صندلی اتسترا، اثری برای همیشه

11
۰
(۰)
اتسترا 1970
اتسترا ۱۹۷۰

یان اکسلیوس (۱۹۴۲:Jan Ekselius) درباره ماجرای طراحی اتسترا (Etcetera Chair) می‌گوید :«این نوع طراحی ریشه در دوران دانشجویی من در کالج رویال کالج لندن دارد. در آن زمان من فهمیدم مواد کشسان وقتی روی یک شکل محدب کشیده می‌شوند، به چه زیبایی و با حالت طبیعی شکل می‌گیرند. یک نمونه از لوله‌های فلزی خمیده و مصنوعات لاستیکی را در کارگاه دانشگاه ساختم که این نمونه در نهایت به یکی از پروژه‌های پایان نامه‌ام ختم شد. وقتی تولید این صندلی در سال ۱۹۷۲ در شرکت جی او کارلسون شروع شد، متوجه شدیم که استفاده از لاستیک کمی دشوار است؛ بنابراین، تحقیق کردیم که ببینیم چه ماده‌ای را می توانیم جایگزین آن کنیم. سرانجام با دیدن اختراع شرکت ولوو که پشتی صندلی قابل تنظیم بود، راه حلی پیدا کردیم. دیگر با کمک نوارهای پلاستیکی می‌توانستیم راحتی و زیبایی را تقویت کنیم.»

یک جفت صندلی اتسترا

یک جفت صندلی اتسترا

شکل پویا و تندیس‌گونه این صندلی‌ واقعا جذاب است. برآمدگی‌های خیره کننده‌ای دارد. پشتی‌اش سبکی خاصی دارند و نشستن بر روی آن کاملا راحت است. اتسترا در طول این سال‌ها که تولید نمی‌شد، همچنان یکی از صندلی‌هایی بود که علاقه‌مندان به مبلمان برای داشتن نمونه‌ای از آن تلاش می‌کردند و نمونه‌های دست دوم آن بارها و بارها و فروخته می شد. این صندلی پرکاربرد از لندن تا استکهلم و از امریکا تا ژاپن شناخته شده است و اختلاف نظرها در مورد جاودانگی این طرح نیز با ایده تولید مجدد و استقبال از آن پایان یافت.

این صندلی ساختاری فلزی دارد، بر روی این پروفیل‌های توخالی فولادی، فوم پلی‌اورتان و رویه پارچه‌ای کشیده شده است. روکش قابل شستشوی این صندلی‌ها که در حالت کلاسیک خود جنسی از مخمل دارند به راحتی قابل جدا شدن هستند. نمونه اولی صندلی اتسترا یک loung chair است، صندلی های لانگ صندلی‌هایی هستند که به منظور لم دادن طراحی می‌شوند و راحتی بیشتری را از صندلی‌های معمول برای بدن کاربر فراهم می‌کنند. اضافه کردن یک پاف ارتجاعی نیز راحتی این صندلی را تکمیل کرده است. این صندلی راحتی نمونه‌ای از یک سبک طراحی است که در آن هیچ قسمتی از محصول از چشمان مصرف‌کننده پنهان نمی‌ماند و صندلی با صداقت و شفافیتی که در بیان آنچه که هست، دارد، فقط مصرف‌کننده را به تجربه کردن راحتی و آرامش دعوت می‌کند.

طرح جدید

طرح جدید

حالا مدتی است شرکت آرتیلرییت (Artilleriet) و اکسلیوس تولید اتسترا را که از سبک کلاسیک سوئدی در طراحی پیروی می‌کند، از سر گرفته‌اند تا جایگاه خود را در دنیای صنعت مبلمان تحکیم کنند. اکسلیوس درباره از سرگیری تولید اتسترا گفته است: «خیلی خوشحالم که با آرتیلرییت همکاری می‌کنم. آنها تمایل دارند در طرحی که من در آن نقش داشتم، مشارکت داشته باشند و من نیز خوشحالم بار دیگر این طرح را زنده می‌کنم. ۵۰ سال پیش هرگز تصور نمی کردم که اتسترا در دنیای امروز نیز طرفدار داشته باشد.»

سری جدید اتسترا شامل سه مدل صندلی است: صندلی، صندلی راحتی و پاف. دانش و تجربه‌ای که اکسلیوس از تولید اولیه به دست آورده بود به او کمک کرد تا بتواند مبلمان جدید اتسترا را باز طراحی کند و به چرخه تولید برساند. آرتیلرییت برای این که محصولش را به بالاترین سطح کیفیت برساند و محصولی مقاوم تولید کند از تجربه صنعتگرانی که در تولید اولیه در شرکت جی او کارلسون مشارکت داشتند و همراهی متخصصان شرکت فورسبرگ سوئد استفاده کرد. تولید مجدد اتسترا نتیجه بهره‌برداری از تخصص صنعتگران علاقه‌مند به مبلمان است که نهایت توجه خود را برای تقویت کیفیت جزییات این محصول به کار گرفته‌اند. هنر دست صنعتگران، علاقه به طراحی و تولید مبتنی بر مهارت ویژگی‌هایی است که اتسترا را از بسیاری از محصولاتی که صرفا بر تولید انبوه و سریع و تکنولوژی پیشرفته ساخت، تمرکز دارند، متفاوت می‌کند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.