لوستر لاله چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

86
۰
(۰)

لوستر لاله چیست و چه ویژگی هایی دارد؟: با وجود اینکه لوستر برای ایجاد روشنایی در محیط استفاده می شود؛ اما جنبه زیبایی نیز دارد و بخشی از دکوراسیون به شمار می ‌رود. به همین خاطر انواع مختلفی از آن تولید و به بازار عرضه می ‌شوند. هر یک از مدل‌ های این وسیله در محیط خاصی کاربرد دارند و با در نظر گرفتن چیدمان محیط انتخاب می ‌شوند.

لوستر لاله چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

لوستر لاله از جمله مدل‌ های پرطرفداری است که ویژگی ‌هایش آن را از سایر مدل‌ ها متمایز می ‌کند. در ادامه این مقاله درباره خصوصیات این مدل توضیحاتی ارائه می ‌شود که شما را در انتخاب بهترین مدل مناسب چیدمان منزل یا محل کار راهنمایی خواهد کرد.

خصوصیات لوستر لاله

درست است که جنبه‌ های فنی و کیفیت لوستر اهمیت زیادی دارد؛ اما هنگام انتخاب این وسیله نخست به ظاهر و زیبایی توجه می ‌شود. لوسترها وظیفه تامین روشنایی محیط را بر عهده دارند؛ اما در طراحی ‌های جدید از آیتم ‌های نورپردازی مختلفی همچون لامپ‌ های هالوژن نیز استفاده می ‌شود. درنتیجه، بحث زیبایی لوسترها به اندازه تامین روشنایی اهمیت پیدا می‌ کند.

در همه انواع طراحی سعی بر این است که زیبایی و مشتری ‌پسند بودن به عنوان یک اصل قرار بگیرد. با این حال این طبیعی است که برخی از افراد تنها مدل‌ های خاصی را زیبا بدانند. لوستر طرح لاله از جمله وسایل لوکس کلاسیک هستند که ویژگی ‌های ظاهری خاص خود را دارند و برای انواع چیدمان کلاسیک، لوکس و سنتی مناسب به نظر می ‌رسند.

بدنه اصلی

برخلاف لوسترهای کریستالی و مدرن، بدنه اصلی لوسترهای لاله را شاخه ها تشکیل می‌دهند. متریال مختلفی برای ساخت این قسمت استفاده می ‌شود. یکی از موارد پرکاربرد در خصوص ساخت شاخه‌ ها، فلزات است. بدترین نوع فلز برای ساخت شاخه لوستر آهن و بهترین و گران ترین آن برنز است. برنز مقاومت بسیار بالایی در شرایط مختلف آب و هوایی دارد؛ ولی در حال حاضر بیشتر از آلیاژ برنج برای این منظور استفاده می ‌شود.

دلیل این انتخاب نزدیکی رنگ آلیاژ برنج به کهربایی و انعطاف ‌پذیری بالای آن است. در گذشته از فلزاتی همچون استیل نیز استفاده می‌شد؛ اما امروزه این فلز نیز قیمت بسیار بالایی دارد.

روی هر یک از شاخه‌ ها برای اتصال لامپ مناسب باید سرپیچ نصب شود. سرپیچ‌ های لوسترهای شاخه‌ ای مختلف همچون لوسترهای طرح لاله، امکان دارد که معمولی یا شمعی باشند. سرپیچ‌ های شمعی اندازه بزرگ تری دارند. هر چه سرپیچ کوچک ‌تر باشد، از لامپ کوچک تری نیز استفاده می شود و لامپ‌ های ابعاد کمتر روشنایی کمتر و میزان مصرف برق کمتری نیز دارند.

با توجه به اهمیت تعداد شاخه ‌های لوستر باید قانون مشخصی را هنگام خرید در نظر بگیرید. به طور کلی همه فضای لوستر باید تنها ده درصد از کل محیط سقف باشد و برای نورپردازی هر پنج متر مربع از فضای اتاق با لوسترهای لاله باید یک شاخه جداگانه در نظر بگیرید.

حباب یا لاله

امکان دارد که در برخی از لوسترها، لامپ‌ ها هیچ گونه پوششی نداشته باشند؛ اما در لوستر لاله پوششی از جنس شیشه یا کریستال در اطراف لامپ‌ ها قرار می‌گیرند. در صورت استفاده از لاله یا همان پوشش شیشه ‌ای، لامپ‌ها قابل رؤیت نیستند و نوری که از این پوشش عبور می‌کند نیز به میزان ضخامت کریستال بستگی خواهد داشت.

کاملا مشخص است که این حباب شیشه ‌ای‌، بخشی از نور را می‌ گیرد؛ اما زیبایی و طرح جالبی دارد و به همین خاطر نیز استفاده می ‌شود. در بسیاری از موارد که لامپ و سرپیچ ظاهر جالبی ندارند، استفاده از این پوشش مانع از دیده شدن این بخش می ‌شود. امکان دارد لاله لوستر که کدر یا شفاف باشد. در انواع کدرتر، حباب رنگ مخصوص به خود را دارد که معمولا روشن در نظر گرفته می‌شود.

لوستر لاله چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
لوستر لاله چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

این رنگ در روشنایی محیط بسیار موثر است. در لاله‌ های کاملا شفاف، لامپ‌ ها دیده می‌شوند و مانعی در مقابل نور وجود ندارد. با این حال شکل و طراحی لاله ‌ها در مقابل لامپ، شکست نور را به فرم‌ های مختلفی ایجاد می‌کند که موجب زیبایی در نورپردازی می ‌شود.

حباب ‌ها علاوه بر اشکال ظاهری متفاوت، اندازه‌ های مختلفی نیز دارند. گاهی در هنگام نظافت یا در هنگام جابه‌ جایی امکان شکستن حباب‌ ها وجود دارد. معمولا این حباب‌ ها در لوازم جانبی لوستر فروشی‌ ها عرضه می‌ شوند.

سخن پایانی

اگر سبک چیدمان منزل شما سنتی یا کلاسیک است، لوستر لاله گزینه مناسبی برای ایجاد روشنایی در محیط به شمار می ‌رود. این سبک از لوسترها، به شکل شاخه ‌ای ساخته می ‌شوند. جنس بدنه اصلی آن امکان دارد از انواع فلزات زیبا و بادوام یا حتی چوب ساخته شود. البته فلزاتی همچون استیل و برنز امروزه قیمت بسیار بالایی دارند و به جای آن‌ ها از آلیاژهایی همچون برنج استفاده می‌ شود. لامپ‌ ها در این سبک از لوسترها با پوششی از جنس شیشه رنگی یا کریستال به نام لاله پوشیده می ‌شوند.

لاله‌ها اشکال مختلفی دارند؛ اما شاید به دلیل شباهتی که به گل لاله دارند، به این نام مشهور شده‌ اند. البته همیشه شکل این حباب ‌ها به شکل گل لاله نیست و تنها نامی است که برای این پوشش مرسوم شده ‌است. معمولا انتخاب به دلیل وجود تنوع بالای این محصول سخت است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.