طراحی مدرسه ای پیشرفته در کره جنوبی

0 97
۳.۲
(۲۱)

امروزه ساخت مدارس به عنوان یک حوزه ی مستقل و کاملا تخصصی شناخته می شود،ساخت مدارس پیشرفته و فضاهای آموزشی به مجموعه ای تخصصی از رشته های فنی و مهندسی تبدیل شده است ،مدرسه ی ابتدایی Dae-Eun Elementary School واقع در سئول کره جنوبی یکی از این مدارس پیشرفته است.این مدرسه برای استراحت، بازی، خواندن و حتی خوابیدن کودکان توسط شرکت PNK بطور ویژه طراحی و ساخته شده است. این مدرسه دارای سالنی به منظور ماندن کودکان بعد از زمان آموزش، تا برگشت نزد خانواده هایشان است.

طراحی سالن از دو بخش تشکیل شده است بخش اول پلت فرمی است که دارای سیستم گرمایش ازکف می باشد که در آنDonguries (مبلمان منحنی شکل با الهام ازکوه و آسمان در اطراف مدرسه) و نیمکتهای sinked نصب شده است.درواقع منطقه ای برای سبک زندگی نشسته بر روی زمین که به سبک زندگی کره ای است.این بخش برای استراحت مطالعه ،نشستن و درازکشیدن کودکان ، طراحی شده است در واقع قسمتی از سالن است که کودکان بتوانند در آن احساس آرامش کنند.

بخش دوم با کف سخت و میز برای فعالیت های معمول مدرسه طراحی شده است. وقتی میز برداشته شده و به سمت دیوارخم می شود می توان از این بخش سالن برای انجام فعالیتهای گروهی استفاده کرد.

در مدرسه ای که پرورش و رشد فکری با شیوه های دور از تهدید به چالش کشیده می شود ، تفکر و تقویت حافظه و انواع هنرها بسیار روانتر صورت می گیرد.یادگیری از طریق بصری و عملی سبب می شود مغز یادگیرنده،ارتباطات قوی تر و تازه تری پدید آورد.

پژوهش های مربوط به مغز نشان می دهد که میزان و نوع رنگ بر یادگیری اثرگذار است . استفاده از رنگهای شاد برای محیطهای مخصوص کودکان توصیه می شود، ولی نوع استفاده از آنها بسیارحائز اهمیت است چرا که استفاده نادرست باعث صدمه زدن به یادگیری و سلامت آنها می شود.رنگ های گرم و نور پردازی درخشان و چشم زننده،بر میزان گرفتگی عضلانی ،سرعت تنفس ،ضربان قلب،فشار خون و فعالیت مغزی می افزاید.نور ناکافی در محیط سبب خستگی چشم می شود .ترکیب رنگی نامتجانس محیط می تواند سبب کاهش واکنش و اختلال در انجام کار باشد.روشنایی و رنگ آمیزی مناسب سبب بهبود پردازش بصری اطلاعات و کاهش فشار روانی می شود،رعایت کردن این اصول و استانداردها در این طراحی آنرا به طرحی چشم نواز تبدیل کرده است.

اهمیت محیط یادگیری را نمی توان دست کم گرفت .مغز در محیط های ایمن و بهداشتی،خلاق،چالش برانگیز و سازگار کننده،بیشتر می آموزد .در طراحی مدارس نباید فراموش شود که محیط طراحی شده ،محیطی برای رشد مغزی و ارتقای یادگیری دانش آموزان است ،هر گونه قصور می تواند آثار زیانبار جبران ناپذیری پدید آورد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۲ / ۵. تعداد نظرات: ۲۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد