طرح و نقش در دکوراسیون از دیدگاه حرفه ای ها

20
۰
(۰)

ترکیب طرح و نقش در طراحی دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی دارد و به شما کمک می کند تا سبک مخصوص خودتان را داشته باشید. شما می توانید از الگوهای مختلفی از طرح و نقش در دکوراسیون خانه استفاده کنید و جلوه خانه را بیشتر کنید. برای داشتن این ترکیبات به شکل حرفه ای باید اصولی را رعایت کنید که در اینجا به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

طرح و نقش در دکوراسیون
طرح و نقش در دکوراسیون

استفاده از یک الگوی سه تایی

سه عددی عجیب و غریب در طراحی است و بهتر است برای طراحی منحصر به‌ فرد خودتان این عدد را پایه قرار دهید تا حداقل میزان الگوی شما سه تایی باشد. برای این منظور بهتر است شما ابتدا الگویی خاص را برای شروع انتخاب کنید و سپس دو الگوی دیگر را در کنار آن به‌ کار گیرید. الگوی اول باید در بزرگترین مقیاس و نقطه توجه باشد. به‌ عنوان مثال می‌ توانید از یک گل بزرگ برای الگوی اول استفاده و اهمیت آن را دو چندان کنید. یا اینکه الگوی دوم را نصف الگوی اول انتخاب کنید و یا از یک فرم هندسی استفاده کنید که دارای رنگ‌ های مشابه و مکمل الگوی اول باشد. این الگو نباید به‌ عنوان مرکز توجه و نقطه اصلی انتخاب شود. الگوی سوم در ابعاد کوچکتری قرار می گیرد و می‌ تواند از هر یک از این دو الگو پیروی کند و یا هر دو را تکمیل کرده و ترکیبی از آنان باشد. اگر الگو‌های بعدی را به طراحی اضافه می‌ کنید توجه داشته باشید که در حد علامت‌ های کوچک و کمتر در کانون توجه باشند. نکته‌ ای که وجود دارد این است که بهتر است به ابعاد، وزن و حجم این الگو‌ها توجه و آنها را در سه سایز مختلف انتخاب و یا در سه رنگ از آنها استفاده کنید.

طرح و نقش در دکوراسیون

از اطرافتان الهام بگیرید

این الهام گرفتن می‌ تواند از یک رنگ که شما بسیار آن را دوست دارید باشد و یا از تکه‌ ای پارچه که همیشه برایتان جذاب بوده است و همچنین از اهمیت وسایلی که در اطرافتان وجود داشته است. مثلا همیشه به صندوقچه کنار خانه‌ تان علاقه داشته‌ اید و یا یک صندلی که حس خوبی را به شما انتقال می‌ دهد. همچنین الهام از طبیعت می‌ تواند کمک بزرگی به شما کند. زیرا طبیعت با کمترین خطا مادر ترکیب‌ بندی و رنگ است و می‌ تواند منبع بسیار مفیدی برایتان باشد.

طرح و نقش در دکوراسیون

شدت رنگ را تغییر ندهید

به عقیده برخی از طراحان استفاده از رنگ‌ های خالص در طراحی نمی‌ تواند مناسب باشد. اما برخی دیگر اعتقاد دارند که از رنگ‌ های اولیه و پر جنب و جوش استفاده کنید و ترکیبی بسازید که این سرزندگی و شدت رنگ را در خود داشته باشد. استفاده از رنگ‌ های اولیه با شدت اصلی در ترکیب گل‌ های بزرگ و کوچک و یا اشاره‌ های هندسی می‌ تواند ترکیبی هیجان‌ انگیز و منحصر به‌ فرد برایتان ایجاد کند.

طرح و نقش در دکوراسیون

پارچه‌ ها را احساس کنید

به غیر از اصول رنگ و شدت رنگ و طرح جنس پارچه‌ ها خود بیانگر خیلی از ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد آن است. هر یک از پارچه‌ هایی که به‌کار می‌ برید خود دارای شخصیت و کیفیت متفاوت است و هر کدام حس و حالی مجزا را منتقل می‌ کنند. برخی پارچه‌ ها رسمی برخی غیر رسمی برخی سرزنده و مدرن برخی پر ابهت و کلاسیک و … هستند. توجه به شخصیت پارچه و احساسی که در آن جریان دارد می‌ تواند از مهمترین کاربرد‌های پارچه‌ باشد. شما باید بتوانید حسی را که هر نوع پارچه منتقل می‌ کند به‌ راحتی دریافت کنید و در کنار ترکیب بندی مناسب به‌ کار ببندید.

طرح و نقش در دکوراسیون

وزن طراحیتان را تماشا کنید

از قرار دادن تمام قطعات الگویی در یک طرف اتاق بپرهیزید. حجم‌ ها و رنگ‌ ها را در سرتاسر اتاق تقسیم کنید و آن را از یکنواختی خارج کنید. قرار دادن حجم‌ های یک اندازه در یک سمت اتاق باعث ایجاد سنگینی بیش از حد و تمرکز بر آن نقطه می‌ شود. حجم‌ های بزرگ را به اطراف منتقل کنید تا از شلوغی و تمرکز نا به‌ جا فاصله بگیرید. همچنین باید گفت هر رنگ وزن بصری خود را دارد و بهتر است از رنگ هایی که قدرت و میزان وزن یکسانی دارند در یک نقطه استفاده نکنید و آنها را با فضا و اجسام ترکیب کنید.

طرح و نقش در دکوراسیون

مراقب رنگ‌ های سفید باشید

اگر شما از رنگ سفید استفاده می‌ کنید قدرت و جسارت خاصی را در ارائه طراحی داشته‌ اید اما باید توجه کنید برای داشتن یک ترکیب زیبا از رنگ سفید بهتر است آنها را در یک خانواده نگاه دارید. از رنگ‌ های هم‌ خانواده مثل کرم، شیری و یا سفید روشن در کنار آنها استفاده کنید تا اهمیت و جذابیت این رنگ‌ ها از دست نرود. اما توجه به هماهنگی نوع سفید‌هایی که به‌ کار می‌برید باید در الویت باشد. اگر سفید‌های شما با یکدیگر مطابقت نداشته باشند ترکیبی که ایجاد کرده‌اید دوست داشتنی نخواهد بود و پارچه شما دیگر آن اهمیت را نخواهد داشت. پس برای ترکیب‌ های خانواد سفید باید بسیار دقت کنید.

طرح و نقش در دکوراسیون

به انرژی الگو‌ها فکر کنید

الگو می‌ تواند تأثیر زیادی بر اتاق بگذارد. اگر شما به وجود هماهنگی بیشتر فکر می‌ کنید باید به ترکیب الگو‌های بزرگ و کوچک توجه کنید و به شخصیت الگو‌ها اهمیت دهید. هر الگو انرژی مخصوص خود را دارد. طرح های ساده‌ تر و خلوت‌ تر، فضا را آرام‌ تر و رنگ پریده‌ تر می‌ کنند در حالیکه الگو‌های شلوغ انرژی بیشتری دارند و فضا را شلوغ‌ تر می‌ کنند ضمن آنکه توجه بیشتری را به خود جلب کرده و میزان انرژی موجود در یک فضا را نیز افزایش می‌ دهند. همچنین به این نکته باید توجه داشت که گاهی طرح‌ های کوچک و ریز خود دارای انرژی مضاعفی هستند که بهتر است در یک محدوده کوچک به‌کار بروند.

تقلب با پارچه های همنشین

برخی از شرکت‌ های پارچه این تقلب را در طراحی ایجاد و رنگ‌ ها و طرح‌ هایی را در هم ترکیب کرده‌ اند. این فرایند کار را برای شما آسان‌ تر می کند. آنها گاهی سه و یا بیشترین حد یک الگو را با هم ترکیب کرده‌ اند و تنها کاری که شما باید انجام دهید انتخاب پالت رنگی دلخواهتان است تا بتوانید آنچه را که در طراحی مد نظرتان است به‌ دست آورید. این امر ممکن است تا حد زیادی اعتماد به‌ نفس شما را برای رسیدن به یک طراحی مناسب افزایش دهد.

طرح و نقش در دکوراسیون
طرح و نقش در دکوراسیون از دیدگاه حرفه ای ها

از مخلوط کردن رنگ‌ ها نترسید

برای این مورد باید فقط به چند نکته توجه داشته باشید. ابتدا طرح‌ ها و رنگ‌ ها را از هم جدا کنید و اگر تغییری ایجاد می‌ کنید باید در یکی از این موارد باشد. به طور مثال طرح‌ های بزرگ را در یک ترکیب با رنگ‌ های مختلف به کار ببرید. همچنین بدانید که خانواده سفید‌ها را با هم ترکیب نکنید تا کیفیت رنگ سفیدتان از دست نرود. می‌توانید الگوهای مخصوص را تغییر دهید ولی حواستان باشد که رنگ‌ هایی که در آن استفاده می‌ کنید همگی مکمل یکدیگر و یا در ترکیب مناسبی با هم باشند تا طراحی شما تبدیل به آشفته بازار نشود. پارچه را الگو قرار دهید و از ترکیب چند پارچه استفاده کنید اما حواستان باشد که باید یک الگوی پارچه در اولویت قرار گیرد و سپس بقیه پارچه‌ ها در میزان کمتر و در کنار پارچه اصلی قرار گیرند. این کار خیلی معمول نیست اما از انجام آن نترسید و تا رسیدن به ترکیب دلخواهتان ادامه دهید. بافت‌ ها را با هم ترکیب کنید. شما می‌ توانید یک بافت خشن از چوب را در کنار بافت لطیفی از مخمل قرار دهید و با ترکیب رنگ‌ ها و حجم‌ ها به طراحی مخصوص خودتان برسید.

 

تمام نکات مطرح شده از کاربردی‌ ترین برنامه‌ های طراحان حرفه‌ ای است اما باید به این نکته توجه کنید که متناسب با فضا و شرایط خاص این عوامل نیز می  توانند تغییر کنند و یا کاربردی برعکس پیدا کنند. توجه به نور و کاربرد آن در طراحی و رنگ و بافت و … از مهمترین ویژگی‌ های یک طراحی حرفه‌ ای است. به طور کلی به آنچه که از محیط دریافت می‌ کنید و حسی که محیط به شما منتقل می‌ کند بیشتر اهمیت دهید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.