لوستر چشمه نور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

169
۳.۱
(۷)

لوستر چشمه نور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟: آیا تاکنون از خود پرسیده اید که لوستر چشمه نور چیست؟ آیا شما نیز جزو افرادی هستید که هیچ شناختی از این نوع لوستر و تنوع طرح های آن ندارید و مانند اکثر افراد گمان می کنید این لوستر فقط در فضاهای بزرگ و دکوراسیون سلطنتی استفاده می شود؟

لوستر چشمه نور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

اگر قصد دارید اطلاعات خود را درباره این نوع از لوسترها بالا ببرید، مطالعه این مقاله می تواند راهنمای مناسبی در این زمینه باشد؛ پس با ما همراه باشید.

لوستر چشمه نور چیست؟

لوستر چشمه نور که با نام چلچراغ یا لوستر سلطنتی نیز شناخته می شود، درواقع همان لوستر های بزرگ، مجلل و پرزرق و برق هستند. این لوستر ها که بسیار باشکوه هستند، در گذشته به دلیل ابهتی که داشتند، نماد اشرافیت و تجمل گرایی بودند و در کاخ اشراف و پادشاهان به کار برده می شدند. با گذشت زمان و پیشرفت صنعت فلز، شیشه، مواد و تکنولوژی مدل های ساده تر و کوچک تر این نوع از لوستر طراحی و در اختیار عموم قرار گرفت.

لوستر چشمه نور جزو لوستر های کلاسیک  و کریستالی هستند؛ به همین دلیل برای شناخت بیشتر لوستر های چشمه نور می توان لوستر های کریستالی را بررسی کرد.

ساختار لوستر کریستالی

لوستر کریستالی از دو بخش عمده تشکیل شده است که عبارت اند از پایه فلزی که عمدتا طلایی و آینه ای است و آویز های بلوری که از بلور های ساده، شامپاینی یا تلفیقی از هر دو ساخته می شود. از ویژگی های مهم کریستال، قدرت پخش نور آن است که استفاده از آن موجب پراکندگی چشمگیر نور و در نتیجه ایجاد جلوه ای باشکوه در فضا می شود.

در گذشته این کریستال ها را با دست صیقل می دادند. با پیشرفت تکنولوژی این عمل توسط دستگاه صورت گرفت و موجب انعکاس بهتر و زیباتر نور شد. از ویژگی های خاص لوستر کریستالی قدرت هماهنگی آن با رنگ های مختلف است.

مزایای لوستر کریستالی

این لوسترها ظاهری شیک و در عین حال سنتی را به محیط القا می کنند. یک لوستر کریستالی چشمه نور می تواند در مواردی مانند لابی ورودی بزرگ‌، سقف بسیار بلند و اتاق غذاخوری سنتی با میزی قدیمی زیبایی محیط را چند برابر کند. آویزهای بلوری و منشورهای متعدد به کار رفته در آنها باعث ظرافت بیشتر، بازتاب بیشتر نور و افزایش روشنایی می شود.

این لوستر هنگام شب بیشتر خودنمایی می کند و دکوراسیون داخلی را نیز ملتهب تر نشان می دهد. لوستر های کریستالی دو رنگ سفید و شامپاینی دارند که رنگ شامپاینی تقریبا به دودی نزدیک است. با خرید یک لوستر کریستالی کوچک می توانید دکوراسیون آنتیک یا کلاسیک خود را با زیبایی هر چه تمام تر تکمیل کنید.

اشکال لوستر کریستالی

در این نوع از اشکال لوسترها گوی های چند وجهی، لوزی های بلند و کوتاه و گاهی تلفیقی از اینها به چشم می خورد. اگر دکوراسیون گرد یا دایره ای شکل انتخاب کرده اید، یک لوستر کریستالی سقفی گرد این فضا را تکمیل می کند.

لوستر چشمه نور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
لوستر چشمه نور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

اندازه لوستر

هنگام خرید این لوستر، متراژ دقیق ارتفاع سقف، وسعت فضا و… را در نظر داشته باشید. این لوسترها فضاهای بزرگ و وسیع را زینت می بخشند و برای فضاهای کوچک برعکس عمل می کنند. برای اینکه انتخاب مناسبی داشته باشید.

لوستر کریستالی عتیقه

این گونه از لوسترهای کریستالی اغلب در اطراف ونیز تولید می شوند. جنس آنها نیز از شیشه های قدیمی برش خورده است. لازم است ذکر شود که بسته به کریستال برش خورده و به کار رفته روی آنها قیمت گذاری می شوند؛ زیرا کریستال های آنها برای درخشش بیشتر به خوبی گداخته شده و جلا داده می شوند.

کلام آخر

در این گفتار بر آن شدیم شما را با چیستی و ماهیت لوستر چشمه نور آشنا کنیم و به صورت مختصر و مفید اطلاعات ارزشمندی در اختیار شما قرار دهیم.
امروزه این لوستر طرفداران خاص خود را دارد هرچند که تنوع طرح ها باعث سردرگمی در انتخاب می شود. کاربرد این نوع از لوسترها با توجه ابعاد فضا متفاوت است. طراحان داخلی همیشه این نکته را مدنظر قرار می دهند که برای خانه های مجلل و سلطنتی لوسترهایی با ابعاد کوچک انتخاب مناسبی نیست و همینطور بالعکس این قضیه نیز صادق است؛ چراکه جلوه و زیبایی خاصی ندارد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۱ / ۵. تعداد نظرات: ۷

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.