۵ فاکتور معماری که باید قبل از خرید آپارتمان در نظر بگیرید

0 205
۰
(۰)

خرید آپارتمان یکی از دشوارترین تصمیم‌ها و خریدهاست؛ مخصوصا اگر در انتخاب خانه و آپارتمان مناسب هیچ تجربه‌ای نداشته باشید. برای خرید خانه باید سال‌ها کار کنید و بخشی از درآمدتان را برای پس‌انداز و حتی سرمایه‌گذاری کنار بگذارید تا بتوانید خانه‌ای برای آسایش و رفاه بیشتر بخرید.

حال تصور کنید بعد از گذراندن هفت‌خان رستم، صاحب خانه خودتان شده‌اید ولی از موقعیت و امکانات خانه راضی نیستید؛ و این یعنی از آسایشی که برای رسیدن به آن تلاش کرده‌اید با خرید خانه نامناسب، دورتر هم شده‌اید. بد نیست هنگام خرید یا حتی اجاره آپارتمان جدید با یک کارشناس معماری داخلی مشورت کنید تا نکات کوچک اما بسیار مهم در خرید یا اجاره بهترین خانه را به شما یادآوری کند. در این مطلب کمی با هم از نگاه یک معمار داخلی، فاکتورهای خرید خانه جدید را بررسی می‌کنیم.

در یک خانه چه مسایلی برای معمار داخلی اهمیت دارند؟

آقای احمدی یکی از کارشناس‌های خبره معماری است که پروژه‌های زیادی در ساخت و بازسازی ساختمان‌ها اجرا کرده است. خانه‌ای که او در آن ساکن است از همه نظر بی‌نظیر است، نور طبیعی روز، متراژ مناسب خانه و تمام اتاق‌ها، موقعیت مکانی و همسایه‌هایی دوست‌داشتنی، دکوراسیون و چیدمان درست وسایل و بسیاری مزیت‌های دیگر، جای هیچ حرف و حدیثی برای خانه باقی نمی‌گذارد.

من هم مدت‌هاست در فکر خرید آپارتمان مناسب با شرایط و نیازهای خودم هستم و به‌همین دلیل تصمیم گرفتم برای آگاهی بیشتر از معیارها و فاکتورهای ضروری در خرید آپارتمان با ایشان صحبت کنم. آقای احمدی با دید معماری و دکوراسیون داخلی خود معیارهای بسیار مهمی را گوشزد کردند که ممکن است فرد بی‌تجربه‌ای مثل من در خرید اولین خانه به آن‌ها توجهی نداشته باشد. آقای احمدی مهم ترین فاکتورهای خرید خانه که برای یک معمار مهم هستند را این‌گونه لیست کردند:

فاکتورهای خرید خانه

  • تعیین بودجه برای خرید خانه

اولین معیار برای خرید آپارتمان این است که بودجه‌ای متناسب با نیازها و معیارهایتان برای خانه در نظر بگیرید. زمانی‌که حدود بودجه مشخص است می‌توانید منطقه، متراژ و حتی طبقه خانه را تعیین کنید. با بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید و پس از یک جست‌وجوی ساده، محله‌ها و مناطقِ متناسب با بودجه را مشخص کرده و برای صرفه‌جویی در انرژی و زمان، فقط روی آن‌ مناطق متمرکز می‌شوید.

بعد از منطقه، نوبت به متراژ خانه و اینکه می‌توانید یک واحد آپارتمانی یا یک خانه ویلایی بخرید را بررسی می‌کنید. تعداد اتاق‌ها، بهترین طبقه برای شما در ساختمان، امکانات واحد آپارتمانی مانند انباری، پارکینگ و آسانسور و بسیاری جزییات دیگر را با در نظر گرفتن بودجه مشخص می‌کنید.

  • انتخاب بهترین منطقه برای سکونت را در اولویت خرید خانه قرار دهید

خانه آقای احمدی در محله‌ای در مرکز شهر با رفت‌وآمدهای کمی در طول شبانه‌روز است و دسترسی به امکانات حمل‌ونقل عمومی، انواع مغازه‌ها برای خرید روزانه مانند سوپرمارکت، میوه‌فروشی و سوپرهای پروتئینی برای خانواده بسیار آسان است. 

از نظر آقای احمدی، همسایه‌ها در یک ساختمان آپارتمانی عضوی از خانواده هستند و اگر با فرهنگ آپارتمان‌نشینی آشنا نباشند به‌راحتی آرامش خانواده را برهم می‌زنند.

ایشان تمیزی راه‌پله‌ها، وجود کفش جلو در هر آپارتمان، گل‌کاری حیاط، تمیزی پارکینگ و شلوغی ساختمان در ساعت‌های مختلف روز را با چندین بار بازدید از خانه بررسی کرده‌اند تا فرهنگ ساکنین ساختمان را بشناسند. البته در کنار شرایط محله و فرهنگ همسایه‌ها، برای یک معمار استفاده از پنجره‌های چندجداره، در ضدسرقت آپارتمان و رفت‌وآمدهای کوچه و ساختمان برای تامین آرامش اعضای خانواده در اولویت فاکتورهای خرید خانه جدید است.

  • تعیین متراژ مناسب با نیازهای خانواده؛ فاکتوری ضروری در خرید خانه

فاکتور بعدی که همیشه برای خرید آپارتمان به آن توجه می‌کنیم، متراژ خانه است. تعداد اتاق‌ها، اندازه مناسب آشپزخانه و نقشه ساختمان، معیارهایی مهم برای انتخاب خانه هستند. مسلما همه ما خانه‌های بزرگ با اتاق‌های متعدد را در خیالاتمان تصور می‌کنیم ولی آنچه در واقعیت می‌توانیم از نظر مالی بخریم، با تصورات و آرزوهایمان متفاوت است.

تعیین متراژ مناسب آپارتمان

آقای احمدی به‌عنوان یک معمار، بیشتر از متراژ خانه به نقشه و کاربردی بودن آن توجه می‌کند. مثلا اگر بودجه لازم برای خرید خانه با اتاق‌خواب به تعداد اعضای خانواده وجود ندارد، به فضای خانه توجه می‌کند و اینکه چه تغییراتی می‌تواند برای آسایش بیشتر اعضا در آن اعمال کند.

فرض کنید قرار است در خانه و به‌صورت دورکاری با شرکتی همکاری کنید، قطعا به یک اتاق کار مخصوص نیاز دارید ولی در خانه، اتاقی به‌عنوان اتاق کار ندارید. آقای احمدی به‌عنوان یک معمار در این شرایط به اتاق کار پنهان فکر می‌کند و اینکه چه‌طور می‌توان در فضای آپارتمان جدید آن را اجرا کرد.

  • دوراهی خانه‌های نوساز یا بازسازی‌شده

از خانه‌هایی که به‌قول معروف هنوز کلید نخورده‌اند و امکانات بیشتری دارند، بیشتر از خانه‌های قدیمی استقبال می‌شود. از نظر یک معمار اگر محدودیت بودجه برای خرید آپارتمان وجود داشته باشد، خانه‌های قدیمی در اولویت هستند؛ زیرا با هزینه‌ای کم برای بازسازی و تغییراتی مطابق با سلیقه خودتان می‌توانید یک خانه رویایی داشته باشید.

در خانه‌های نوساز، کابینت‌های مدرن، کف تمیز و چشمگیر، سرویس‌بهداشتی آراسته به کاشی‌های چشم‌نواز و شیرآلات شکیل دلربایی می‌کنند. در بازسازی یک خانه قدیمی می‌توانید با چند ایده ارزان آشپزخانه را جدید کنید یا با کاشی‌های چسبی، دستی به سر و گوش سرویس‌بهداشتی بکشید و بهترین رنگ یا کاغذدیواری را برای نوکردن دیوارها انتخاب کنید.

آقای احمدی توصیه می‌کند اگر محله و موقعیت ساختمان، همسایه‌ها و نقشه خانه مطابق با اولویت‌های شماست با خیال راحت خانه‌های قدیمی و بازسازی آن‌ها را برای خرید انتخاب کنید. بد نیست به مطلب « چطور با کمترین هزینه خانه را بازسازی کنیم؟» سری بزنید تا شک و تردید بازسازی خانه را از دل بیرون کنید. 

بررسی تمام امکانات خانه جدید

  • امکانات خانه برای دکوراسیون بهتر را  هنگام خرید آپارتمان بررسی کنید

بعد از بررسی چک لیست مربوط به بیرون خانه باید با نگاهی معماری به درون خانه و آپارتمان قدم بگذارید.

آقای احمدی به معیارهای مهم برای دکوراسیون بهتر تاکید دارند که مهم‌ترین آن‌ها نور خانه در طول روز است. اگر نقشه ساختمان درست طراحی شده باشد، با موقعیت مناسب پنجره‌ها باید نور طبیعی بدون هیچ مانعی در طول روز، مهمان خانه شما باشد. معمولا خانه‌های جنوبی بهترین نور را برای شما تامین می‌کنند که شرایط مربوط به نور را باید با بازدید خانه در ساعت‌های مختلف به‌دست آورید. اگر اهل نگهداری از گیاهان آپارتمانی در خانه هستید حتما به نور خوب در خانه توجه کنید.

آشپزخانه از مهم‌ترین فضاهای یک خانه است که اغلب بیشترین وقت خانم خانه در آن‌جا سپری می‌شود. نورگیر بودن آشپزخانه، وجود بالکن در کنار آشپزخانه، طراحی ارگونومی کابینت‌ها و تامین فضای کافی برای چیدن وسایل آشپزی هم در چک‌لیست یک معمار برای بررسی خانه ذکر می‌شود.

آقای احمدی توصیه می‌کند در بازدیدهای اولیه همیشه سعی کنید جایی برای وسایل خانه در ذهن تصور کنید، اگر بتوانید چیدمان درستی برای تمام وسایلتان در نظر بگیرید، مشکلی با دکوراسیون خانه نخواهید داشت و این یعنی انتخاب درست یک خانه برای خرید آپارتمان.

شرایط خانواده را برای خریدآپارتمان در نظر بگیرد

فراموش نکنید قرار است در خانه جدید یک خانواده با شرایط و سلیقه‌های متفاوت ساکن شوند. سعی کنید بعد از تعیین بودجه، منطقه و متراژ خانه به نیازهای تمام افراد خانواده توجه کنید. مثلا اگر به سه اتاق برای خواب و کارکردن احتیاج دارید اما بودجه به شما اجازه خرید خانه سه خواب را نمی‌دهد، خانه‌ای را برای خرید انتخاب کنید که به شما اجازه می‌دهد به روش‌های مختلف مانند پارتیشن یا دکوراسیون اصولی اتاق‌خواب، فضایی شخصی برای دو نفر در یک اتاق خواب تهیه کنید.

اگر نمی‌توانید تمامی فاکتورهای خرید خانه جدید را تامین کنید با نگاه یک معمار داخلی و تغییراتی که می‌توانید در خانه ایجاد کنید، فضای داخلی و نقشه آپارتمان را بررسی و بهترین گزینه را انتخاب کنید. در بالا تمام آنچه یک معمار هنگام خرید خانه در نظر می‌گیرد را توضیح دادیم. اگر فکر می‌کنید فاکتورهای بیشتری برای خرید آپارتمان وجود دارند حتما آن‌ها را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

نظر بدهید