صنعت مبلمان از سه بعد تحت تاثیر تکنولوژی است

35
۰
(۰)

۱. تکنولوژی تلفن همراه

ماهیت رو به افزایش استفاده از تکنولوژی تلفن همراه، تاثیر قابل توجهی در صنعت طراحی مبلمان گذاشته است. روزهایی در زندگی ما وجود دارند که فقط صرف گشت و گذار در اینترنت با موبایل و یا تماشای فیلم در گجت ها اتاق نشیمن می شوند. در حال حاضر، مرور وب، پیگیری رسانه ها و … در هر یک از اتاق های خانه امری معمول است.

در حال حاضر تکنولوژی نامحدود ما از مبلمان سازگار با موبایل پشتیبانی می کند و طراحان مبلمان ایده هایی برای چگونگی استفاده از هر قطعه تکنولوژی بر مبنای ویژگی هایی مانند پورت های شارژ، سیستم های مدیریت کابل و مکانیسم های قابل تنظیم، دارند. تأثیر فناوری تلفن همراه بر روی مبلمان، شاید در بخش مبلمان اداری بیشتر دیده شود. کارکنان کمتر به ابزارهای کاری شخصی خود و حتی به دفاتر خود وابسته می‌شوند و دکوراسیون و طراحی داخلی فضای اداری این تغییر را با حرکت به سوی طرح های باز و فضاهای کاری متنوع و کارآمد آغاز کرده است.

بازدید نمایشگاه ها و فروشگاه ها به عنوان جنبه جدایی ناپذیر از تجربه خرید مبلمان، یک سنت است و حالا کمپانی‌ها به دنبال استفاده از تکنولوژی پ تلفن همراه هستند تا این تجربه را به قرن ۲۱ بیاورند. تعدادی از برنامه های نمایشگاه مجازی به مشتریان اجازه می دهند تا محصولات و ویژگی هایشان را به راحتی با دستگاه های تلفن همراه خود مرور کنند، و همچنین با بهره گیری و ارتباط با قابلیت‌های ابر (cloud) انتخاب‌های مداوم و بروز شده ای از مبلمان خانگی داشته باشند. این برنامه ها نه تنها تجربه مشتری را متحول می کنند بلکه می توانند نمایندگان فروش مبلمان را نیز در جهت بهبود عملکرد خود به کار گیرند تا کارآمدتر وبهتر عمل کنند.

تکنولوژی تلفن همراه در صنعت مبلمان

۲. واقعیت افزوده

تکنولوژی واقعیت افزوده آماده است تا تأثیر بیشتری بر شیوه خرید افراد در زمینه مبلمان داشته باشد. توانایی مرور مبلمان خانگی به صورت آنلاین و از طریق برنامه های تلفن همراه، سطح جدیدی از راحتی را به فرآیند خرید مبلمان اضافه کرده، این در حالی است که تنها لازمه خریدهای آینده توسط خریداران، یادگیری خرید به کمک توضیحات وب سایت و تصاویر دو بعدی است.

به زودی فناوری های نوظهور می توانند خریداران را برای بررسی مبلمان در هر زمان و هر مکان قادر سازند و درعین حال تجربه کامل یک نمایشگاه بصری را در اختیار آنها قرار دهند. در واقع، ابزارهای واقعیت افزوده و مجازی به زودی از تجربه نمایشگاه ها پیشی خواهند گرفت و به مشتریان اجازه می‌دهند تا واقعیت چگونگی تطابق یک محصول جدید را درخانه هایشان درک کنند. اگر چه این تکنولوژی هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار دارد، اما به راحتی می‌تواند به خریداران اجازه آپلود تصاویر از خانه های خود و تزئین آنها با اشیاء مجازی، تست کردن سبک ها و رنگ ها و موقعیت قرارگیری مبلمان قبل از خرید را بدهد. همزمان با پیشرفته تر شدن تکنولوژی واقیت افزوده، شرکت های مبلمان می توانند به ایفای نقش مهم تری در روند طراحی داخلی کلی روی بیاورند.

تکنولوژی واقعیت افزوده در صنعت مبلمان

۳. اینترنت اشیا

به طور کلی، اینترنت اشیا (IoT: Internet of Things) به شبکه وسیعی از اشیاء متصل به هم و مرتبط با سیستم های کامپیوتری توسط حسگرهای جاسازی شده اشاره می‌کند. این اصطلاح اغلب در بحث‌ خانه های هوشمند مطرح می شود. خانه های هوشمند به ساکنان اجازه می دهد تا از طریق برنامه های گوشی های هوشمند، بر سیستم ایمنی، روشنایی و تهویه خانه نظارت و آن را کنترل کنند.

در حالی که فناوری های IoT بطور کامل توسعه پیدا نکرده اند، اما در حوزه مبلمان وارد شده اند و معرفی تخت ها، میزها، صندلی ها و حتی سطوح آشپزخانه مجهز به اینترنت اشیا نشان از رشد این فناوری در صنعت مبلمان دارد. برای مثال در همکاری اخیر شرکت SK Telecom و Hyundai، مبلمان هوشمند (Smart Furniture) معرفی شد که در آن یک سری از تخت خواب ها، کابینت ها، یخچال و فریزر و دیگر مبلمان بزرگ با صفحه های نمایش لمسی تعبیه شده که فناوری یکپارچه را با زندگی روزانه مشتریان ادغام می کند. کاربران با مبلمان هوشمند می توانند اخبار روزانه و اخبار مرتبط با آب و هوا را در حالی لباس پوشیدن و یا دستور العمل غذا را زمانی که در آشپزخانه ایستاده اند، جستجو کنند و حتی قادر به ایجاد تماس تلفنی از طریق مبلمان فناوری شده هستند.

تکنولوژی اینترنت اشیا در صنعت مبلمان

اینترنت اشیا و کالای خواب

برنامه های کاربردی دیگر برای تکنولوژی IoT در بخش مبلمان شامل کالاهای خواب است. سنجش کیفیت خواب در تختخواب هوشمند با استفاده از حسگرهای بیومتریک برای ردیابی معیارهای متعدد ازجمله نرخ ضربان قلب، میزان تنفس و آرامش انجام می پذیرد. علاوه بر این، تختخواب هوشمند می تواند با برنامه های دیگر (مانند یک تقویم یا ردیاب تناسب اندام) ارتباط برقرار کند و بصورت اتوماتیک تشک را برای دستیابی به بالاترین درجه از راحتی تنظیم کند. در جای دیگری از خانه، مبل های هوشمند Lift-Bit با قطعات مکانیکی ماژولار مجهز شده اند که می تواند آرایش های متفاوتی از چیدمان را ارائه دهند.

آینده تکنولوژی در مبلمان

طرح های آزمایشی دیگری که کمپانی IKEA از آن ها رونمایی کرده است، اشاره به آینده ای با یک میز آشپزخانه مجهز به قابلیت گرم کردن دارد؛ با صفحه ای هوشمند و خودکار که در تعامل با از ترکیبی از دوربین های هوشمند و سیستم گرمایی متصل است.

هنگامی که به نقطه برخورد آینده مبلمان و فناوری می رسیم، تولید محصولات و رسیدن به امکانات لازم برای داشتن بیشترین راحتی و بالاترین عملکرد بی پایان به نظر می رسند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.