شرکت نول و طراحی داخلی مرکز درمان سرطان

4
۰
(۰)
مجموعه چندمنظوره
مجموعه چندمنظوره

درمان نوین و کامل در یک مکان

بیماران پیش از ساختن مرکز درمانی جدید سن فرانسیس اغلب میان سه مجموعه و چند ساختمان در هر کدام از این مجموعه ها در تردد بودند تا خدمات درمانی دریافت کنند. مدیریت مجموعه درمانی سن فرانسیس می خواست میان بخش های مختلف پرتودرمانی ارتباطی آسان برقرار کند. همچنین مدیریت قصد داشت که فضایی برای خانواده و دوستان بیماران مهیا شود تا بتوانند دور هم جمع شوند و در صورت لزوم استراحت کنند؛ بنابراین طراحی اتاق اجتماعات، فضای انتظار و بوفه در دستورکار قرار گرفت. برای این که نیازهای همه بیماران برآورده شود، داروخانه و مرکز خرید نیز در نظر گرفته شد. در نهایت، برای تکمیل خدمات خود نیز موسسه تومورشناسی را نیز در این فضا ایجاد کرد تا اطمینان حاصل کنند که همه بیماران خدمات جامع و کاملی برای شناسایی و درمان دریافت خواهند کرد.

سالن پرنور

سالن پرنور

زیبایی در کنار طراحی فضاهای انرژی‌بخش برای بیماران

مجموعه سن فرانسیس می خواست بنایی زیبا و بادوام داشته باشد که صدها کارمند و بیمار بتوانند به راحتی به کار و درمان بپردازند. برای این منظور، می دانست که کف مجموعه، مواد ساختمانی و پیشخوان از جمله مواردی هستند که کاربرد هر روزه دارند و باید به آنها توجه ویژه شود. علاوه بر این، تاکید مجموعه مذکور بر ایجاد فضایی بود که الهام بخش و جذاب باشد؛ بنابراین، به پیشینه موفقیت آمیز شرکت نول برای طراحی فضاهای درمانی تکیه کردند.

طراحان این مرکز با هدف بهبود شرایط بیماران به طراحی فضاهای دارای نور طبیعی و استفاده از رنگهای ملایم پرداخته است تا افراد حاضر در این مجموعه احساس راحتی و آسایش داشته باشند. تریسی مکگی، طراح شرکت مک میلان پازدان اسمیت، گفت: «کل این پروژه با هدف تمرکز بر آسایش بیماران طراحی شد.» برای مثال سالن پر نور زیر پله که درست در ورودی مرکز سرطان سن فرانسیس به طبقه دوم می رود، فضایی ملایم و روشن را نشان می دهد.

نمای بیرونی

نمای بیرونی

منظر جذاب و دیدنی

طراحان این مرکز سعی کردند بخش تزریق را در فضایی قرار دهند که نمای بیرون ساختمان از جمله کوهستان مجاور قابل مشاهده باشد و بیماران از مشاهده فضای کوهستانی در زمان دریافت خدمات درمانی لذت ببرند. صندلی های این بخش نیز طوری طراحی شدند که بیمار کاملا به حالت درازکش قرار گیرد و حتی ماساژ دریافت کند. مجموعه سن فرانسیس حتی نور کافی را برای بخش پرتودرمانی سرطان در نظر گرفته است در حالی که به طور معمول در چنین فضایی تاریکی حکمفرماست و معمولا در زیرزمین واقع شده است.

فضای کارکنان

فضای کارکنان

فضای کاربردی برای کارکنان

این مرکز درمانی به منظور ایجاد تجربه بهتری برای بیماران و کارکنان سعی کرده است فضای پذیرش، ایستگاه پرستاری و دیگر بخشهای مرتبط با بیماران و کارکنان را به شکل بهتر و به روزتری طراحی کند. گروه طراحی شرکت مک میلان پازدان اسمیت با کارکنان مرکز درمانی سن فرانسیس گفتگو کرد تا درک بهتری از نیازهای روزمره آنها داشته باشد و با توجه به علایق و سلایق آنها به طراحی محل کارشان بپردازد.

دو طرح شرکت نول برای مبله کردن ایستگاه های پرستاری مرکز سن فرانسیس در نظر گرفته شد. برای پرستاران و کارکنانی که ارتباط مستقیم و دائم با بیماران دارند نیز شرکت مک میلان از طرح هایی استفاده کرد که نیازهای فعلی و پیشرفت های آینده مورد نیاز آنها را پوشش دهد.

شرکت نول برای ۲۵ کارمند بخش اداری این مرکز نیز فضای کاری مناسب طراحی کرد. گروه اداری این مجموعه در مصاحبه های اولیه خواستار داشتن فضای خصوصی بودند. برای همین منظور، از حائل های مخصوص استفاده شد تا فضای کار خصوصی برای آنها فراهم شود. این حائل ها برای دفاتر مدیران نیز به کار گرفته شد. ۶۸ درصد کارکنان این مرکز گفتند که از چیدمان و طراحی مبلمان راضی هستند و نحوه قرار گرفتن رایانه، تلفن و دیگر اقلام به آنها کمک می کند، به راحتی وظایف خود را انجام دهند.

تجهیزات زیبا

تجهیزات زیبا

توجه به بهداشت و طراحی پایدار

انتخاب تجهیزات برای مراکز درمانی باید بر اساس ملاحظاتی باشد. شرکت سی بی آی تاکید کرد که در انتخاب تجهیزات به این نکته توجه کرده است که موادی انتخاب شوند که هم با محیط زیست سازگار باشند و هم به راحتی قابل نظافت باشند. شرکت نول نیز از موادی استفاده کرده که با الزامات و استانداردهای بهداشتی همخوانی دارند.

طراحی پایدار

طراحی پایدار

طراحی بادوام

یک قسمت مهم از کار طراحی فضا این بود که سبکی انتخاب شود که به سرعت از رده خارج نشود و بادوام باشد. شرکت مک میلان که در زمینه طراحی صنعتی بین المللی فعالیت دارد از مواد طبیعی و بادوام نظیر چوب، سنگ، شیشه و سیمان استفاده کرده است تا نمای تمام عیاری ارائه کند. شرکت های سی بی آی و نول نیز در زمینه طراحی داخلی کمک کردند تا زیبایی فضای داخل مجموعه تضمین شود.

رضایتمندی

رضایتمندی

رضایتمندی کارکنان و بیماران

بازطراحی این مرکز نشان از تجربه خوب همکاری مرکز درمانی با کارشناسان طراحی داخلی و مبلمان دارد که این تجربه موجب رضایتمندی بیمار و کارکنان شده است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.