طرح صندلی سری ۷″Arne Jacobsen”به همت شرکت دانمارکی “Fritz Hansen “باز آفرینی می شود.

0 18
۰
(۰)

برند دانمارکی”Fritz Hansen”به مناسبت شصتمین سالگرد تاسیس ، از هفت تن از بزرگان طراحانی جهان درخواست کرد تا صندلی سری ۷ از طرح های”Arne Jacobsen” معمار تجدید نظر خواه دانمارکی را باز طراحی کنند ، ،از جمله این معماران : Zaha Hadid ، Jean Nouvel و Snøhetta می باشند .

BIG, Carlos Ott and Carlos Ponce de León, Jean Nouvel Design, Jun Igarashi, Neri & Hu, Snøhetta and Zaha Hadid Design
هفت طراح مشهور فوق همگی به دعوت شرکت “فریتز هانسن” در مورد خلق نمونه ای بر مبنای باز طرح صندلی سری ۷ “جاکوبسن” که در سال ۱۹۵۵ طراحی شده است ، با توجه به پیشرفت تکنولوژی و امکانات جدید ، پاسخ مثبت دادند.

طرح ارائه شده توسط “BIG” بیگ ، از میان طرح هائی که برمبنای صندلی سری ۷ داده شده است ، شاید یکی از طرح های اصلی باشد.

این پروژه، به نام “Seven cool architect” در سال جاری در نمایشگاه فریتز هانسن در هفته طراحی ارائه خواهد شد و در طول جشنواره طراحی لندن ۲۰۱۵ در ماه سپتامبر نیز معرفی می شود.

طرحی که “ZAHA HADID” زاها حدید ارائه نموده ، تشکیل شده از دو میله فولادی ادامه دار، که پایه ای شده اند برای مجسمه طراحی سبز روشن او ! این دو میله نورد شده تا زمین ادامه می یابند و در آغوش یکدیگر شکلی موج دار ایجاد می کنند .

“Snøhetta” با حذف پایه های کروم فولاد صندلی سری ۷ و قرار دادنش در میان گیاهان و پوست درختان آنرا در باغ کوچکی آراسته است .

در توضیح این طرح بیان داشته اند “از آنجا که صندلی را می باید به صورت یک ست آزاد طراحی می کردیم ، احساس شد که صندلی بدون پایه می تواند برای تعداد زیادی از پروژه ها استفاده شود،” لذا “باید سعی کنیم تا صندلی طراحی شود که برای حفظ یک ارتباط خوب با فضای بیرون نیز مناسب باشد و در تمام کارهای ما به عنوان یک صندلی در فضای باز مناسب برای پروژه های مختلف باشد.”

صندلی “Yin and Yang” یین و یانگ توسط ” Jean Nouvel” ژان نوول طراحی گردید و شامل دو صندلی متصل – در کنار هم ، اما در دو جهت مخالف روبروی هم – تزئین شده با نمادهای باستانی سیاه و سفید چینی و سمبل دوگانگی یا دوالیسم می باشد.

معمار فرانسوی ژان نوول،که به تازگی از تصاویر جدیدی از آسمان خراش طراحی شده توسط او در نیویورک پرده برداری شد ، می گوید : ” من بین زمانی که یک صندلی را طراحی می کنم و یا هنگامیکه یک ساختمان را تصور می کنم ، هیچ تفاوتی احساس نمی کنم.”

“برای هر چالشی، من به دنبال شی« بنیادی »هستم که بر ایده ای منطبق گردد .او می گوید ” همواره به لحاظ فرهنگی و تکنیکی ، برای زمانه وتمدن ما پاسخی منحصر به فرد و منطبق بر واقعیت وجود دارد . ”
استودیو چینی “Neri & Hu” مفهوم مشابهی در این دو صندلی که در جهت مخالف هم قرار دارند تداعی نموده است. در این حالت این دو صندلی توسط یک بازوی S شکل ، که در اطراف هر دو صندلی ادامه دارد و میزی کوچک بین ایندو متصل می شود.

Carlos Ott and Carlos Ponce de Leóns Series 7 chair
این یک مدل از باز طراحی مدل سری ۷ مربوط به آرنه جاکوبسن طراح مدرنیست دانمارکی می باشد.
معماران اروگوئه ای “Carlos Ott” کارلوس آت و “Carlos Ponce” کارلوس پونسه به یک نسخه از صندلی سری ۷ برای یک رستوران در “Celebra” کلبرا اجرا نمودند .
در اثاثه یا لوازم داخلی این رستوران از طیف های مختلف از رنگ سبز استفاده شده است. در مورد صندلی نیز از خطوط منحنی و هم از طیف رنگ سبز استفاده شده است.

در نهایت، استودیو معماری ژاپنی “Jun Igarashi” در تولید یک مدل از سری ۷ با تولیدات روکش قطعه قطعه که یک نوع از نئوپان ساخته شده از تکه های چوبی فشرده می باشدرا جایگزین روکش های اصلی لامینیت نمود .

آرنی جاکوبسن (۱۹۰۲-۱۹۷۱)، یکی از مهم ترین معماران و طراحان دانمارکی بوده است. او در آکادمی سلطنتی دانمارک در رشته هنرهای زیبا تحصیل نمود .
جاکوبسن از سال ۱۹۵۶ تا سال ۱۹۶۵ استاد آکادمی بود. وی به عنوان یک طراح کالا ، نمونه های بدیع و بی همتائی از طرح های مبلمان ارائه نمود ، در میان طرح های مشهوری که او ارائه داده و ساخته شده است ، سری ۷ ™ (در سال ۱۹۵۵) و صندلی تخم مرغی از مشهورترین آنهاست .

صندلی سری ۷ که در سال ۱۹۵۵ توسط آرنه جاکوبسن طراحی و تولید شده است و طی این سالها همواره مورد استقبال در سرتاسر جهان بوده است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد