل شده که شبیه موی بافته شده به نظر برسد. او می گوید که این طراحی برایش به عنوان راهی برای آوردن بافت آفریقایی غربی به خانه های مردم است. او گفته «امیدوارم مردم این را ببینند، حس کنجکاوی شان برانگیخته شود و با سنت های آفریقایی ارتباط بگیرند.»

جوآنا جلینک، طراح ایکیا

جوآنا جلینک، طراح ایکیا

مسئول بخش طراحی ایکیا، مارکوس انگمن می گوید: «ما همیشه به موسیقی و صنعت مد آفریقا نگاه خاصی داشته ایم اما چیزی که شاید خیلی به آن توجه نشود اتفاقات خوب و جدید در حوزه طراحی محصولات و معماری است. طراحان این کنفرانس در اولین دیدارشان در شهر آلمهولت در ۲۰۱۶، سعی کردند سنت های محلی را به طراحی ها بیاورند. ما از طراح ایکیا جوآنا جلینک پرسیدیم که سنت برایش چه معنایی دارد و او گفت همه ما آداب و عادت های زیادی داریم. مثلا آداب صبحگاهی، آداب رسیدن به خانه، آداب سوار شدن به قطار. آداب و سنت ها آن قدر زیاد هستند که هر کدام از ما می توانیم شیوه مخصوص به خودمان را داشته باشیم و تمام آن ها را شخصی سازی کنیم. من فکر می کنم همین خیلی مهم است. آداب و سنت ها ما را از طریق گذشته و حال با هم مرتبط می کنند و احساس تعلق به ما می دهند. سنت ها جایی هستند برای سکونت روح انسان. در فوریه سال ۲۰۱۷ ما با چند تیم طراح همراه شدیم تا جلسات عمومی شان را در کیپ تاون آفریقا دنبال کنیم. از آن زمان تا به امروز این طراحان از طریق اسکایپ، تلفن و ایمیل با هم و با ما در ارتباط بودند. جوآنا می گوید که فرستادن و پس گرفتن کارهای تصویری، خیلی هم سخت نیست. البته از نزدیک کار کردن خیلی بهتر است!»

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.