صندلی HEAD LINE

13
۰
(۰)

طراحی و تولید این صندلی در سال ۲۰۰۵ توسط آقای Mario Bellini انجام شده است با توجه به اینکه وی در سال ۱۹۳۵ در میلان ایتالیا متولد شده است و شرح فعالیت های وی از ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۵ ، حدود ۴۰ سال تجربه در طراحی این صندلی ملحوظ بوده است.

آقی بلینی تحصیلات خود را در رشته معماری در دانشگاه پلی تکنیک به پایان رساند ، او در سالهای ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۵ در انستیتوی طراحی صنعتی ونیز به تدریس مشغول بود و به عنوان مشاور طراحی از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۹۱ در شرکت اولیوتی “Olivetti” مشغول به کار بود .

آقای بلینی همچنین به عنوان یک طراح مستقل نیز از ۱۹۶۳ شروع به طراحی مبلمان نمود ، و استودیوی معماری و طراحی خود را در میلان از ۱۹۷۳ راه اندازی نمود .

او به عنوان مشاور طراحی شرکت رنو از ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۲ مشغول به کار بود ، موزه هنر های مدرن نیویورک به احترام او نمایشگاهی از آثار او ترتیب داد .

بلینی از ۱۹۸۶ لغایت ۱۹۹۱ ادیتور اصلی مجله داموس بود و در دانشکده معماری ژنو نیز سالها مشغول تدریس بود و سمینار ها و ورک شاپ های بسیاری را در جهان برگذار نموده است .

در صندلی “Head line” طراحی شده توسط آقای بلینی به نکات فنی بسیاری توجه شده است که در بسیاری از صندلی های اداری کمتر به آن توجه می شود .

این صندلی به گونه ای طراحی شده است که علاوه بر اینکه محافظت از مهره های پشت را انجام می دهد ، بلکه نواحی آسیب پذیری چون شانه ها ، گردن و سر را نیز که قبلا کم اهمیت تر تلقی می شدند نیز مورد توجه قرار داده است.

به این ترتیب این صندلی یکی از نمونه های خوبی است که کلیه موارد ارگونومی را در یک سازمان مدرن مورد توجه و دقت قرار داده است .

معمولا در حالت نشستن به صورت عمودی ، سر و ستون مهره ها به شکل طبیعی در حالت تعادل قرار دارند ، اما هنگامی که استفاده کننده لم می دهد بسیاری از صندلی های اداری حمایت لازم را از وضعیت سلامتی استفاده کننده برقرار نمی نمایند و در نتیجه کشیدگی در عضلات گردن و شانه ها ایجاد می گردد . “Head line” این مشکل را ، با ایجاد قابلیت مفصلی در اتصال بین پشت و گردن حل نموده است.
در حالت عمودی پشتیبانی اصلی به ناحیه کمر و مهره های پشت داده می شود . اما هنگامی که استتفاده کننده به سمت عقب لم می دهد ، پشتی صندلی گودی کمر را پر می کند و قسمت بالائی به سمت جلو خم می شود و از سر و گردن پشتیبانی می نماید .این اتفاق باعث ممانعت از فشار روی عضله های گردن و شانه ها می شود و به این ترتیب از دیدگاه استفاده کننده ، وضعیت بصورت افقی باقی می ماند و می تواند به راحتی از مونیتور استفاده نماید و نیازی نیست که به سمت جلو و کف سالن خم شود .

از طرح این مشخصات دو منظور مورد توجه بوده است :
اول آنکه مشخصات یک صندلی مناسب را برای مدیران و مصرف کنندگان تا حدودی تشریح نماییم و دوم آنکه تولید کنندگان موفق صندلی اداری در ایران را که اکثرا محصولاتشان در سایت خوگر معرفی و عرضه شده است و بسیاری از این محصولات نیز با توجه به قیمت و نوع استفاده از مشخصات بالای ارگونومی برخوردار هستند ، ترغیب نماییم که به سبکی مشابه و یا بسیار مناسب تر از اینکه در اینجا مشخصات این صندلی مطرح می گردد ، محصولات تولیدی خود را در صفحات اختصاصی ترتیب داده شده ، تشریح نمایند به نحوی که خریداران علاوه بر شکل و فرم و قیمت بتوانند از طریق مشخصات فنی نیز نسبت به انتخاب بهره جویند .

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.