روش های نصب تابلو و قاب عکس بر روی دیوار

52
۰
(۰)

در این بین قاب عکس ها به دلیل خاطرات شیرینی که با خود به همراه دارند برای افراد لذتبخش تر هستند اما سؤال مهم برای بسیاری از ما که تاکنون از قاب عکس در دکوراسیون خانه خود استفاده نکرده ایم این است که چگونه با آنها یک جلوه جذاب خلق کنیم؟ هر بخشی از اتاق نشیمن از کف تا سقف به لحاظ دکوراتیو از اهمیت خاصی برخوردار است و جذابیت فضای نشیمن تنها به اسباب و اشیایی مانند مبلمان، میز ناهارخوری و میز عسلی خلاصه نمی‌ شود. دیوارها امروزه نقش مهمی در خلق جلوه‌های جذاب در منازل بر عهده دارند. به همین سبب طراحان دکوراسیون داخلی همواره تلاش می‌ کنند تا با استفاده از قاب عکس از یکنواختی دیوارها بکاهند اما چگونه از قاب عکس های خود در اتاق نشیمن استفاده کنیم؟ معمولاً دکوراسیون‌ های اجراشده در خانه‌ های ایرانی سبکی شبیه به سنتی یا معاصر دارند. در اینگونه سبک‌ ها تقارن و انطباق خاصی به چشم می‌ خورد و ساکنین منازل نیز سعی می‌کنند تا اشیا را به‌ صورت جفت و رو به روی هم قرار دهند. در نتیجه واضح است که چیدمان قاب عکس ها در چنین دکوراسیون‌ هایی باید از همین اصول تبعیت کند.

چیدمان قاب عکس

چیدمان قاب عکس به صورت متقارن

خوشبختانه تنوع متدهای متقارن چینش قاب عکس موجب شده تا تعداد قاب عکس ها و یا تفاوت ابعاد آنها با یکدیگر چندان اهمیتی نداشته باشد. در هر حال ابتدا فرض می‌ کنیم که قاب عکس های یک‌ شکل و یک اندازه در اختیار داریم در این هنگام چینش‌هایی مانند آنچه در تصویر مشاهده می‌ کنید بهترین شیوه برای نصب آنها بر روی دیوار محسوب می‌ شود. واضح است که این شیوه از نصب قاب عکس ساده و سازگار با دکوراسیون‌ های متقارن، معاصر و کلاسیک است و نیاز به اندازه‌ گیری خاصی ندارد. کافی است قاب عکس مرکزی را ابتدا به دیوار نصب کرده و قاب‌ های دیگر را با توجه به طول و عرض آن تنظیم کنید.

چیدمان قاب عکس

چیدمان قاب عکس به صورت مربعی یا مستطیلی

در بسیاری از مواقع بعید است که تمام قاب عکس های ما از ابعادی یکسان برخوردار باشند. در این صورت اگر تمام قاب‌ ها همشکل باشند (مربع یا مستطیل) چینش و فاصله میان قاب‌ ها باید به شکلی باشد که در مجموع یک مربع یا مستطیل کامل را تشکیل دهند. این شیوه از نصب می‌ تواند به شکل متقارن یا نامتقارن باشد که این مقوله به تعداد قاب‌ها، اندازه آنها و سلیقه شما بستگی دارد.

چیدمان قاب عکس

چینش نامتقارن قاب عکس های مستطیلی با ابعاد مختلف

گاهی قاب عکس های ما تعداد، شکل‌ و ابعاد مناسبی برای چینش مربع یا مستطیلی ندارند. در چنین مواقعی هرچه تلاش کنید نمی‌ توانید از کنار هم قرار دادن قاب‌ ها یک مستطیل ایجاد کنید. در این حالت اگر تمام قاب‌ ها مربع و مستطیلی باشد چینش‌ های دیگری مانند آنچه در تصویر می‌ بینید می‌ توانند مشکل شما را حل کنند. با توجه به تصویر قاب‌ ها در این حالت به‌ طور متقارن یا نامتقارن در کنار هم قرار گرفته‌ اند که استفاده از آنها در سبک‌ های مختلف دکوراسیون رایج است اما در دکوراسیون‌ های مدرن که تقارن کمتر در آنها دیده می شود استفاده از طرح‌ های نامتقارن می‌ تواند با سایر اجزای محیط سازگارتر باشد.

چیدمان قاب عکس

نصب متقارن قاب عکس های مستطیلی و دایره ای در دکوراسیون های سنتی و کلاسیک

نصب قاب عکس در اتاق نشیمن تنها به این موارد خلاصه نمی‌ شود. مشکل هنگامی آغاز می‌ شود که ما قاب عکس هایی با فرم دایره‌ ای داشته باشیم یا به خرید آنها علاقه داریم. در این مواقع نصب یک قاب دایره‌ ای در کنار سایر قاب‌ های مستطیلی به یک معضل بزرگ برای ما تبدیل می‌شود اما چاره چیست؟ در دکوراسیون‌ های کلاسیک و سنتی که ناچار به رعایت اصل تقارن هستیم باید قاب عکس دایره‌ ای را در مرکز قرار داده و سایر قطعات را در اطراف آن نصف کنیم. با این حال توصیه می‌کنیم که از اجرای طرح‌ های مستطیلی بپرهیزید چرا که از جلوه قاب دایره‌ ای می‌ کاهند. افزون بر این امروزه به‌ جای استفاده از قاب دایره‌ ای از آیینه‌ های دکوراتیو مدور نیز در این نوع چینش استفاده می‌ شود.

نصب نامتقارن قاب عکس های مستطیلی و دایره ای در دکوراسیون های مدرن و مینیمال

سوی دیگر این ماجرا هنگامی است که اتاق نشیمن از دکوراسیونی با سبک مدرن یا مینیمال برخوردار باشد. در این مواقع توصیه می‌ کنیم که چندان به استفاده از طرح‌ های منظم و متقارن پایبند نباشید البته سادگی این طرح ها می تواند با یک فضای مدرن کمی سازگارتر باشد اما در این دکوراسیون ها نه نیازی به رعایت اصل تقارن داریم و نه قاب‌ های دایره‌ ای جلوه خود را در طرح‌ های متقارن به‌ خوبی نشان می‌ دهند. در حقیقت ما از تقارن برای جلب‌ توجه بینندگان استفاده می‌ کنیم و این در حالی است که اشکال مدور خود به‌ تنهایی قادرند نگاه افراد را به خود جلب کنند. بنابراین در دکوراسیون‌ های مدرن دست شما برای نصب قاب عکس های مستطیلی و دایره‌ ای باز است و می‌ توانید با یک چینش نامنظم نیز جلوه‌ ای زیبا و بدیع در اتاق نشیمن خلق کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.