فرش زیر میز ناهارخوری؛ آری یا نه؟

320
۳.۲
(۱۶)

زیر میز ناهارخوری چی بندازم؟

شاید یکی از مهم‌ترین سوال‌های من برای چیدمان مبلمان و دکوراسیون خانه جدید همین دغدغه مشترک است که نمی‌دانیم زیر میز ناهارخوری باید فرش بندازیم یا نه؟

چون نتوانستم تنهایی به جواب درستی برای این سوال برسم، تصمیم گرفتم از چند نفر که در طراحی دکوراسیون داخلی خانه حرفی برای گفتن دارند کمک بگیرم.

متاسفانه پاسخ‌هایی که برای این سوال دریافت کردم بسیار متنوع بود. جالب این است که هر کس بسته به شرایط زندگی خودش به این سوال، جواب داد.

-برای من که خانه با سبک مدرن دارم، فرش زیر میز ناهارخوری ایده چندان جالبی نیست و من ترجیح می‌دهم پارکت زیر میز ناهارخوری، خودنمایی کند.

-فرش زیر میز ناهارخوری برای فرار از سرمای سنگ زمین که موقع نشستن مجبور به حس‌کردن آن هستی، راهکار بسیار مناسبی است.

-تمیز کردن زیر میزناهارخوری برای من که بچه کوچک دارم، بسیار سخت و زمان بر است. به‌همین دلیل تصمیم گرفتم برای مدتی فرش را از زیر میز ناهارخوری جمع کنم.

نتیجه من از این پاسخ‌ها این است که انداختن فرش زیر میز ناهارخوری می‌تواند سلیقه‌ای باشد و هر کس باید بر اساس سبک دکوراسیون و شرایط خانه برای این بخش تصمیم بگیرد.

در ادامه کمی بیشتر درباره فرش زیر میز ناهارخوری صحبت می‌کنیم تا بتوانیم بهترین تصمیم را بگیریم.

زیر میز ناهارخوری چی بندازم؟

مخالفان فرش برای میز ناهارخوری

گذاشتن لوازم متعدد در اتاق ناهارخوری جنبه‌های مثبت و منفی خاص خودش را دارد. مخالفان معتقدند با وجود فرش زیر میز ناهارخوری جابه‌جایی صندلی‌ها مشکل می‌شود و احتمال آسیب رساندن به فرش هم زیاد است. از همه مهم‌تر انداختن فرش در جایی که غذا خورده می‌شود در نهایت باعث کثیفی فرش می‌شود و باید شسته شود.

مخالفان فرش زیر میز ناهارخوری

فرش برای میز ناهارخوری نخریم

میزناهارخوری بدون فرش

موافقان فرش زیر میزناهارخوری

اما مثل تمام بحث و جدال‌ها این یکی هم موافق و مخالف دارد. موافقان فرش زیر میز ناهارخوری می‌گویند پوشاندن زمین با فرش گرما و بافت بیشتری به اتاق ناهارخوری می‌بخشد. علاوه بر این، داشتن فرش زیر میزناهارخوری برای فضاهای سرد توصیه می‌شود و از سرمای صبحگاهی حین صبحانه جلوگیری می‌کند. دیگر اینکه وجود فرش در اتاق ناهارخوری باعث می‌شود کفپوش و پایه‌های صندلی از ضربه و صدمه مصون بماند. همچنین وجود فرش زیر میزناهارخوری به اتاق حس و حالی گرم و دلچسب می‌دهد و اتاقی که با رنگ‌های خنثی تزئین شده را سرحال می‌آورد.

فرش زیر میز ناهارخوری

بی طرفان برای انداختن فرش زیر میز ناهارخوری

عده‌ای دیگر معتقدند انداختن فرش زیر میز ناهارخوری نیازی اساسی نیست. فضا، سلایق طراحی و نیاز شما است که تعیین می‌کند باید از فرش استفاده کنید یا نه.

قطعا بسیاری انداختن فرش زیر میز ناهارخوری را دوست دارند اما ممکن است در چیدمان فعلی خانه‌شان مانند وصله‌ای ناجور به نظر برسد. مثلا در سبک چیدمان صنعتی، فرش بدترین انتخاب است. در این سبک چیدمان وسایل باید فروتن باشند و خودنمایی نکنند در حالی که فرش نقطه‌ی مقابل فروتنی است و جلوه‌گری می‌کند. هماهنگی با سایر عناصر چیدمان داخلی خانه و اتاق ناهارخوری یا آشپزخانه نکته‌ی مهمی است که باید به آن توجه کرد. در کل در این مسئله درست و غلط نداریم و انتخاب شخصی است که تعیین می‌کند انداختن فرش مناسب است یا نه.

فرش برای زیر میز ناهار خوری را دست کم نگیرید

حواستان باشد این فرش صرفا به‌عنوان عایق حرارتی یا محافظ کف زمین نیست، شما با فرش زیر میز ناهارخوری می‌توانید طراحی دکوراسیون داخلی خانه را تکمیل کنید.

اگر نقش و رنگ فرش متناسب با مبلمان و دیگر دکوراسیون خانه و مدل میزناهارخوری باشد، می‌توانید در حال و هوای این بخش از خانه تغییر اساسی ایجاد کنید.

اگر بتوانید نمونه‌های زیر را بدون فرش یا فرش با نقش معمولی تصور کنید، بهتر تاثیر نقش و نگار فرش بر این گوشه از خانه را درک خواهید کرد.

فرش میز ناهارخوری و طراحی دکوراسیون

تاثیر فرش میز ناهارخوری بر دکوراسیون

تکمیل دکوراسیون با فرش میز ناهارخوری

فرش بزرگ‌تر برای زیر میزناهارخوری، بهتر است

معمولا یکی از دلایلی که باعث می‌شود به پهن کردن فرش زیر میز فکر کنیم، این است که صدای کشیده‌شدن پایه‌های صندلی‌ها روی زمین برای ما و حتی طبقات دیگر آپارتمان، بسیار آزاردهنده است. البته گاهی هم نگران آسیب‌دیدن به پارکت یا کف‌پوش خانه هستیم؛ و به‌همین دلیل به سراغ ساده‌ترین راه‌حل یعنی پهن‌کردن فرش می‌رویم.

اگر می‌خواهید فرشی برای میزناهارخوری بخرید، حواستان به اندازه فرش زیر میز ناهار خوری باشد؛ اندازه فرش بهتر است از ابعاد میز ناهارخوری و صندلی‌های آن بزرگ‌تر باشد. در این‌صورت نه تنها خیالتان از کشیده‌شدن پایه‌های صندلی روی زمین راحت می‌شود بلکه فرش فرصت بیشتری برای خودنمایی در دکوراسیون خانه دارد.

موافقان فرش زیر میزناهارخوری

سبک فرش میز ناهارخوری را مشخص کرده‌اید؟

معمولا از فرش که صحبت می‌کنیم همان فرش‌های رایج با طرح و نقش‌های ایرانی در ذهن متبادر می‌شود. اما برای افرادی که به طراحی دکوراسیون علاقه دارند و با سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی آشنا هستند، فرش انواع مختلفی دارد.

گاهی ممکن است برای دکوراسیون خانه خود از گلیم، چرم یا دست‌بافته‌ها کمک بگیرید. پس در این‌جا هم لازم است یادآوری کنم، برای انتخاب فرش میز ناهارخوری گزینه‌های متعددی را باید بررسی کنید. در نمونه‌های زیر مشاهده می‌کنید که بسته به سبک دکوراسیون داخلی می‌توانید در کنار رنگ یا طرح، نوع فرش را هم مشخص کنید.

فرش چرمی زیر میز ناهارخوری

فرش حصیری زیر میز ناهارخوری

مزیت دیگر فرش زیر میزناهارخوری مخصوص خانه‌های کوچکی است که میز را گوشه‌ای از پذیرایی می‌گذارند. با انداختن فرشی مجزا زیر میز می‌توان آن قسمت از خانه را از سایز قسمت‌ها جدا و فضایی را به عنوان غذاخوری تعریف کرد. با این کار علاوه بر حفظ فضا میز و صندلی به عنوان اشیایی اضافه و به‌دردنخور به نظر نمی‌رسند. غیر از این‌ها فرش‌هایی وجود دارند که طرح‌شان مورد پسند شما است اما شاید چندان با پذیرایی یا اتاق‌خواب‌ها هم‌خوانی نداشته باشند، معمولا بهترین جا برای این دسته از فرش‌ها اتاق ناهارخوری است که تعداد کم‌تری وسیله برای هماهنگی با فرش وجود دارد.

در انتخاب فرش زیر میز ناهار خوری عجله نکنید

اگر در نهایت تصمیم گرفتید زیر میز ناهار خوری، فرش پهن کنید؛ باید بگویم در کار خرید فرش برای میز ناهارخوری نیاز به استخاره است.

فرش‌ها در دنیایی از طرح و رنگ بافته می‌شوند و هر سبک و سلیقه‌ای را سخاوتمندانه پوشش می‌دهند. پس شما هیج مشکلی برای پیدا کردن فرش متناسب با دکوراسیون خانه ندارید. اجازه دهید تکلیف مبلمان و تمام دکوراسیون خانه مشخص شود و با برای تکمیل طراحی خانه، نقش و رنگ فرش را مشخص کنید. بد نیست قبل از خرید فرش به چند معیار زیر توجه کنید:

  • انتخاب رنگ فرش: یکی از مهم‌ترین معیارهای خرید فرش، رنگ و نقش آن است. اگر نمی‌توانید با خیال راحت بهترین رنگ فرش را انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنم سراغ رنگ‌های خنثی برای فرش میزناهارخوری بروید. با این انتخاب خیالتان از نتیجه نهایی راحت خواهد بود.
  • اندازه و نقش فرش: ابعاد فرش و طرحی که روی آن نقش بسته است، فاکتور مهمی در انتخاب فرش برای میزناهارخوری است. بهتر است طرح فرش را متناسب با سبک دکوراسیون داخلی که وسایل خانه را کنار هم قرار می‌دهید، پیدا کنید. این همخوانی به زیباتر شدن این بخش خانه و البته بزرگتر نشان دادن فضا کمک می‌کند.
  • هماهنگی شکل فرش با میز: میزناهارخوری در شکل‌ها و ابعاد مختلفی در بازار وجود دارد. حواستان باشد برای میز ناهارخوری گرد، باید فرش دایره‌ای شکل انتخاب کنید و برای میزهای مستطیل، فرش با ابعادی بزرگتر از ابعاد میز. اگر بخواهید میز گرد را روی فرش مربعی بگذارید، قطعا به جلوه این بخش از خانه آسیب جدی وارد کرده‌اید.

 

اگر نمی‌خواهید فرش زیر میز ناهارخوری بیاندازید…

اگر ترجیح می‌دهید از فرش استفاده نکنید باز چند نکته‌ای هست که باید به آن توجه کنید. اول از همه باید انتهای وسایل‌تان را با پد بپوشانید تا به کف‌پوش آسیب نزند و جابه‌جا کردن صندلی‌ها هم راحت‌تر شود. در صورت استفاده نکردن از فرش باید یکی از عناصر انتخابی‌تان در اتاق ناهارخوری یا آشپزخانه چشمگیر باشد که می‌توانید خودتان آن را انتخاب کنید: کفپوشی متفاوت استفاده کنید، صندلی‌های رنگی بخرید یا لوستری چشم‌نواز بیاویزید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۲ / ۵. تعداد نظرات: ۱۶

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.