سه کتابفروشی که گذر زمان را در آنها حس نمی کنید

13
۰
(۰)
یانگژو
یانگژو

۱.کتابفروشی یانگژو

استودیوی شانگهای شرکت ایکس ال میوز در ایده‌ای بدیع از کفپوشی آینه‌ای برای کف کتابفروشی یانگژو ژونگشوگ استفاده کرده است. این کتابفروشی قفسه‌های قوسداری دارد که تونلی از کتاب می‌سازند. این قفسه‌های قوسدار تا سقف ادامه دارند و کریدوری ایجاد می‌کنند که در کفپوش منعکس می‌شود و حالتی وهم آلود به وجود می‌آورد. طراحان از آبنمای محله ژن یوآن و پل‌های قوسی آن منطقه برای دکوراسیون داخلی کتابفروشی الهام گرفته‌اند.

شرکت ایکس ال میوز در مورد فلسفه طراحی این کتابفروشی گفته است: «در گذشته، بسیاری از نویسندگان و شعرا در کنار مسیر رود به این منطقه می‌آمدند و در این مکان گرد هم جمع می شدند. پل‌های قوسی نقش عامل هدایت کننده فرهنگ و تجارت را برعهده داشتند و در این کتابفروشی نیز بیانگر ارتباط میان انسان و کتاب هستند.»

کتابفروشی

کتابفروشی

لابی این فروشگاه کتاب دراماتیک‌ترین قسمت از فضای ۱۰۰۰ متری آن به شمار می‌رود که علاوه بر بخش انتظار شامل اتاق مطالعه و محدوده‌ای با تِم روستایی برای کودکان می‌شود. فضای اصلی مطالعه ستون‌های سفیدی دارد که تا سقف کشیده شده‌اند. قفسه‌بندی این کتابفروشی ترکیبی از سبک عمودی و ویترین‌های فلزی مشکی است و به همراه شیب ملایم خود قوس‌های ستون‌ها را تکمیل کرده‌اند. همچنین بخش کتاب‌های تصویری کودکان به شکل خانه، برج، ابر و بالن طراحی شده است.

ویترین هندسی

ویترین هندسی

۲.کتابفروشی هاربوک

ویترین‌های هندسی‌شکل بزرگ که با طاق‌های فولادی قطع می‌شوند، در کتابفروشی به تازگی افتتاح شده در هانگژوی چین توسط آلبرتو کایولا طراحی شده‌اند. این فروشگاه ۶۰۰ مترمربعی با نام «هاربوک» در امتداد دریاچه غربی واقع شده است تا دوستداران جوان کتاب را به خود جذب کند. کتابفروشی هاربوک علاوه بر بخش فروش، کافه نیز دارد. همچنین نمایشگاهی برای مبلمان معاصر دانمارکی با برند نورمن کپنهاگ در مجاورت بخش فروش کتاب قرار گرفته است.

طراحان این کتابفروشی معتقدند این شهر و دریاچه غربی آن قرن‌های متمادی الهام بخش نویسندگان، فلاسفه و شاعران بوده‌اند. کتابفروشی هاربوک قرار است این میراث را زنده نگه دارد و فرهنگ ادبی این شهر را توسعه دهد. برای این منظور از عناصر سنتی اروپایی و اصول مترقی معاصر در طراحی آن استفاده کرده‌اند.

مضامین سنتی و معاصر در طراحی داخلی این فروشگاه به چشم می‌آید که از تِم نمای شهری الهام گرفته است. طاق‌های متعدد بیانگر طرح کلاسیک ایتالیایی است. همچنین اشکال هندسی و صفحات صورتی و نقره‌ای که با رنگ روشن ترکیب شده است، شکلی پست مدرن به فضای داخلی این فروشگاه می‌دهد.

هاربوک

هاربوک

گرچه طراحی این فروشگاه بیشتر باز بودن کل فضا را نشان می‌دهد، محدوده‌های متفاوت آن را با تغییر سطح کف و مواد به کار رفته می‌توانید تشخیص دهید. قفسه‌های آن در حقیقت همان پله های کنار دیوار هستند. همچنین فضای پشت مبلمان را تیره کردند و حتی قسمتی از پلکان را مانند منطقه قهوه خوری با رنگ صورتی تیره تزیین کردند.

کف کافه این کتابفروشی با کاشی‌های از سفال‌های سنتی چینی پوشیده شده که حس محلی بودن بیشتری را القا می‌کند. طراحان سعی کرده‌اند این محل طوری طراحی شود که رویایی به نظر برسد و بازدیدکنندگان بتوانند با دوستان ملاقات کنند و به کار و مطالعه بپردازند. چراغهای LED در سراسر سقف این کتابفروشی نصب شده‌اند و به منزله نقطه کانونی طراحی داخلی آن به شمار می‌روند و از نظر طراحان این مکان چراغ‌ها نمادی هستند از روشنگری ناشی از مطالعه کتاب.

کتاب فروشی سینان بوک استودیو ووتوپیا

کتاب فروشی سینان بوک استودیو ووتوپیا

۳.کتابفروشی سینان بوک

استودیوی ووتوپیا کتابفروشی سینان بوک را برای انتشارات شانگهای و یونگی طراحی کرده است. این کتابفروشی، تنها مکانی برای فروش کتاب نیست، بلکه طراحان در نظر داشته‌اند تا فضایی را برای یادگیری و تفکر ایجاد کنند. در سینان، کتاب‌ها، مخاطب و فضا درون یک سیستم هستند که فرد با ذهن، افکار و ادراک خود به کشف محیط و در نهایت کشف دانش می‌پردازد.

در این کتابفروشی می‌توان «ناخودآگاهِ ساختمان» را در طبقه زیرزمین(طبقه اول) تصور کرد، در حالی که طبقه همکف(طبقه دوم) نشان دهنده قلب ساختمان، طبقه سوم چشم‌ها و گوش‌ها و آخرین طبقه مغز کتابفروشی است. در زیرزمین، که ووتوپیا به عنوان ناخودآگاه کتابفروشی توصیف می کند، مجموعه‌ای از کتاب‌های تاریخ و فلسفی در قفسه‌های این طبقه قرار دارند. این دخمه پرپیچ و خم فضای خصوصی را برای خوانندگان فراهم می‌کند و البته آن‌ها را به سمت غرب ساختمان می‌رساند. در این سمت مجموعه ویژه‌ای از کتاب‌های منتخب مجله «لندن بوک ریویو» قرار دارد که به آن فروشگاه خواهر سینان می گویند. در قسمت شرقی طبقه زیرزمین یک اتاق مطالعه بزرگ با میزی در مرکز قرار دارد.

این کتابفروشی یک کافه نیز دارد. یک طبقه بالاتر بخش کتاب‌های هنری است. در این بخش فضاها انعطاف پذیر هستند و موسیقی آرامش بخشی در جریان است و نمایشگاه‌ها، رویدادهای باشگاه کتاب و کنسرت‌های کوچک در آن برگزار می‌شود. طبقه چهارم صرفا برای کتابخوانی است و اتاق‌ها و فضاهای مطالعه در آن واقع شده است. جایی که نویسندگان انتشارات نیز برای مطالعه از آن استفاده می‌کنند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.