فریب ویترین ها را نخورید

11
۰
(۰)
نورپردازی
نورپردازی

ویترین ذره بین فروشگاه

ویترین فروشگاه یکی از بخش های اصلی و دروازه ورود به آن است. در بیشتر مواقع محصولات پشت ویترین بهترین محصولاتی هستند که می تواند در فروشگاه یافت شود. درست مانند ذره بینی که بهترین های درون مغازه را به رخ مشتریان می کشد، پس جای تردید نیست که نورپردازی و انتخاب درست مصالح و رنگها در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. مطالعات اخیر محققان روش های جدیدی را نشان می دهد که تکنیک های روشنایی علی الخصوص در ویترین ها می تواند بر مشتری تاثیر بگذارد و موجب افزایش فروش گردد.

نورپردازی

نورپردازی

شرکت Zumtobel پس از بررسی های فراوان یک طرح کلی برای سه سبک نورپردازی که معمولا مخاطبان آن را ترجیح می دهند ارائه کرده است. ابعاد احساسی مخاطبان در طرح ارائه شده به سه دسته تقسیم می شود:

۱.مخاطبانی با واکنش متعادل
۲.مخاطبانی غیرمتعارف
۳.هنرمندان

۱.مخاطبانی با واکنش متعادل، واکنش های مثبتی به روشنایی ملایم و متعادل می دهند و بیشتر به دنبال هماهنگی و آرامش هستند و نورپردازی مطلوب برای اینگونه افراد ترکیبی از نورپردازی عمومی کم با زاویه پرتوهای ۲۰-۳۰ درجه و نورپردازی متمرکز روی کالا است.

۲.مخاطبان غیرمتعارف و غیر قراردادی معمولا توجهی به اطراف خود ندارند و تحت تاثیر قراردادن آنها اندکی مشکل است نتایج این پژوهش نشان می دهد که به طور مشخص دو نوع نورپردازی روی این افراد تاثیرگذار است و پاسخ مثبتی از طرف آنها دریافت خواهد شد.

۱.زمینه ای با کنتراستهای مشخص

۲.ترکیبی از نورهای نقطه ای گوناگون

۳.هنرمندان معمولا واکنش های مثبتی به نورپردازی با یکنواختی بالا و همچنین ترکیبی از روشنایی هایی عریض گسترده و متمرکز روی کالا با زاویه ۳۵ درجه می دهند.

نکته جالب توجه در این گروه هدف این است که نسبت روشنایی منتشر شده در محیط در این گروه از بقیه گروه ها بیشتر است. شما از کدام دسته مشتریان هستید و چطور ناخودآگاه تحت تاثیر نور تصمیم به خرید می گیرید؟ هنرمندانه، متعادل یا غیرمعمول.

نورپردازی

نورپردازی

اتمسفر نورپردازی و درک آن:

این پژوهش مربوط به یک شرکت هلندی است. محتوای این پژوهش نشان می دهد که اگرچه نورپردازی تاثیر به سزایی بر جذابیت فضای فروشگاهی دارد اما صرفا نمی توان ویژگی های خاصی برای نور قائل شد و آن را به جوامع با فرهنگهای مختلف تعمیم داد. پژوهشگران این شرکت هلندی معتقدند که نورپردازی می تواند ارتباط مستقیم با عوامل فرهنگی یک جامعه داشته باشد (به عنوان مثال: نورپردازی یک فروشگاه می تواند به گونه ای باشد که تنها مردم هلند را تحت تاثیر قرار دهد.) در این پژوهش ویژگی های مختلف نور مانند کنتراست، درخشندگی و روشنایی در مقیاس وسیعی در ارتباط با ویژگی های روحی و روانی افراد مانند آسایش و راحتی، انزوا، تنش و… مورد ارزیابی قرار گرفته اند و نتایج حاصل از آن نشان می دهد که:

  • درخشندگی و درخشش باعث افزایش عمر و کاهش انزوا می شود.
  • روشنایی زیاد، تنش بیشتری ایجاد می کند، احساس صمیمیت را از بین برده و جدایی را افزایش می دهد.
  • کنتراست تنش را کاهش می دهد.

در مجموع باید گفت نورپردازی اگرچه می تواند به جذابیت محیط فروشگاهی کمک کند در عین حال می تواند با افزایش تنش، کاهش حس صمیمیت و …تاثیرات منفی بر فروش داشته باشد.

نورپردازی

نورپردازی

افراط و تفریط ممنوع:

پژوهشگران یکی از دانشگاه های جنوب آفریقا مسئله نورپردازی در فضاهای فروشگاهی را از زاویه ی دیگری مورد بررسی قرار داده اند. این پژوهشگران معتقدند عوامل مختلف محیطی مانند صدا، بو، تصاویر زیبا و… بر خرید مشتری تاثیر گذار است و همان گونه که افراط و تفریط در هر یک از این عوامل می تواند تاثیر مستقیم بر فروش داشته باشد، وضعیت نورپردازی فروشگاه هم می تواند تاثیر مستقیم بر رفتار خریدار داشته باشد. به عنوان مثال بیشتر مشتریان تمایلی به خرید از فروشگاه های تاریک نداشته و زمان بازدید آنها از این فروشگاه ها معمولا کوتاه است و از طرف دیگر از لحاظ روانی روشنایی مطلوب می تواند دلیلی بر کیفیت، زیبایی و پاکیزگی باشد. به عنوان مثال در فضای یک اتاق پرو با روشنایی مناسب، زمانی که مشتری سپری می کند بیشتر بوده و انتخاب و خرید برای مشتری آسانتر است.

نتایج حاصل ازین پژوهش نشان می دهد که:

  • تاریکی در یک فروشگاه با حسی منفی همراه است و همیشه همراه با چرایی؟ و احتمالا پاسخهای منفی که به ذهن مخاطب خطور می کند مانند: بی کیفیتی، نقص پنهانی، عدم پاکیزگی و… که می تواند نهایتا به کاهش فروش منجر شود.
  • نورپردازی مناسب احساس نظم می دهد و موجب افزایش فروش می شود.
  • رنگ و روشنایی ناخوشایند موجب کاهش فروش می شود.
نورپردازی

نورپردازی

طیف وسیع نورپردازی در فضاهای فروشگاهی:

در فضاهای فروشگاه نورپردازی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا نور و روشنایی بخش جدایی ناپذیری از تجربه خرید است. با نورپردازی می توان فضایی پرتنش را به فضایی آرامش بخش تبدیل کرد، می توان فضایی کوچک را بزرگتر نشان داد، می توان جنس یا کالایی را برجسته ساخت و نواقص آن را پوشاند. چراغ های روشنایی می توانند از رنگ ها، جلوه های ویژه و اشکال هندسی ایجاد کنند و به جذابیت فضا بیافزایند. پس بدون تردید به نفع صاحبان فروشگاه ها است که قبل از انجام هرکاری با یک طراح حرفه ای در این زمینه مشورت کنند. البته همه اهداف از نورپردازی صرفا در جلب توجه یا فریب مخاطب خلاصه نمی شود و هنر نورپردازی اهداف دیگری را برای راحتی کاربر در فروشگاه دنبال می کند و برای به حداکثر رساندن امکانات عملی و تزیینی نور باید بیش از هرچیز بررسی شود که از نور چه انتظاری می رود. اساسا نورپردازی کلی بایستی ایجاد امنیت کند، در روشنایی آن بتوان به راحتی حرکت کرد بدون آنکه افراد به اطراف برخورد کنند. نورپردازی در فضاهای فروشگاهی باید بر اساس سادگی و میزان روشنایی مورد نیاز مشتریان طراحی گردد.

روشنایی فروشگاه های کوچک را می توان به ۴ نوع تقسیم کرد: روشنایی عمومی، روشنایی موضعی، روشنایی تاکیدی، روشنایی دکوراتیو یا تزیینی همچنین تنوع زیادی در انواع لامپ های انتخابی وجود دارد مثل: لامپ های پر نور، ال ای دی و … .

نورپردازی عمومی: نورپردازی غیر مستقیم است که چشم را نمی زند و از دیوارها و سقف ها می تابد تا نور آرامش بخش پس زمینه را تامین کند.

روشنایی موضعی: نوعی نور پردازی است که برای روشن کردن بخشی از فروشگاه که داری موقعیت مهم تر یا خاص تری است به کار می رود. به عنوان مثال با ایجاد یک گذر یا کانال در فروشگاه (به ویژه در فروشگاه های بزرگ) به کمک چراغ ها خریداران را تشویق می کنند تا حتی فواصل دورتر را کاوش کنند. روشنایی متفاوت فضاهای پیشخوان، خروجی ، اتاق پرو و… می توانند مثال های دیگری از این گروه باشند.

روشنایی تاکیدی: جنبه تزیینی داشته و در طراحی خلاقانه آن از منابع نوری مختلف از جمله چراغ های پایه دار، چراغ های دیواری و لکه افکن استفاده می شود. این نوع روشنایی برای تاکید بر وجوه جذاب مورد استفاده قرار می گیرد مانند: اثری نفیس، کالایی خاص و … .

روشنایی دکوراتیو یا تزیینی: وظیفه این نوع روشنایی ایجاد فضایی زیبا و اغواکننده است.

نورپردازی

نورپردازی

پاسخ احساسی ناخودآگاه به نور:

این مطالعه که توسط Zumtobel انجام شده است، عناصر ناخودآگاه بیشتری از تجربه انسان را با نور در محیط فروشگاهی بررسی می کند. (Zumtobel یک شرکت پیشرو بین المللی در زمینه نورپردازی است که افراد را قادر می سازد ارتباط بین نور و معماری را بهتر تجربه کنند. این شرکت مجموعه ای جامع از چراغ های LED با کیفیت بالا و سیستم های مدیریت روشنایی برای نورپردازی حرفه ای در زمینه های مختلف شامل: دفاتر، مکانهای آموزشی، فروشگاه ها ، هتل ها ، فضاهای بهداشتی و درمانی، هنر و فرهنگ و همچنین صنعت را ارائه کرده است.)

مطالعات انجام شده توسط این شرکت نشان می دهد که پاسخ های احساسی نسبت به نور از فردی به فرد دیگر متفاوت است و نور می تواند ابعاد احساسی مثبت و منفی را در مخاطب تحت تاثیر قرار دهد.

نورپردازی

نورپردازی

به طور کلی این مطالعات نشان می دهند که چگونه درک خلق و خوی افراد می تواند در برنامه ریزی یک استراتژی بهینه جهت بهبود عملکرد یک مغازه و تحریک بهتر گروه های مختلف، هدف قرار داده شود. درست است که طراحان به کمک این مطالعات می توانند سناریوهای بهتری برای نورپردازی و استفاده از چراغ های تزیینی در ویترین مغازه ها در نظر بگیرند، اما از طرف دیگر این پژوهش ها خریداران را نیز یاری می کند تا به دور از تاثیراتی که ممکن است نورپردازی بر نظر آن ها بگذارد، برای انتخاب محصولی تصمیم گیری کنند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.