سبک‌ها و دوره‌های تاریخی دکوراسیون را بشناسیم

6
۰
(۰)
سبک American colonial
سبک American colonial

سبک مهاجران آمریکا

خانه‌های طراحی شده به سبک مهاجران آمریکا واقع در آمریکای شمالی شبیه به خانه‌های اروپایی در قرن ۱۸ هستند. این سبک به واسطه‌ی مهاجران اولیه شکل گرفت و اشیاء در نهایت سادگی و با نگاه عملکردگرا انتخاب و طراحی می‌شدند. مبلمان روستیک، پنل‌های چوبی ساده، دیوارهای ساده و رنگ‌های طبیعی و عدم شلوغی از ویژگی‌های دکوراسیون به سبک مهاجران امریکاست.
سبک Art Deco
سبک Art Deco

آرت‌ دکو

سبک آرت‌دکو در اوایل قرن بیستم از اروپا و به‌طور مشخص از پاریس آغاز شد؛ اما بعد از جنگ جهانی اول از رونق افتاد. آرت‌دکو تاثیر بسیاری از طرح‌های کلاسیک قدیمی را به نفع فرم‌های ساده‌ و هندسی که با تکنیک‌ها و متریال‌های مدرن ساخته شده‌اند، رد کرد. عناصر ضروری در دکوراسیون به سبک آرت‌دکو، اشکال هندسی برجسته و زاویه‌دار و شیشه، پارچه‌های براق، آینه و کاشی متریال‌های مورد استفاده در این سبک هستند. همچنین از رنگ‌های مشکی، سفید، زرد و قرمز برای راهروها و نشیمن و در اتاق‌ها ترجیحا از رنگ‌های کرم، بژ و سبز کم‌رنگ استفاده می‌شود.
سبک Art Nouneau
سبک Art Nouneau

آرت‌ نوو

آرت نوو در اواخر قرن بیستم در پاریس و لندن ظهور کرد؛ و اولین سبکی بود که به‌جای الهام گرفتن از گذشته، از محیط اطراف الهام گرفته بود. خط‌های کشیده و طولانی یا خطوط منحنی و یا عناصری برگرفته از طرح‌های طبیعی مثل گل‌ها، ریشه‌ها، غنچه‌ها و گیاهان در این سبک زیاد دیده می‌شوند. همچنین اشکال و فرم‌هایی الهام گرفته از گل‌ها، شبکه‌های عنکبوتی، بال‌های طاووس، اقاقی و یا بوته‌ی خار روی کاغذدیواری‌ها، مبلمان و دیگر لوازم دکوراسیون به این سبک دیده می‌شود. چوب‌های عجیب و غریب، شیشه‌های پر زرق و برق، نقره سنگ‌های قدیمی از متریال‌های مورد استفاده در آرت نوو هستند.
سبک Shaker
سبک Shaker

سبک shaker یا تکان‌دهنده

Shaker یک فرقه‌ی مذهبی بود که در اواخر سال ۱۷۰۰ میلادی در انگلستان پیدا شد. این سبک اولین و بهترین نمونه از نظر عملکرد بود و رویکرد آن پرهیز از تزیینات اضافه در دکوراسیون بود؛ که به صورت پلان باز، ساده و شامل متریال‌های طبیعی مثل چوب برای ساخت مبلمان، پشم، پنبه و ابریشم می‌شد. به دلیل اینکه مردمان پیرو این فرقه‌ی مذهبی معقتد به تجرد بودند، جامعه‌ی shaker بسیار آرام رشد می‌کرد و تنها راه معرفی و گسترش این سبک از دکوراسیون، صحبت و گفت‌وگو بود.
سبک Biedermeier
سبک Biedermeier

سبک بیدرمیر Biedermeier

این سبک که با دو فاکتور کلیدی تناسب و محدودیت شناخته می‌شود، در اوایل قرن نوزدهم همزمان با «سبک امپراطوری فرانسه»، در آلمان، اتریش و حوزه‌ی اسکاندیناوی رایج بود؛ که هر دو دارای فرم‌های کلاسیک و استوار بودند و تفاوت‌های اصلی در مبلمان آن‌ها بود؛ زیرا سبک Biedermeier دارای مبلمانی کاربردی‌تر و با حداقل زرق و برق و تزیینات و استفاده از چوب‌هایی با کمترین کنده‌کاری و طلاکاری بود. همچنین کف اغلب ساده با پوشش پارکت و بدون فرش طراحی شده و دیوارها اکثرا ساده و با رنگ‌های روشن یا کم‌رنگ زنگ‌آمیزی می‌شدند. همچنین از متریال‌هایی مثل ماسه سنگ و سنگ مرمربرای تزیینات به‌کار می‌رفتند که همه‌ی این‌ها نشان می‌دهد این سبک از دکوراسیون رویه‌ای بسیار بی‌تکلف را در طراحی پیش گرفته بود.
نمونه‌ دکوراسیون در دوره‌ی Edwardian
نمونه‌ دکوراسیون در دوره‌ی Edwardian

دوره‌ی ادواردین Edwardian

دوره ی ادواردین متعلق به اوایل قرن بیستم است که از عناصر گرجی و قرون وسطی تشکیل شده است. سنگینی و تاریکی و نگاه غم‌انگیز مربوط به دوره‌ی ویکتوریا در این دوره از بین رفت و همه چیز روشن ‌تر شد. از مشخصات کلیدی این دوره نور و جزییات ساده است؛ از میان متریال‌های مورد استفاده چوب بامبو اولویت بیشتری داشته. همچنین نقاشی‌های این دوره از سبک‌های باروک، روکوکو و امپراطوری الهام گرفته بودند؛ و رنگ‌ها برخلاف دوره‌ی ویکتوریا از بین رنگ‌های شاد و روشن انتخاب می‌شدند. نقش زن همرا با گل‌ها و طراحی‌های گل‌دار بسیار در این دوره رایج بود.
نمونه دکوراسیون دوره‌ی امپراطوری فرانسه
نمونه دکوراسیون دوره‌ی امپراطوری فرانسه

دوره‌ی امپراطوری فرانسه

در ابتدای قرن نوزدهم سبک امپراطوری فرانسه از دربار امپراطور ناپلئون بناپارت گسترش یافته است. در این دوره از طرح‌های کلاسیک سنگین و فرم‌های هندسی با رعایت ظرافت در طراحی، همراه با پارچه‌های تزیین شده و روکش‌های چوب جلا یافته استفاده شده است.
کلیسا به سبک گوتیک
کلیسا به سبک گوتیک

دوره‌ی گوتیک

طراحی دوره‌ی گوتیک الهام گرفته از معماری رومانی و قرون وسظی است. این دوره در سال‌های ۱۱۵۰تا۱۵۵۰ آغاز و مجددا در قرن نوزدهم احیا شد. طراحی گوتیک اولین سبک مذهبی صحیح و نماد پیروزی کلیسای کاتولیک بر ادیان چند خدایی و اروپا بود.عصری جدید که افزایش کلیساها به قصد شروع سبک جدیدی از ساختمان‌سازی را در خود داشت. این دوره به داشتن ستون‌ها و طاق‌های قوس‌دار و شیشه‌های رنگ آمیزی شده معروف است.
نمونه دکوراسیون دوره‌ی victorian
نمونه دکوراسیون دوره‌ی victorian

دوره‌ی ویکتوریا Victorian

طراحی‌های دوره‌ی ویکتوریا بر پایه‌ی تقلید و فراوری بود؛ و در این پروسه سبک‌های مختلف بسیاری احیا شدند. سبک این دوره بسیار عجیب بود؛ خانه‌ها از مبلمان و تزیینات پر شده بودند و تاثیر سبک آرت نوو و اصل طبیعت اما به شیوه‌ای غیر حرفه‌ای کاملا آشکار بود. طراحان این دوره از دوره های مختلف برای کارهایشان الهام می‌گرفتند، به همین دلیل مبلمان طراحی شده در دوره‌ی ویکتوریا مملو از تزیینات بود. همچنین رنگ‌ها تیره و پارچه‌ها پر نقش و نگار بودند؛ که معمولا از پارچه‌های مخمل برای زمستان و از پارچه‌های نخ و پنبه برای فصل‌های گرم استفاده می‌شد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.