سبک روستیک در معماری داخلی؛ طراحی خانه به سبک کلبه‌های چوبی

0 1,241
۳.۸
(۶)

غرق‌شدن در دنیای مدرن، انسان را از طبیعت خود دور کرده است. سرشت انسان با خاک و جنگل و آب آمیخته شده است و شاید به همین دلیل است که در دنیای پرشتاب تکنولوژی همیشه به دنبال یک گمشده می‌گردیم.

همه ما در این روزهای شلوغ و پر هیاهوی عصر جدید به آرامش طبیعت نیاز داریم. یک راهکار ساده برای نزدیک ‌بودن به طبیعت در دنیای صنعتی امروز این است که چیدمان خانه را به سبک روستیک که نمادی از طبیعت است، نزدیک کنیم؛ درست مانند خانه‌های مادربزرگ‌‌ها.

یکی از آدم‌های موفقی که توانسته ارتباطش را با طبیعت حفظ کند، مادربزرگم است.

مادربزرگ که چندان تاب زندگی شهری را ندارد یک خانه باغ بزرگ دارد که هر از گاهی برای تجدید انرژی به آن‌جا سر می‌زند. راستش نوع چیدمان وسایل خانه به‌قدری جذاب است که نظر همه جوان‌های فامیل را جلب کرده است.

ما معتقدیم مادربزرگ یکی از طراح‌های حرفه‌ای برای سبک روستیک در معماری داخلی است.

اگر شما هم به خانه‌های قدیمی و به قول خودمان سبک روستیک علاقه دارید، حتما من را همراهی کنید تا بیشتر با ویژگی‌های این سبک آشنا شوید. قول می‌دهم در انتهای این مطلب بتوانید دکوراسیون خانه را به سبک روستیک طراحی کنید.

خانه‌ای به سبک روستیک

در دکوراسیون داخلی به سبک روستیک، استفاده از مواد طبیعی در خانه اولویت دارد و در بیشتر این خانه‌ها وسایل چوبی به فراوانی دیده می‌شوند.

در واقع وسایل مصنوعی مانند چرم مصنوعی یا وسایل پلاستیکی و کامپوزیت‌ها جایی در این سبک دکوراسیون داخلی ندارند.

البته عناصر موجود در طبیعت محدود به چوب نیستند و همان طور که فلزات و سنگ در طبیعت به فراوانی وجود دارد، می‌توان در خانه‌های روستیک هم از آنها استفاده کرد.

عناصر طبیعی در سبک روستیک

در خانه مادربزرگ هم این اصل مهم رعایت شده است.

چارچوب‌ها و ستون‌های چوبی سقف و دیوار برای به رخ کشیدن طبیعی بودن خانه، به نمایش گذاشته شده‌اند و حتی به سفارش خود مادربزرگ، دیوار شومینه با سنگ‌های طبیعی پوشیده شده است و انرژی بی‌نظیری را در خانه جاری کرده است.

البته مادربزرگ خودش را به سنگ‌های طبیعی و الوارهای چوب محدود نکرده است و فضای آشپزخانه را با قابلمه ها و تابه‌های فلزی آویزان‌شده به دیوار، طراحی کرده است.

قابلمه‌های مسی و دیگ سنگی آشپزخانه مدام در گوش تو زمزمه می‌کنند که در این خانه، زندگی واقعی جریان دارد.

طراحی آشپزخانه سبک روستیک

مادربزرگ از مهم‌ترین عنصر طبیعت یعنی نور خورشید است در خانه غافل نشده است و همانند تمام خانه‌های به سبک روستیک، با پنجره‌های بزرگی که تمام دیوار را تحت سلطه گرفته اند، خانه را روشن نگه می‌دارد.

البته نورهای زرد و ضعیف در حد فانوس تنها منابع روشنایی برای تامین نور در شب است.

مادربزرگ برای رنگ‌آمیزی خانه بیشتر از رنگ‌های خنثی مثل طیف رنگی کرم تا قهوه‌ای استفاده کرده است؛ چون با این رنگ‌ها طبیعت بیشتر به ذهن انسان وارد می‌شود.

البته قرمز، حنایی و زرشکی در پارچه‌های کوسن‌ها و تابلوهای نقاشی یا پتوهای دستبافت طنازی می‌کنند.

تعریفی ساده از سبک روستیک در معماری داخلی

سبک روستیک در معماری داخلی، از غرب به‌ویژه آمریکا شروع شد و با توجه به قدمت ۲۰۰ ساله آن، می‌توان گفت میان سبک‌های معماری تقریبا سبکی جدید است.

این سبک به‌دنبال زنده‌کردن حس سادگی و سرزندگی حضور در طبیعت است و به‌همین دلیل، قانون اصلی در دکوراسیون داخلی به سبک روستیک، استفاده از دارایی‌های دست‌نخورده طبیعت است.

روستیک در لغت به‌معنای روستایی است. برخی فکر می‌کنند فقط خانه‌های روستایی را می‌توان در طبقه این سبک از دکوراسیون قرار داد، در حالی که برای چیدمان خانه به سبک روستیک نیاز نیست در کلبه‌های روستایی ساکن باشید.

در سبک روستیک تمرکز بر استفاده از وسایل ساخته‌شده از عناصر طبیعی و صنایع دستی است که باعث شده است توجه زیادی را به خود جلب کند؛ بنابراین این سبک در فاصله زیادی از تجملات امروز قرار می‌گیرد و ارزش ویژه‌ای برای صنایع دستی قائل است.

ویژگی های سبک روستیک در معماری داخلی

سبک روستیک در معماری داخلی یکی از سبک‌های محبوب و البته متفاوت در عصر جدید است. اگر شما هم تمایل دارید بخشی از طبیعت را در خانه و آپارتمان خود داشته باشید، می‌توانید این سبک دکوراسیون داخلی را در خانه اجرا کنید اما پیش از آن لازم است با ویژگی‌های سبک دکوراسیون در معماری داخلی آشنا شوید. در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های سبک روستیک را توضیح می‌دهم:

  • عناصر طبیعی بدون دستکاری انسان

بهتر است وسایل چوبی و سنگی که استفاده می کنید کاملا طبیعی باشند؛ یعنی تا جای ممکن ردی از هنرنمایی انسان روی آنها نباشد.

ترجیحا وسایل چوبی در خانه از چوب‌های بدون رنگ و تراش باشند. مثلا ستون‌های چوبی در فضای داخلی یا بیرونی خانه و مخصوصا تیرک‌های سقف، بهترین بهانه برای نمایش استفاده از چوب در ساخت خانه است. کمدهای چوبی یا دیوارها و ستون‌های سنگی از بخش‌های مهم در این سبک به‌شمار می‌روند.

مجسمه‌های سنگی که تراش خورده‌اند، جایگاه چندانی در این سبک ندارند.

اهمیت عناصر طبیعی در دکوراسیون خانه روستیک

  • سادگی خانه به سبک روستیک

بعد از استفاده از وسایل چوبی، سنگی و فلزی، دومین اصل مهم در دکوراسیون روستیک، سادگی است.

در واقع در این سبک از دکوراسیون، بیشتر به‌دنبال نمایش عناصر طبیعی هستیم و آنچه به سبک روستیک معنا می‌دهد جنس وسایلی است که در چیدمان استفاده می‌شوند.

در دکوراسیون داخلی به سبک روستیک، شما وسایل بسیار ساده‌ای در خانه دارید که تمرکز اصلی روی جنس و بافت آن‌ها است.

  • اکسسوری های طبیعی در خانه روستیک

در سبک روستیک مانند هر سبک دکوراسیون داخلی دیگری باید به روش‌های مختلف، فضای خانه را زیبا کنید.

طراح داخلی در خانه به سبک روستیک سعی می‌کند از اکسسوری‌های زیبای موجود در طبیعت استفاده کند. مثلا بلور نمک، سنگ‌های زیبا و خاص بدون تراش و مرجان‌های دریایی از نمونه‌های خوب هستند.

البته باید تاکید کنم در این سبک، پوست یا مجسمه حیوانات تاکسیدرمی شده جایگاهی ندارد چون طرفداران این سبک حامی محیط زیست هم هستند.

اکسسوری های سبک روستیک

  • جایگاه ویژه صنایع دستی در خانه‌های روستیک

افرادی که از طبیعت لذت می‌برند و به دنبال اجرای دکوراسیون روستیک در خانه هستند، چندان به وسایل مدرن علاقه ندارند؛ به‌همین دلیل است که صنایع دستی را به گرا‌قیمت‌ترین وسایل دکوری ترجیح می‌دهند.

  • پوشش پنجره‌های خانه روستیک با پارچه‌های الیاف طبیعی 

اهمیت به طبیعی‌بودن در این خانه‌ها به قدری زیاد است که پرده‌ها و هر نوع پارچه‌ای که در این خانه استفاده می‌شود، باید از الیاف طبیعی باشد.

پرده که عمده‌ترین حجم پارچه در خانه است اغلب بلندتر از قد پنجره‌ها دوخته می‌شود تا کمی خودش را به زمین بکشاند و جلوه زیبایی در خانه ایجاد کند. 

در خانه‌های به سبک روستیک، معمولا روتختی‌ و ملافه‌ها از پارچه‌های کتان ساده هستند و این سادگی در فرشینه‌ها هم رسوخ کرده است. در این خانه‌ها معمولا برای پوشش زمین از گلیم و فرشینه استفاده می‌شود که در رنگ‌های کرم تا قهوه‌ای و طرح‌های بسیار ساده هستند. 

پنجره های بزرگ در خانه به سبک روستیک

  • گرمای شومینه در خانه‌های روستیک

شومینه و شعله‌های سرخ آن در زمستان یکی از خاطرات پررنگ همه ما از خانه‌های جنگلی و روستایی است. پس بهتر است در خانه خود جایی برای طراحی یک شومینه سنگی در نظر بگیرید.

  • مبلمان خانه‌های روستیک

مبلمان یکی از مهم‌ترین عناصر در بیان کردن سبک دکوراسیون داخلی است؛ پس بهتر است در سبک روستیک از مبلمان قدیمی با دسته‌های چوبی استفاده کنیم که رنگ پارچه آن در طیف سفید تا قهوه‌ای قرار می‌گیرد.

  • سرسبزی خانه روستیک با گیاهان آپارتمانی

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی به دنبال القای طبیعت در فضای خانه است و نباید از نقش مهم گیاهان و سرسبز کردن فضای خانه غافل شد. مثلا درختچه‌های فیکوس یا کاج مطبق، نمادی از درختان جنگلی هستند و خزیدن برگ‌های پتوس در سراسر دیوارهای خانه، پیچک‌های جنگلی را تداعی می‌کند.

پس حتما در معماری داخلی به سبک روستیک انواع گیاهان آپارتمانی را در خانه خواهید داشت.

جایگاه گیاهان طبیعی در سبک روستیک

خانه‌های متمایز با معماری داخلی در سبک روستیک

مادربزرگ علاقه زیادی به کلبه‌های چوبی دارد؛ چون معتقد است زندگی در یک خانه چوبی، گرمی و صمیمیت ویژه‌ای دارد. یکی از آرزوهای مادربزرگ داشتن خانه‌ای مانند خانه‌های دهکده چوبین نیشابور است. خانه‌هایی که تماما از چوب ساخته شده‌اند و به‌راحتی می‌توان داخل آن‌ها را با سبک روستیک چیدمان کرد.

از آرزوهای مادربزرگ، نشستن کنار شومینه چوبی در یکی از این خانه‌هاست که نور کم فروغ خورشید در روزهای سرد پاییز و زمستان از لابه‌لای پرده‌های پنجره بزرگ به درون خانه نفوذ می‌کند و جلوه بیشتری به فرشینه روی زمینه و پتوهای دستباف خودش می‌بخشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۸ / ۵. تعداد افراد امتیاز دهنده: ۶

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد