شب بهاری: ایده‌هایی برای تزئین خانه با ریسه

12
۰
(۰)
تزئین دیوار با ریسه
تزئین دیوار با ریسه

استفاده از ریسه‌ها روی دیوار

دیوارهای بزرگ در خانه برای انواع تزئینات از تابلوی نقاشی گرفته تا تابلوفرش مناسب است اما یکی از راه‌های تزئین این دیوارها هم ریسه‌ها هستند. با شکل دادن به ریسه‌ها و آویختن آن به شکلی خاص می‌توان به دیوار خالی روح بخشید. از طرفی گاهی جنس مصالح خانه تزئین را کمی سخت می‌کند. دیوارهای آجری با وجود زیبایی کمی که دارند دست‌مان را در تزئین هم می‌بندد و نمی‌توان از هر وسیله‌ای برای تزئین استفاده کرد. علاوه بر آن سوراخ کردن و دریل‌کاری دیوارهای آجری کمی سخت است. در این شرایط چراغ‌های ریسه‌ای انتخابی مناسب برای تزئین هستند.
تزئین دیوار آجری با چراغ ریسه‌ای
تزئین دیوار آجری با چراغ ریسه‌ای

در اینجا چند ایده برای استفاده از ریسه روی دیوار را آورده‌ایم:

 • عکس

  یکی از ایده‌های جالب و معروف برای استفاده از ریسه‌ها آویختن ریسه و آویزان کردن عکس‌ها از آن است و حتما شما هم حداقل چندتایی عکس از این ریسه‌های خاطره‌انگیز در اینترنت دیده‌اید. بسیاری از ما در اتاق خواب چیزهایی نگه می‌داریم که برایمان ارزشمند هستند و خاطرات خوشی را یادآوری می‌کنند. استفاده از این روش برای آویختن عکس‌ها جلوه‌ی آن‌ها را هم بیشتر می‌کند.

 • واژه

  اگر از آن‌ دسته افرادی هستید که از دیدن تابلوهای نئونی به وجد می‌آیید و دل‌تان می‌خواهد در خانه هم واژه موردعلاقه‌تان را با نئون داشته باشید اما توان مالی‌اش را ندارید، ریسه‌ها به کمک‌تان می‌آیند. با استفاده از ریسه‌ی بلند و چند میخ واژه موردعلاقه‌تان را بسازید. دیوارهای تیره بهترین جا برای نصب این ریسه‌ها هستند.

 • مجسمه

  گاهی با ریسه‌ها می‌توان به جای واژه یک اثر تجسمی خلق کرد، مثلا کنجی از خانه را درختی نورانی نشاند.

 • حباب نورانی

  همچنین راه خلاقانه دیگر این است که ریسه‌های کوچک نورانی را از حباب لامپ‌های رشته‌ای بزرگتر عبور دهید و برای دیوارهای حیاط و باغ و به طور کلی دکوراسیون بیرونی خانه یک نورپردازی کاملا متفاوت داشته باشید.

 

استفاده از ریسه‌ها اطراف تخت

استفاده از ریسه‌ها اطراف تخت

ایده‌هایی برای استفاده از ریسه‌ها در اتاق خواب

ریسه‌ها را فارغ از اینکه می‌خواهید به کجا نصب یا اضافه‌شان کنید، می‌توانید به آزادترین و خلاقانه‌ترین حالت‌ها در اتاق خواب به کار ببرید. یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای استفاده از چراغ ریسه‌ای اتاق خواب است. چراغ ریسه‌ای به اتاق خواب حال‌وهوایی آرامش‌بخش و عاشقانه می‌دهد. نور نه چندان زیاد این ریسه‌ها هم چشم را آزار نمی‌دهد.
 • بازسازی آسمان پرستاره در اتاق خواب برای اتاق خواب کودکان ایده‌ای عالی است و اتاق‌شان را زیبا و نورانی می‌کند، البته باید گفت این ایده محدودیت سنی ندارد و حتی برای دکوراسیون اتاق زوج‌های جوان هم ایده‌ای زیباست.
 • با ریسه‌ها حتی می‌توانید برای تختتان تاجی نورانی بسازید و با استفاده از یک صفحه نیمه‌شفاف و نصب ریسه‌ها پشت آن نوری ملایم و همیشگی در طول شب داشته باشید. همچنین عبور دادن ریسه‌ها از زیر تخت (البته با رعایت نکات ایمنی) شما را در تاریکی شب روی ستاره‌ها قرار خواهد داد و هنگام تردد در شب هم مشکلی از بابت تاریکی اتاق نخواهید داشت.
 • معمولا با گفتن ریسه، لامپ‌های کوچک در ذهن تداعی می‌شود، اما لازم نیست لامپ‌ها حتما کوچک باشند یا رنگ‌شان سفید باشد. در اتاق خواب شما دستتان برای استفاده از هر ریسه‌ای باز است و گاه روی دیواری سفید ریسه‌هایی با سیم ضخیم سیاه تضاد و جلوه بیشتری دارند.
استفاده از ریسه‌ها بالای میز ناهار خوری
استفاده از ریسه‌ها بالای میز ناهار خوری

استفاده از ریسه‌ها روی سقف

شاید فکر کنید استفاده از ریسه روی سقف فقط مختص جشن‌هاست و جالب نیست که همیشه لامپ‌ها از سقف اتاقتان آویزان باشند، اما دلایل متعددی برای استفاده از ریسه‌ها روی سقف وجود دارد:

 • اضافه کردن وسیله‌ای تزئینی به سقف
 • اضافه کردن منبع نوری ملایم به فضا
 • بازطراحی شبی پرستاره در سقف خانه
 • تمرکز روی جزئیات معماری روی سقف

پس علاوه بر دیوار به نصب ریسه‌ها روی سقف هم فکر کنید.

ریسه دور آینه

ریسه دور آینه

پس اگر وسیله‌ای دکوری مثل آینه، مجسمه و … در منزل دارید که بیش از سایر وسایل دوستش دارید و می‌خواهید توجه‌ همه را به سمتش جلب کنید، استفاده از ریسه راه حل خوبی است. با غرق در نور کردن وسیله دکوری جلوه‌ آن چند برابر می‌شود.

آویختن ریسه عمودی
آویختن ریسه عمودی
 • اضافه کردن به ارتفاع

گاهی ممکن است اتاق خفه و کم‌ارتفاع به نظر برسد. علت این مسئله یا زیاد بودن وسایل و مبلمان، طراحی‌شان که آن‌ها را حجیم نشان می‌دهد و یا بزرگ بودنشان است، البته ممکن است علت دیگر این باشد که ارتفاع سقف کوتاه‌تر از حد معمول است. ریسه‌ای که عمودی از سقف آویزان شده این ارتفاع کم را تا حدی جبران می‌کند و طوری القا می‌کند که انگار سقف بلندتر است.

 

ریسه در دکور

ریسه در دکور

در پایان گفتنی است برای لذت بیشتر می‌توانید تایمری به ریسه اضافه و برنامه‌ی خاموش روشن آن را تنظیم کنید تا ریسه به دلخواه شما روشن، خاموش و پرنور شود تا بدون اینکه لازم باشد مدام نور را چک کنید، از آن لذت ببرید.

اشیاء دکوری
اشیاء دکوری

استفاده از ریسه‌ها در اشیاء دکوری

ریسه‌ها را می‌توان با اشیاء دکوری که به ظاهر ساده و تکراری هستند، ترکیب کرد و لوازم تزئینی چشمگیری را از آن‌ها ساخت. برای مثال وقتی نور ریسه‌ها از پشت یک بوم نقاشی که با رنگ طلایی پوشیده شده چشمک می‌زنند، فضایی جذاب و جدید ایجاد می‌کنند، یا وقتی دور یک شاخه خشک می‌پیچیند، به شکوفه‌هایی نورانی بدل می‌شوند. قرار گرفتن آن‌ها در گلدان یا انواع بطری‌های شیشه‌ای هم می‌تواند توجه‌ها را به خود جلب کند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.