طراحی کودکستان LHMدر ژاپن

0 33
۲
(۳)

در طراحی ساختمان مهد کودک ،کودک محوری اولویت دارد. به این معنی که ساختمان باید برای نگهداری موقت کودکان طراحی شود.در طراحی کودکستان LHM که در توکیو ژاپن در سال ۲۰۱۵ ساخته شده است، محیطی هیجان انگیز ومخصوص تفریح و بازی و مناسب برای اجرای سیاست آموزشی این کودکستان ، طراحی شده است، که روی پرورش کودکانی که بتوانند فکر کنند ، یاد بگیرند و مستقل عمل کنند ، متمرکز می شود. در انجام این کار ، فضایی خلق شده که با استفاده از پنجره های شیشه ای رو به باغ بیرون ساختمان ، فضای بزرگ بیرونی به داخل کودکستان منعکس می شودو می توان تغییرات فصلی را تا آنجا که ممکن است تجربه کرد .
در این کار از طراحی مجموعه ای از دریاچه ها ، تپه ها و کوه ها استفاده شده است که برای کودکان الهام بخش راه های سرگرم کننده بازی واستفاده های متنوع از تحریک قوه تخیل شان است.

در اینجا، مناظر و نقش برجسته ها در ارتباط با طبیعت در سراسر فضا منعکس شده است و توسط یک طراحی هوشمندانه از صحنه ای شبیه تپه ، مبلمانی شبیه کوهستانی کوچک ،غارها و یا کابین ها و آینه ها یادآور سطح آب استفاده شده است ، در حالی که درجه بندی رنگهای دیوارها مثل پالتی از رنگها ، زیبایی طبیعت را نشان می دهند.

آینه های دریاچه ای شکل روی سقف اتاق کمک میکند فضایی را خلق کنیم که هر دقیقه با نور طبیعی تغییر می کند ، درست مثل خورشید صبح یا عصر یا آسمانی آفتابی یا ابری ، که میتواند در طول یک روز یا با تغییر فصلها تجربه شود ، در حالی که با اضافه کردن بازتاب تصویر کودکان بازی آنها را جالب تر می کند. همانطور که تصاویر منعکس شده به نشاط کل صحنه می افزاید ، کمک می کند محیطی ایجاد کنیم که برای بچه ها دستیابی به پدیده های طبیعی را به ارمغان آورد و فعالیت های روزانه ی آنها سرشار از شگفتی و هیجان باشد.

در اتاق ” تپه و کوهستان ” ، تپه ی سبز، استفاده ی متنوع برای فعالیت هایی که خلاقیت کودکان را افزایش می دهند ،را امکان پذیر می سازد ، نظیر نشستن برای کنسرت ، صحنه ای برای بازی یا ایستگاهی برای نمایشگاه .
علاوه بر این ، کودکان می توانند از قطعاتی از وسایل قرمز ، آبی و نارنجی مثل سلسله کوه ها ، بالا بروند ، مثل صندلی روی آنها بنشینند ، مثل غار درون آنها بخزند یا بعنوان یک فضای خصوصی _ با بالا بردن کناره ی آنها و بستن آنها شبیه یک اتاق یا کابین _ از آن لذت ببرند ، یا در آن قایم موشک بازی کنند.

رنگ های زرد و نارنجی از خورشید در حال غروب ، جنگل سبز رنگ و نقوش آبشار روی نمای کوهستانی وسایل بازی ، همه با هم سبب می شود که در تمام فضا موجی از رنگهای پر از جنب و جوش زندگی منتشر شود. این موضوع کودکان را قادر می سازد تا در یک محیط غرق در ریتم رنگها با شادی رشد کنند ، جایی که آنها می توانند فضای خود را بیابند و در مورد گذراندن وقت خودشان در راهی که دوست دارند ، تصمیم بگیرند.
به علاوه ، با قراردادن عناصری با تنظیمات طبیعی در سراسر فضا و ایجاد چشم اندازی که استفاده هاو فعالیت های گوناگون را امکان پذیر می سازد به کودکان فرصت های نامحدودی ارائه می دهد تا خلاقیت آنها تحریک شود و مهارت های آنها رو به تکامل گسترش یابد.

طراحی فضا ی منطبق با شرایط کودکان به طور قطع بستگی به شناخت کافی از ویژگی های رشد آنان دارد.خصوصیات جسمی و روانی کودکان در مراحل مختلف رشد , اساس برنامه ریزی فضا و طراحی برای آنان است.اندازه میز و صندلی , کمد های اسباب بازی و نیز ارتفاع مناسب دستگیره درها , دستشوئی ها , شیر ها و .. ضروری است.اگر فضا و عناصر آن متناسب با اندازه های کودکان باشد , آن ها به سادگی می توانند از فضا ها و وسایل مربوط به خود استفاده کنند.قطعات متنوع مبلمان , نیمکت , میز و صندلی , تابلوها , قفسه ها و … که با مقیاس و در حد و اندازه آنان ساخته می شود , اغلب برای هر بازی شکل ویژه ای بخود می گیرند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۲ / ۵. تعداد نظرات: ۳

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد