فضا چگونه بر آموختن تاثیر می‌گذارد؟

55
۰
(۰)

کلاس‌ها معمولا بر معلم تمرکز دارند که فقط فرایند درس دادن را درنظر می‌گیرد و از نیاز‌های دانش‌آموزان و اهمیت یادگیری غافل می‌شوند. نتیجه آن یادگیری غیرفعال و ارتباط یک‌طرفه است. دانش‌آموزان مجبورند در محیطی گوش می‌هند، نگاه ‌کنند و یاد بگیرند که به‌ندرت راحت است، بسیار فشرده است و تماما توجه آن به معلم است.
چنان‌که طبیعت یادگیری تغییر می‌کند و تاثیر تکنولوژی بر نسل‌های جوان افزایش می‌یابد همینطور توازن قدرت و سلطه در کلاس نیز تغییر می‌کند. طراحی کلاس‌ها هنوز به‌گونه‌ای است که به معلم توجه می‌کند در حالی هدف آموزش دانش‌آموزان هستند.

آموزش چگونه در حال تغییر است؟
۱.تکنولوژی: شاید بیش‌ترین چیزی که این روزها بر آموزش تاثیرگذار است تکنولوژی باشد. دانش‌آموزان با تکنولوژی می‌خورند، می‌خوابند و نفس می‌کشند. دانش‌آموزان اینترنت و ارتباط ویدئویی ار جایی به جای دیگر دنیا را نه به عنوان اسباب‌بازی‌های هوشمند بلکه لازمه زندگی و یادگیری روزمره می‌بینند و از معلمان خود انتظار دارند تا از تکنولوژی در راستای آموزش استفاده کنند.

۲.مسابقه: با پویایی بیش‌تر، انتخاب نیز افزایش پیدا می‌کند و دانش‌آموزان نیز این انتخاب را تمرین می‌کنند. دانشگاه‌ها و مدارس باید سنت چندین ساله خود را تغییر دهند و بهترین دانش‌آموزان و معلمان محلی یا خارجی را جذب کنند و آن‌ها را نگه‌دارند. آن‌ها باید فکرهای تازه را انتخاب کنند تا بتوانند در مسابقه باقی‌بمانند.

۳.کار و جامعه: امروزه جامعه به طور کلی آگاه‌تر است. توقعات و آرمان‌ها از قبل بیش‌تر و بزرگ‌تر شده‌اند و سنت‌های سخت‌گیرانه را کمتر تحمل می‌کنیم و یادگیری یک جنبه همیشگی زندگی است. ما همواره در حال آموزش تخصصی یا فراگرفتن مهارت‌های جزئی و بالا و پایین کردن زندگی خود هستیم.

۴.نگرش‌های جدید: معلمان نمی‌توانند به راحتی فقط بایستند و اطلاعات را انتقال دهند. دانش‌آموزان دوست دارند که فعال و درگیر باشند. آن‌ها دوست دارند که بحث کنند و مناظره داشته‌باشند و می‌خواهند دانش را کشف کنند نه اینکه فقط به آن‌ها گفته‌شود. آن‌ها دوست دارند تا با استفاده از گستره وسیعی از رسانه‌ها همزمان بیاموزند و استفاده کنند و در تمام این فرایند ترجیح می‌دهند تا به صورت گروهی بیاموزند تا به صورت انفرادی.
یاد‌دادن و یادگرفتن عمدتا معمولا ایستا و یک بعدی نگاه می‌شود. اما امروزه دانش‌آموزان خواهان شیوه‌های مختلف و متنوع هستند. آن‌ها نیازمند تعامل، خودجوشی، اجتماع و پویایی هستند. دانش‌آموزان امروز مجهز به لپ‌تاپ و اینترنت هستند و یادگیری برای آن‌ها در محیط‌های کوچک و خودمانی به اندازه محیط‌های بزرگ موثر و راحت است.

تعدادی از ویژگی‌های یک مدرسه مناسب:
۱.مدرسه ای که طراحی می شود باید ارتباط تنگاتنگی با روش های یادگیری و انواع روش تدریس داشته باشد. یعنی اگر روش های به روز تدریس را در مدرسه خود پیاده می کنید مدل های مرسوم مدرسه سازی از کار افتاده هستند و بازدهی خوبی ندارند و یک مدرسه خوب باید تغییرات سریع روشهای آموزشی جدید را به خوبی بشناسد و سعی کند بر مبنای این تغییرات از انعطاف پذیری بسیار بالایی در حجم و پلان خود دارا باشد . لذا باید ساختمان آن هماهنگ با نیاز های آموزشی روز دنیا باشد.

۲.مدرسه ای که طراحی می کنید باید از فضاهای باز و نیمه باز حداکثر استفاده را کرده باشد. این بدین معنی است که تمام یادگیری در مدرسه نباید در فضای بسته انجام شود و باید فضاهای نیمه باز بسیار زیبا و با عملکرد یادگیری طراحی و ساخته شود.

۳.یک مدرسه خوب از نظر طراحی مدرسه، به تکنولوژی خوب چه از نظر سخت افزار و چه از نظر نرم افزار توجه کافی دارد. متریال جدید را میشناسد و از آن به نحو مناسبی استفاده می نماید.

۴.مدرسه باید برای یک محله طراحی شود و نه فقط برای کودکان آن محله. یک مدرسه خوب از نظر طراحی مدرسه ای است که بتواند نیازهای افراد را از پروسه یادگیری به خوبی پاسخ دهد. بتواند ارتباط خوبی با والدین آن مدرسه داشته باشد و مکان مناسبی برای یادگرفتن برای سنین مختلف باشد.

۵.با توجه به متفاوت بودن ویژگی‌های فردی به خصوص در کودکان و در سنین رشد مدرسه باید برای استفاده تمام دانش‌آموزان و والدین مناسب باشد. همچنین باید به افراد کم‌توان و معلولین نیز توجه خاصی صورت گیرد.

این‌ نکات تنها نمونه‌هایی از اهمیت‌ها و موارد قابل تامل در مدارس و مراکز آموزشی هستند که در طراحی این مراکز انتظار می‌رود تا به آن‌ها توجه شود. در کنار این موارد پارامتر‌های دیگری از جمله رنگ و امکانات مناسب، کمک می‌کنند که این مکان‌ها به بهترین نحو ساخته‌شوند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.