فوت و فن های عکاسی معماری

18
۰
(۰)
تاثیر زمان و شرایط آب و هوایی بر روی عکاسی معماری
تاثیر زمان و شرایط آب و هوایی بر روی عکاسی معماری

۱ . در شرایط آب و هوایی متفاوت و در ساعت‌های مختلف روز عکاسی کنید

نورپردازی‌های چشمگیر، زمان‌هایی مانند غروب خورشید و یا زمان‌هایی که سایه‌ها طولانی و رنگ‌ها روشن هستند عکاسان را به ثبت تصاویر از آثار معماری تشویق می کند. این گونه تصاویر، فضای ساختمان را تنها در یک زمان مشخص، ثبت می‌کنند. اما شما می توانید مجموعه‌ای از تصاویر در چند ساعت از شبانه روز و یا حتی در شرایط مختلف آب و هوایی را ثبت و جمع آوری کنید و روایتگر یک داستان تصویری کامل از رابطه ساختمان با محیط باشید.

نقش نور در حجم دهی اجسام و همچنین ساختمان‌ها بسیار مؤثر است. ساختمان در عکاسی معماری و در قاب یک تصویر به‌صورت دو بعدی به نمایش در می‌آید و تنها وجود سایه روشن‌های عکس نشان‌دهنده برجستگی‌های ساختمان خواهد بود. عکاسی در هوای ابری یا مه آلود، زیر نور ماه، هنگام طلوع یا غروب خورشید تأثیرات منحصر به فردی را بر روی عکس معماری خواهند گذاشت.

تاثیر نور بر عکاسی معماری

تاثیر نور بر عکاسی معماری

۲. روشنایی خوب یک اولویت است

صرف‌نظر از زمان عکس‌برداری، روشنایی خوب، همیشه باید یک اولویت در عکاسی معماری باشد. نورپردازی عالی کمک می‌کند تا به مکان، ساختار خاص یا فضای خاص، اهمیت داده شود و در نتیجه نقش موثری را درک افراد از اینکه چه عنصری در این بنا مهم است، بازی می‌کند.

تاثیر نگاه خاص در عکاسی معماری

تاثیر نگاه خاص در عکاسی معماری

۳. از یک زاویه منحصربه‌فرد نگاه کنید

بازی با چشم انداز نه‌تنها سرگرم‌کننده است، بلکه می‌تواند بسیار جالب باشد. با صرف زمان می توانید زاویه ای متفاوت برای عکاسی پیدا کنید. زاویه ای که ترکیب بندی نادیده ای را عیان کند یا انتزاعی از جزئیات ساختمان را که جلوه دیگری از فرم و به همراه دارد، به نمایش در آورد.
عکاسی معماری در حضور انسان ها
عکاسی معماری در حضور انسان ها

۴. از به تصویر کشیدن انسان‌ها در عکس نترسید (معماری بدون آنها وجود ندارد)

از لحاظ تاریخی، روند نبودن مردم در عکاسی معماری وجود داشته است. گویا به نظر می‌رسیده که حضور انسان به نوعی زیبایی خالص و طراحی شده عکس را خدشه دار و آلوده می‌کند. خوشبختانه تعدادی از عکاسان برجسته معماری شروع به عکاسی معماری در حضور انسان‌ها کرده‌اند. معماری بدون ما وجود نداشته و نخواهد داشت. پس برای تولید عکس معماری با حضور انسان‌ها خجالت نکشید.

 بررسی جزییات در یک کل در عکاسی معماری

بررسی جزییات در یک کل در عکاسی معماری

۵. جزئیات را به عنوان کل بررسی کنید

گرچه عکس‌برداری با یک لنز واید هوشمندانه ترین کاری است که در عکاسی معماری انجام می شود. اما ساختمان‌ها حاوی جزئیات بسیار زیاد و ریزی هستند که در به تصویر کشیده شدن کل یک نما یا یک اتاق در یک قاب از بین می‌روند. پس در عکاسی معماری می توانید جزئیاتی از ساختمان را به مثابه یک کل مستقل به تصویر بکشید. بررسی دقیق جزئیات می‌تواند چیزی جدید در مورد تاریخ ساختمان یا ساخت و ساز آن را نشان دهد.

تاثیر ماهیت ساختمان در عکاسی معماری

تاثیر ماهیت ساختمان در عکاسی معماری

۶. سعی نکنید ساختمان را ماهیت ببخشید

تصور کنید که چقدر متعجب می شوید اگر با ساختمانی مواجه شوید که پیش از آن تنها تصاویری از آن دیده اید که از یک نطقه دید و زاویه خوب از آن گرفته شده است. این یکی از انتقادات وارد به عکاسی معماری و آسیب های آن است. اینکه به ساختمان هویتی پیدا کند تنها به خاطر اینکه از یک منظر عکاسی شده است. تیل این موضوع را به درستی و به خلاصه این طور شرح می دهد «این یک داستان اغراق آمیز نیست که معماران ساختمان را طراحی نمی کنند که تنها از یک زاویه دیده شود، آن ها هویت خودشان را می آفرینند، اما وقتی عکاسان آن بنا را تنها از یک منظر به نمایش در می آورند، هویت خاصی را تحمیل می کنند.» تلاش برای ثبت کامل فضا و مکان ساختمان آسان نیست، اما غیرممکن هم نیست.

پردازش تصاویر در عکاسی معماری

پردازش تصاویر در عکاسی معماری

۷. ابزارهای پردازش را جدی بگیرید

پردازش تصاویر کاملاً قسمتی از استاندارد عکاسی شده است و به شما این امکان را می‌دهدکه تصاویر خود را کاملاً با فضای مورد نظر خود مطابقت دهید. البته که تصاویر باید فقط با درک صحیح از انواع تغییرات قابل قبول اصلاح شوند. نرم افزارهایی مانند فتوشاپ (Adobe Photoshop) و لایت روم (Lightroom) با داشتن طیف وسیعی از عملکردهای پیشرفته مانند اصلاح لنز به راحتی قابل استفاده هستند. اگر دنبال یک راه آسان برای ایجاد یک عکاسی پانوراما با استفاده از سری تصاویر هستید، Hugin را امتحان کنید.

استفاده از تجهیزات در عکاسی معماری

استفاده از تجهیزات در عکاسی معماری

۸. عکاسی معماری به سرمایه گذاری در تجهیزات نیاز دارد

اگر در مورد شروع به کار در حوزه عکاسی معماری با کیفیت بالا جدی هستید، سرمایه گذاری به روی تجهیزات مناسب، نتیجه فعالیت شما را ضمانت می‌کند. لنز با زاویه وسیع (لنز واید)، برای عکس‌برداری از ساختمان‌ها و فضاهای داخلی استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که استفاده از سه پایه عکاسی در محیط‌های کم نور و در فضاهای داخلی، کیفیت و وضوح تصویر را فراهم می‌کند. با استفاده از فیلتر پلاریزه، به کنتراست بالاتر دست پیدا می کنید و تصاویر منحصر به فردی را می توانید ثبت کنید. اگر به دنبال مرحله هیجان انگیز بعدی هستید، یک هواپیمای بدون سرنشین با یک دوربین با کیفیت نصب شده، می‌تواند راه حل بعدی برای شما باشد!

بازبینی موقیت در عکاسی معماری
بازبینی موقیت در عکاسی معماری

۹. موقعیت را چندین بار بازبینی کنید

بازگشت دوباره به همان مکان و عکاسی چندین باره از همان موقعیت، اطلاعات جدیدی را به معماری ساختمان مذکور اضافه می‌کند. اطلاعاتی که می‌تواند برای برقراری ارتباط با توسعه یا حتی انحطاط ساختمان در طول زمان، استفاده شود. پس دوباره به محل ثبت عکس هایتان برگردید. دیدن یک عکس کامل از یک ساختمان تازه ساخته شده، بسیار زیبا و جذاب است، اما شاید جنبه‌های واقعی جالبی از ساختمان فقط در طول زمان، قابل ردگیری باشند.

تحقیق پیشینه ساختمان قبل از عکاسی معماری

تحقیق پیشینه ساختمان قبل از عکاسی معماری

۱۰.تحقیق در مورد پیشینه را فراموش نکنید

خواندن تاریخ و مضمون و علت احداث یک بنای معماری قبل از بازدید ضروری است. این مطالعه بدون شک کمک می‌کند تا عکاسی خود را بر روی یک داستان یا ایده و مرتبط با ماهیت ساختمان متمرکز کنید.

در انتها با رعایت نکات گفته شده در عکاسی معماری بهتر است که تمرین کنید، کاوش کنید و بیشتر از همه، لذت ببرید!

منبع: خوگرنیوز

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.