صندلی‌های آیکونیک تاریخ طراحی صنعتی را بشناسید(بخش دوم)

16
۰
(۰)
صندلی سیمی طراحی شده توسط Jacques Guillon
صندلی سیمی طراحی شده توسط Jacques Guillon

۱-صندلی سیمی طراحی شده توسط ژاک گیِن

صندلی سیمی(Cord) برای اولین بار توسط یک طراح کانادایی به نام ژاک گیِن (Jacques Guillon) در اوایل دهه ۱۹۵۰، طراحی شد. گیِن این صندلی را زمانی که طناب‌های چتر نجات پس از جنگ جهانی دوم فراوان شد، ساخت. او همچنین از بال‌های هواپیما برای ساخت چارچوب اصلی صندلی استفاده کرد. گیِن در آن زمان تولید انبوهی از این صندلی نکرد اما در سال ۲۰۰۹ در خیابان تورنتو تولید خود را با استفاده از چوب افرا و طناب‌های محکم آغاز کرد.
صندلی نیروی دریایی طراحی شده توسط کمپانی Emeco
صندلی نیروی دریایی طراحی شده توسط کمپانی Emeco

۲-صندلی نیروی دریایی طراحی شده توسط کمپانی امکو

اولین صندلی آمریکایی در سال ۱۹۴۴ توسط کمپانی امکو (Emeco) مستقر در پنسیلوانیا طراحی شده است. در اصل این صندلی به منظور استفاده در کشتی‌های جنگی و زیردریایی ارتش امریکا ساخته شده بود، از این رو صندلی نیروی دریایی (Navy) نام گرفت. طراحی این صندلی دارای یک فرآیند ساخت ۷۷ مرحله‌ای است که با آلومینیوم بازیافت شده نرم آغاز می‌شود و سپس شکل‌گرفته، جوش داده و در نهایت ساخته می‌شود.

صندلی LC3 Cassinaطراحی شده توسط Le Corbusier

صندلی LC3 Cassinaطراحی شده توسط Le Corbusier

۳-صندلی ال سی ۳ کاسینا طراحی شده توسط لوکوربوزیه

طراحانی همچون لوکور بوزیه (Le Corbusier)، پیر ژنره (Pierre Jeanneret) و شارلوت پریاند (Charlotte Perriand) صندلی راحتی با ساختار ساده‌ای را طراحی کرده‌اند به نام صندلی‌های ال سی ۳ (LC3) که معروف به سبد فلزی است. این صندلی تشکیل شده است از بالشت‌های ضخیم که در داخل یک قاب فلزی قرار گرفته‌اند که قاب فلزی همانند یک سبد بالشتک‌ها را درون خود جای داده است. این صندلی در ابتدا در سال ۱۹۲۸ طراحی شد و در سال ۱۹۶۵ به تولید رسید. صندلی ال سی ۳ که به Grand Confort نیز مشهور است، بخشی از یک گروه مبلمان بود که صندلی‌هایی با چارچوب تکراری را از خفا بیرون آورد و آن را به عنوان جزئی دراماتیک و چشمگیر به نمایش گذاشت.

صندلی Papa Bear طراحی شده توسط Hans Wegner

صندلی Papa Bear طراحی شده توسط Hans Wegner

۴-صندلی پاپا بیر طراحی شده توسط هانس وگنر

تا به حال بیشتر صندلی‌هایی که گفته شد سبک و راحت هستند اما صندلی که هانس وگنر (Hans Wegner) در سال ۱۹۵۴ طراحی کرده است در صدر فهرست راحتی قرار دارند به طوری که طراحان بدون هیچ تردیدی به صندلی پاپا بیر (Papa Bear) اشاره می‌کنند. عمق و اندازه استاندارد و زاویه این صندلی به دقت طراحی شده است. این صندلی راحتی زیادی ایجاد می‌کند به طوری که همانند یک گهواره عمل می‌کند. تجربه ثابت کرده است کسایی که بر روی این صندلی نشسته‌اند هرگز نمی‌خواهند از روی آن بلند شوند.
صندلی Arm Chair طراحی شده توسط Warren Platner
صندلی Arm Chair طراحی شده توسط Warren Platner

۵-صندلی دسته دار طراحی شده توسط وارن پلتنر

وارن پلتنر (Warren Platner) در سال ۱۹۶۶ صندلی‌ای طراحی کرده است که هیچ وقت از مد نمی‌افتد. این طراح هنرمند این صندلی را بر اساس صندلی‌های سبک لوئی پانزدهم با استفاده از متریال مدرن طراحی کرده و در نتیجه به یک اثر فوق‌العاده زیبا رسیده است. پلتنر در ابتدای کار این صندلی را با استفاده از میله‌های فولادی با روکشی از جنس طلا ساخت که بسیار هزینه‌بر بوده است.

صندلی Tulip (لاله) طراحی شده توسط Eero Saarinen

صندلی Tulip (لاله) طراحی شده توسط Eero Saarinen

۶-صندلی تولیپ طراحی شده توسط اِرو سارینن

صندلی Tulip (لاله‌ای) توسط اِرو سارینن (Eero Saarinen) حدود سال ۱۹۵۵ طراحی شده است. این صندلی از آن دسته صندلی‌هایی است که در دوره خودش خاص و منحصر به فرد بوده است. سارینن تلاش خود را کرد و صندلی تک نفره‌ای را بروی یک پایه ساخت تا ثابت کند که می‌شود صندلی بر روی چهار پایه نباشد. همچنین او این محصول را با پلاستیکی ساخت که تا آن زمان طراحان مبلمان از این مواد برای ساخت مبلمان استفاده نکرده بودند، در نهایت به نتیجه مطلوبی رسید.

صندلی Transat طراحی شده توسط Eileen Gray

صندلی Transat طراحی شده توسط Eileen Gray

۷-صندلی ترانس آت طراحی شده توسط آیلین گِری

آیلین گِری (Eileen Gray) طراح صندلی ترانس آت (Transat) این محصول را بر اساس صندلی‌های عرشه کشتی‌های بخار طراحی کرده است و این صندلی را با توجه به اقیانوس اطلس “transatlantic”نام گذاری می‌کند. قاب این صندلی از براکت‌هایی از جنس کروم و با نشیمنگاهی از جنس چرم و نرم ساخته شده است. همچنینی فضایی که به عنوان تکیه‌گاه سر در این صندلی طراحی شده، متحرک است. در دوره‌ای که طراحان زیادی در صنعت مبلمان آثار متعدد خلق می‌کردند، هر یک از طراحی‌های گِری استثنایی بوده و ارزش جمع‌آوری را داشته است. صندلی اژدهای او که در حدود ۱۹۱۷ برای پیر برژه (Pierre Bergé) و ایو سنت لورن (Yves Saint Laurent) طراحی شده بود، در سال ۲۰۰۹ به مبلغ ۲۷.۸ میلیون دلار به فروش رسید و جزء گران‌ترین صندلی‌هایی است که تا به حال در جهان فروخته شده است.

صندلی استاندارد طراحی شده توسط Jean Prouvé

صندلی استاندارد طراحی شده توسط Jean Prouvé

۸-صندلی استاندارد طراحی شده توسط ژان پرووه

ژان پرووه (Jean Prouvé) طراح، معمار و مهندس با استعدادی است که توجه زیادی به جزئیات دارد و طرح‌های خود را علمی و منطقی طراحی می‌کرد. صندلی استاندارد (Standard) از طراحی‌های این هنرمند خلاق است که دارای یک طراحی بی‌عیب و نقص و با نوآوری جدید صنعتی است. پرووه در سال ۱۹۳۱ آتلیه خود را به نام آتلیه ژان پرووه افتتاح کرد و در آنجا با دیگر طراحان و معماران بزرگ همانند شارلوت پریاند و لوکوربوزیه کار کرد. پرووه صندلی استاندارد را در سال ۱۹۳۴ برای اولین بار برای دانشگاه نانسی طراحی کرد. نانسی، شهری است که پرووه در آنجا متولد شده است. صندلی‌های استاندارد جزء صندلی‌هایی هستند که می‌شود از آنها در کنار میز ناهارخوری استفاده کرد.
صندلی Wishbone طراحی شده توسط اثر Hans J. Wegner
صندلی Wishbone طراحی شده توسط اثر Hans J. Wegner

۹-صندلی ویشبون طراحی شده توسط اثر هانس وگنر

صندلی ویشبون (Wishbone)، اثردیگری است که توسط هانس وگنر در سال ۱۹۴۹، طراحی شد و از آن سال تاکنون تولید می‌شود. در اصل این طراح این صندلی را بر اساس نقاشی‌هایی طراحی کرده است که که از بازرگانان دانمارکی بر روی صندلی‌های چینی نشسته‌اند کشیده شده بود. این محصول یکی از معروف‌ترین طراحی‌های وگنر است که دارای طراحی جاودانه‌ای است و به عنوان مدرن‌ترین مبلمان‌ دنیای قرن بیستم شناخته شده است. از این صندلی می‌توان به عنوان صندلی ناهارخوری و در هر فضایی استفاده کرد. صندلی ویشبون دارای رنگ‌هایی زیبا است که به راحتی با هر نوع سبکی متناسب است.

صندلی Paulistano طرحی شده توسط در Paulo Mendes

صندلی Paulistano طرحی شده توسط در Paulo Mendes

۱۰-صندلی پائولیستانو طرحی شده توسط پائولو مندس

پائولو مندس (Paulo Mendes) معمار بزرگ برزیلی صندلی پائولیستانو (Paulistano) را با ساده‌ترین متریال در سال ۱۹۵۷ طراحی کرد. سادگی و ظرافت از اصول طراحی پائولو است. او این صندلی را برای اولین بار برای باشگاه ورزشی پلینستون، در سائو پائولو طراحی کرد.

صندلی Cherner طراحی شده توسط Norman Cherner

صندلی Cherner طراحی شده توسط Norman Cherner

۱۱-صندلی چرنر طراحی شده توسط نورمن چرنر

صندلی چرنر (Cherner) توسط نورمن چرنر(Norman Cherner) یک سال پس از صندلی پائولیستانو در سال ۱۹۵۸ طراحی شد. جالب است که بدانیم طراحان سبک‌های مختلف با ایده از این صندلی، صندلی‌های شگفت‌انگیزی را طراحی کردند. نورمن به شدت تحت تأثیر جنبش باوهاوس قرار گرفت و صندلی چرنر یکی از کارهای زیبای او بوده است.

صندلی کسکا (B32/Cesca) طراحی شده توسط مارسل بروئر

صندلی کسکا (B32/Cesca) طراحی شده توسط مارسل بروئر

۱۲-صندلی کِسکا طراحی شده توسط مارسل بروئر

مارسل بروئر طراح دو صندلی واسیلی و صندلی کِسکا (B32/Cesca) است که در تاریخ مبلمان و در قرن ۲۰ میلادی طرفداران زیادی دارند چرا که در طراحی هر دو صندلی از فولاد ضد زنگ استفاده شده است. اگر چه صندلی واسیلی پیچیده‌تر از صندلی کِسکا است اما طراحی صندلی کِسکا با نشیمن حصیری یک تغییر اساسی در صنعت مبلمان بوده است چرا که به نظر می‌رسد انسان با نشستن بر روی آن بر روی هوا شناور است. مارسل بروئر از طراحان موزه ویتنی در نیویورک است و در حال حاضر این موزه محل نگهداری مجموعه آثار او است و همچنین یک نمونه از صندلی کِسکا در این موزه نگهداری می‌شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.