طراحی دکوراسیون در سال ۲۰۱۹ به چه سمت و سویی می‌رود؟

7
۰
(۰)
کلید زیبایی این است: بی‌هدف خرید نکنید!
کلید زیبایی این است: بی‌هدف خرید نکنید!

انجام دهیم: طراحی پایدار، هرچه کمتر بهتر!

طراحی پایدار یا پایا یک رویکرد در طراحی محصول، معماری و دکوارسیون است. طراحی پایدار به این موضوع می‌پردازد که چطور بدون به مخاطره انداختن منابع زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی نسل آینده به نیازهای عصر حاضر پاسخ دهیم. به باور بکی شی، طراح داخلی که یک وب‌سایت هم به نام خودش دارد، کلید اصلی داشتن خانه‌ای با طراحی پایدار، رفتار استراتژیک و هدفمند در وقت ِ خرید است. سعی کنید وقتی که دارید برای منزل خرید می‌کنید این سوال‌ها را از خودتان بپرسید و تا جواب روشن و قطعی به آن‌ها نداده‌اید سراغ کیف پولتان نروید.

«چرا دارم خرید می‌کنم؟»

«این وسیله چه ارزشی دارد؟»
«چه موادی برای ساختن هرکدام از این وسایل به کار رفته؟»

علاوه بر اهداف اصلی این طراحی، برای ساختن عناصر ویژه و خاص، از مواد بی عیب و نقص استفاده می‌شود که در طول زمان هم از بین نمی‎روند و از مد نمی‌افتند. بنابراین با خرید یک وسیله ارزشمند به جای چندین وسیله کوچک و دم دستی هم کیف پولتان خوشحال‌تر است و هم خانه زیباتر!

شلوغی بی حد و اندازه کلافه‌کننده است

شلوغی بی حد و اندازه کلافه‌کننده است

بی‌خیال شویم: شلوغ و پلوغی سبک اکلکتیک ممنوع!

سبک اکلکتیک یا گلچین شده سبکی است شما در آن دکوراسیون با انواع و اقسام عناصر مبلمانی از هر سبک و سیاقی چیدمان می‌شود و هر رنگ و طرح و فرمی کنار رنگ و طرحی می‌نشیند که هیچ ارتباط بصری با آن ندارد. این سبک زمانی مد بود اما این روزها توصیه می‌شود آن را کنار بگذارید؛ چرا که وقتی خانه شلوغ باشد، تمرکز سخت می‌شود. وقتی وسایل زیاد و پراکنده‌ای در یک اتاق هستند و شما نمی‌توانید یک سطح صاف و خالی برای انجام دادن کارهایتان پیدا کنید، محیط هم مضطرب است و هم به نظر کوچک‌تر می‌رسد.

همه ما گلچین کردن وسایل و گذاشتن آن‌ها در خانه را دوست داریم اما وقت کنار هم چیدن وسایل باید به عملکرد و زیبایی‌شناسی فضا هم فکر کرد. هرچیزی که در تک تکِ مکان‌های محل زندگی‌تان می‌گذارید باید هدف داشته باشد. به نظر می‌رسد که امسال، زمان شکل دادن به اهداف و کم کردن عناصر حاضر در فضاهای خانگی‌ست. پس با شلوغی اکلکتیک خداحافظی کنید!

بیوفیل، در ستایش رابطه انسان و طبیعت

بیوفیل، در ستایش رابطه انسان و طبیعت

انجام دهیم: ترند جدیدی به نام بیوفیل (Biophila)

بیوفیل به معنای «دوستدار گیاه» اسمی کلی است که به سبک‌هایی اشاره دارد که طبیعت را به فضای خانه می‎آورند. در این سبک‌ها با تاکید بر رابطه طبیعت و انسان، مواد و طیف رنگ‌های به کار رفته طوری تنظیم می‌شوند که حس بکر و طبیعی به انسان بدهند. مواد ارگانیکی مثل چوب و سنگ، نور طبیعی خورشید و بافت گیاهی، جنگل‌ها و دشت‌ها را وارد مکان‌های بسته‌ای مثل خانه می‌کنند. جامعه امروز مدرن و ماشین-محور است و همین باعث می‌شود بیشتر اوقات خسته باشد (و در پی آن ساکنانش که ماییم هم خسته باشیم) اما انجی لی از وب‌سایتFXCollaborativeاعتقاد دارد امسال سبزی بیشتری مهمان خانه‌ها خواهد شد.

به عقیده خیلی‌ها، دوران مینیمالیسم به پایان رسیده

به عقیده خیلی‌ها، دوران مینیمالیسم به پایان رسیده

انجام دهیم: ماکسیمالیسم، نقطه مقابل مینیمالیسم

حتما شما هم چیزهای زیادی در مورد سبک طراحی مینیمال خوانده‌اید، سبکی که زیبایی را با ساده‌ترین و حداقل وسایل به ارمغان می‌آورد. ماکسیمالیسم دقیقا نقطه مقابل این سبک است. در سال‌های گذشته غلبه طراحی مینیمال و اسکاندیناوی که رنگ‌های خنثی و مواد ساده را به خانه‌ها آورده بودند، رو به افول گذاشت. حالا دیگر وقت رنگ‌های درخشان و طرح‌های بزرگ است. از ترکیب رنگ‌ها، الگوها و پارچه‌های مختلف نترسید، تابلوهای بزرگ به دیوار بزنید و رنگ‌های تند و مهیج انتخاب کنید.البته ماکسیمالیسم با اکلکتیک متفاوت است و این نوع شلوغی ایرادی ندارد.

رنگ‌هایی خالی از معانی جنسیتی

رنگ‌هایی خالی از معانی جنسیتی

بی‌خیال شویم: تعریف‌های جنسیتی از رنگ‌ها را کنار بگذارید

انجلی لی باور دارد که دیگر زمان اختصاص رنگ‌های خاص به زنان یا مردان به پایان رسیده. موتیف‌ها و مفاهیم جنسیتی در رنگ‌آمیزی و طراحی اتاق‌ها دیگر جایی ندارند. با خیال راحت فضاهای شخصی‌تان را طراحی کنید و نگران دخترانه بودن گلبهی یا زیادی مردانه بودن قهوه‌ای‌ها نباشید. حتما رنگ سال ۲۰۱۹ پنتون را یادتان هست: مرجانی. این رنگ نشانگرِ پاسخ و علاقه جهانی به طبیعت است و با وجود این که در تعاریف سنتی رنگی زنانه نام می‌گیرد، این تعبیر را امسال کمتر جایی شنیدیم. پس با خیال راحت مرجانی را در دکوراسیون پذیرایی استفاده کنید و قهوه‌ای را به اتاق خواب بیاورید.

بازگشت طرح دوست‌داشتنی گل‌گلی

بازگشت طرح دوست‌داشتنی گل‌گلی

انجام دهیم: بازگشت شکوهمند گل‌گلی‌ها

به طرح‌های گلدار علاقه دارید اما مطمئنید که قدیمی شده‌اند؟ این گل‌های بزرگ روی دیوار شما را به یاد خانه مادربزرگتان می‌اندازند و دوستشان دارید؟ خب دیگر غصه نخورید! ۲۰۱۹ سال بازگشت گل‌هاست! زیبایی کلاسیک و سنتی این الگوهای گلدار حس آرامش را به خانه می‌آورند.

دست‌سازهای طبیعی و جذاب در 2019

دست‌سازهای طبیعی و جذاب در ۲۰۱۹

انجام دهیم: دست‌سازهای جذاب

کریستن پنا از وب‌سایتK Interiorsمی‌گوید که مواد قابل بازیافت در سال ۲۰۱۹ ترند خواهند شد. آن هم برای ساختن وسایل دست‌ساز خانه. موادی مثل جوت که نوعی فیبرگیاهی کنفی است، مس و رس دوباره به خانه‌ها می‌آیند تا ما بعد از سال‌ها تماس با پلاستیک، کمی به زمین و ریشه‌های آن برگردیم و دست‌سازهایی داشته باشیم از جنس طبیعت.

سرویس‌های بهداشتی تیره و لوکس

سرویس‌های بهداشتی تیره و لوکس

انجام دهیم: دستشویی‌ها و حمام‌های تیره

در نگاه اول شاید این سرویس بهداشتی شبیه یکی از صحنه‌های فیلم‌های جیمز باند به نظر برسد اما سال ۲۰۱۹، سالِ بازگشت سیاه به دستشویی و حمام‌هاست (شاید هم سال شبیه شدن سرویس‌های خانگی به اسپاهای پیشرفته). این روزها طراحی‎های تیره و جسورانه تجربه متفاوتی از حضور در فضاهای بهداشتی خانه‌ها را به ارمغان آورده‌اند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.