صندلی های خلاقانه چندمنظوره

15
۱
(۱)
انواع صندلی های چند عملکردی
انواع صندلی های چند عملکردی

صندلی های چندعملکردی (multifunctional)

صندلی‌ هایی با دو یا چند کارایی همزمان

صندلی های چند عملکردی صندلی هایی هستند که علاوه بر کارکرد اصلی خودشان امکانات دیگری را نیز در اختیار کاربر می گذارند ویژگی این نوع صندلی ها این است که با طراحی خلاقانه، چند نیاز را به صورت همزمان مرتفع می سازند. مثلا هم صندلی هستند و هم کتابخانه، هم میز تحریر، هم چراغ مطالعه. علاوه بر این بسیاری از این صندلی ها امکان تخصیص حریم کوچک خصوصی را نیز فراهم می کنند. اضافه کردن پریز برق، هدفون، مانیتور و … از دیگر ایده های جدید برای طراحی صندلی چندعملکردی است. به تازگی این رویکرد در طراحی مبلمان دفاتر اداری یا اماکن عمومی بیشتر دیده می شود، رویکردی که به واسطه آن صندلی به مکانی تبدیل می‌ شود برای استراحت کردن، گوش دادن به موسیقی، کار کردن و … .

- صندلی‌هایی با کارایی‌های قابل تغییر

– صندلی‌هایی با کارایی‌های قابل تغییر

صندلی های تغییرشکل دهنده (transformable)

صندلی هایی با کارایی‌های متفاوت در زمان متفاوت

صندلی هایی که با تغییری آسان و سریع در وضعیت قرارگیری کل بدنه یا بخشی از اجزایشان کاربری آنها نیز تغییر می کند نیز نوع دیگری از صندلی های چندمنظوره هستند. این صندلی ها نیز پاسخگوی نیاز های متفاوت کاربران هستند، البته نه به صورت همزمان. صندلی هایی که می توانند به تخت، میز مطالعه و یا حتی میز نهارخوری تبدیل شوند، نمونه ای از این صندلی ها هستند.

صندلی های اگزوت، زیریس و فلاپ

صندلی های اگزوت، زیریس و فلاپ

این نوع صندلی ها نیاز به داشتن مبلمان متعدد را مرتفع می کنند، با چند نمونه از آن ها که فرمی خلاقانه و جذاب نیز دارند در ادامه آشنا شوید.

مانند :

صندلی اگزوت (Exocet)
طراح استفان لیتید (Stéphane Leathead)

در طراحی صندلی اگزوت علاوه بر فرم چشمگیر و ایده خلاقانه و سهولت و سرعت تغییر شکل، به ارگونومی نیز توجه ویژه ای شده است. این طرح دقیق و جذاب در هر حالتی که قرار بگیرد تناسب با حالت بدن را حفظ می کند و راحتی بدن در آن در نظر گرفته شده است. در این طراحی عادات انسان معاصر در نظر گرفته شده و تعریف از نشستن و خوابیدن به ترکیبی از این دو تبدیل شده است و می توان در حالت های مختلف روی آن لم داد، استراحت و مطالعه کرد یا تلویزیون دید. یک سیلندر و دو تخته چوبی همسان همه آنچیزی است که اگزوت برای این همه عملکرد دارد. تخته ها بدون دردسر به عقب و جلو میچرخند و طیفی از تنظیمات را ایجاد می کنند که در هر کدام از حالت ها به خوبی از بدن پشتیبانی می شود. یک محصول انعطاف پذیر و الهام بخش.

صندلی زیریس (Ziris)
طراح ردبیت (Redbit)

چرا یک محصول به دو کارکرد مجهز نباشد؟ صندلی زیریس در پاسخ به این سوال طراح شد. یک محصول نسبتا ساده دیگر که می تواند در چند حرکت از صندلی به صندلی استراحت تبدیل شود و یا یک نشیمن و میز باشد.

صندلی فلاپ (flop)
طراح لنا سیدوروا (Elena Siderova)

فلاپ از آن صندلی هایی است که ظاهرش اصلا چندمنظوره بودنش را نشان نمی دهد. اما کافی است تکیه گاهش به جلو کشیده شود تا به یک تخت بی کم و کاست و راحت تبدیل شود. ایده ای فوق العاده برای اتاق های کوچک.

صندلی یا مجسمه

صندلی یا مجسمه

صندلی مجسمه (Chair Statue)

خلق زیبایی توسط مبلمان، همراه با تامین عملکردهای معمول، نوعی استفاده بهینه، خلاق و چندمنظوره دیگر است. این ایده وقتی به کار می رود که طراح قصد دارد با حضور مبلمان، هویت یک فضا را تحت تاثیر قرار دهد. در چنین شرایطی طراحی خلاقانه پیکره مبلمان می تواند پاسخ مناسبی به نیازهای زیبایی شناسانه محیط به ویژه فضاهای شهری باشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.