قوانین رنگ ها در دکوراسیون

16
۰
(۰)
قانون اول قانون 60-30-10 در دکوراسیون
قانون اول قانون ۶۰-۳۰-۱۰ در دکوراسیون

قانون اول قانون ۶۰-۳۰-۱۰ در دکوراسیون

در واقع می توان گفت قانون ۶۰-۳۰-۱۰ بهترین دوست طراحان داخلی است. اصلاً مهم نیست که زیبایی شناسی شخصی شما چه چیزی است و یا می خواهید ظاهر اتاق شما چه شکلی باشد، شما می توانید از این قانون استفاده کنید تا مطمئن شوید پالت رنگی که استفاده کرده اید تعادل را در فضای شما برقرار کرده است. در این قانون شما از سه رنگ استفاده خواهید کرد. ۶۰-۳۰-۱۰ اشاره به میزان درصد رنگ های انتخابی شما دارد که از هر رنگ چه میزان باید استفاده کرد. در ابتدای کار با توجه به این قانون باید رنگی انتخاب کنید که رنگ اصلی شما باشد و تقریباً ۶۰ درصد اتاق را به خود اختصاص دهد. معمولاً این رنگ را از بین رنگ های خنثی و ملایم انتخاب می کنند که فضا زیادی شلوغ نشود. رنگ بعدی که شما باید انتخاب کنید باید کمی جسورانه تر باشد و حدود ۳۰ درصد از فضا را اشغال کند و در نهایت ۱۰ درصد از فضای باقی مانده باید از جسورانه ترین رنگ ها انتخاب شوند. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید خاکستری رنگ غالب است و برای دیوارها و مبل از این رنگ استفاده شده است. سپس از رنگ مشکی به عنوان رنگ ثانویه استفاده شده است که بر روی قفسه کتاب، میز کناری، کوسن و صندلی غذاخوری و فرش بکار برده شده است. در نهایت رنگ سوم که تنها ۱۰ درصد از فضا را به خود اختصاص داده است رنگ مرجانی است که این رنگ را در کوسن ها و گل های گلدان می توانید مشاهده کنید.

قانون دوم استفاده از رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون

قانون دوم استفاده از رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون

قانون دوم استفاده از رنگ های سرد و گرم در دکوراسیون

به عبارتی می توان گفت در چرخه رنگی، رنگ های گرم درست در مقابل رنگ های سرد قرار می گیرند. به طور سنتی رنگ هایی مانند قرمز، نارنجی و زرد به عنوان رنگ های گرم شناخته شده اند چرا که جزء رنگ های شاد و پر جنب و جوش هستند و رنگ هایی خنثی همانند قهوه ای و برنزی نیز جزو رنگ های ترکیبی از سرد و گرم شناخته شده اند. در طرف دیگر طیف رنگی، رنگ های آبی، سبز و بنفش و همچنین خاکستری وجود دارد که جزو رنگ های سرد و خنک قرار می گیرند. انتخاب رنگ های گرم یا سرد می تواند بر انرژی فضا تأثیر داشته باشد. از آنجایی که رنگ های گرم پر انرژی و شاد هستند و حس استقبال را به مهمانان می دهند بهترین انتخاب برای فضاهای بازی و سرگرمی، اتاق غذاخوری و یا فضای آشپزخانه هستند. از طرف دیگر رنگ های سرد نسبت به رنگ های پر جنب و جوش گرم کمی آرام‌ تر و کم انرژی تر هستند و برای اتاق خواب ها، فضاهای اداری و مکان هایی که نیاز به یک انرژی آرامش بخش دارند، مناسب هستند.

قانون سوم استفاده از طرح رنگی مکمل در دکوراسیون

قانون سوم استفاده از طرح رنگی مکمل در دکوراسیون

قانون سوم استفاده از طرح رنگی مکمل در دکوراسیون

از بین تمام قوانین رنگی در دکوراسیون استفاده از قانون طرح رنگی مکمل در بین طراحان داخلی ساده ترین قانون است. به این دلیل که این طرح رنگی فقط شامل دو رنگ است و به طور خاص تنها از دو رنگی که در چرخه رنگ به طور مستقیم در کنار هم قرار گرفته اند استفاده می شود. ترکیب رنگی آبی و نارنجی، زرد و بنفش یا قرمز و سبز از این دسته رنگ ها هستند. همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید، این جفت شدن رنگ ها در کنار هم کنتراست بسیار بالایی ایجاد می کنند و باعث ایجاد انرژی در فضا می شوند؛ اما به این نکته توجه کنید که از رنگ ها بیش از حد استفاده نکنید و در کنار آنها استفاده از رنگ های خنثی را فراموش نکنید تا تعادل ایجاد شود و مکانی برای استراحت چشم فراهم آید.

قانون چهارم استفاده از طرح رنگی مشابه در دکوراسیون

قانون چهارم استفاده از طرح رنگی مشابه در دکوراسیون

قانون چهارم استفاده از طرح رنگی مشابه در دکوراسیون

در صورتی که از آن دسته افرادی هستید که در انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون خود مشکل دارید و این کار برای شما سخت است استفاده از قانون طرح رنگی مشابه می تواند به شما کمک کند. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که یک رنگ مرکزی انتخاب کنید و بعد از رنگ هایی که در دو طرف آن قرار گرفته است استفاده کنید. در این روش دو رنگ به صورت رنگ اصلی و رنگ سوم ترکیبی از این دو رنگ خواهد بود. به عنوان مثال، رنگ های قرمز، نارنجی و زرد و یا قرمز، ارغوانی و آبی می توانند انتخاب خوبی باشند. از آنجایی که در این قانون از سه رنگ استفاده شده است، مطمئن باشید که در رنگ آمیزی دکوراسیون خانه شما تعادل برقرار شده است. شما می توانید از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ کمک بگیرید تا نسبت های رنگی خود را بررسی کنید و به یاد داشته باشید برای ایجاد تنوع بصری در دکوراسیون و فضای خانه خود می توانید از طیف های مختلف یک رنگ به عنوان روش دیگر استفاده کنید. شما اگر از آن دسته افرادی هستید که طرفدار رنگ های شاد و جسورانه نیستید، می توانید با استفاده از رنگ های خنثی از قانون رنگ های مشابه استفاده کنید؛ که معمولا به آن طرح رنگی تک رنگ گفته می شود و در نهایت تمام کاری که شما باید انجام دهید ترکیب رنگ های سیاه و سفید و خاکستری با هم است تا با کمک آنها به دکوراسیونی با ظاهری زیبا و مدرن دست پیدا کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.