روانشناسی، ارگونومی و ایمنی خانه تکانی (۲)

24
۰
(۰)
ارگونومی خانه تکانی
ارگونومی خانه تکانی

نکات ارگونومی خانه تکانی:

 1. قبل از شروع کار سنگین خانه تکانی خودتان را گرم کنید، کمی نرمش و بالابردن منظم و آرام سرعت گردش خون و آماده شدن عضلات، از گرفتگی‌های ناگهانی در هنگام کار جلوگیری می‌کند.
 2. هرگز موقع بلند کردن اجسام کمرتان را خم نکنید، حتما روی زانوهای خود بنشینید، جسم را بلند کرده و هنگام قرار دادنش بر روی زمین نیز همین کار را انجام دهید. همچنین اجسام سنگین را با یک دست و از دسته‌شان نگیرید بلکه دو دست را حائل کنید.
 3. هنگام جارو و طی کشیدن، کمرتان را به جلو و عقب نبرید، بلکه با پاهایتان حرکت کنید و چند قدم به جلو و عقب بردارید.
 4. کمر خود را به طور ناگهانی به یک سمت نچرخانید
 5. تا آنجا که می‌توانید از وارد کردن فشار بیش از حد و بی مورد به دست، کتف، شانه و گردن بپرهیزید، برای مثل محل های دور از دسترسی را ابزارهایی مثل شیشه‌شوها و طی‌های بلند تمیز کنید و عضلات خود را بیش از حد نکشید.
 6. هنگام کار کردن با مچ دست و انگشتانتان کار نکنید و سعی کنید با حرکات رفت و برگشتی آرام و نیروی عضله‌های بازو عمل شستشو و تمیزکاری را انجام دهید.
 7. از تجهیزات ارگونومیک استفاده کنید، از جمله جاروی برقی و سطل سبک. طی با دسته ارگونومیک و قابل تنظیم گزینه مناسبی است اما اگر طی شما معمولی است ارتفاع مناسب با بدن خود را انتخاب کنید. پوشاندن اسفنج طی با پارچه های میکروفیبر گزینه مناسبی برای گردگیری اولیه است.
 8. ابزارها چه جاروی دستی و طی و چه جاروی برقی را نزدیک بدن خود نگه دارید تا هنگام کار کردن و بررسی میزان تمیزی مجبور نشوید گردن خود را به جلو بکشید.
 9. بدن را مجبور نکنید به ابزار تمیز کردن برسد بلکه ابزار را به سمت بدن خود بکشید و ابزار را با بدن خود تننظیم کنید، از جمله ارتفاع لوله و خرطوم جاروبرقی دسته طی و … . مثلا هنگام طی کشیدن از جلو به عقب و به صورت مارپیچ طی را حرکت دهید.
 10. قبل از شروع شستشوی کف زمین و سطوح و یا جارو زدن، هر چیزی که بر سر مسیرتان است را بردارید تا مجبور نشوید موقع کار کردن خم و راست شوید.
 11. هرچند وقت یک بار سرتان را به آرامی بلند و به روبه‌رو نگاه کنید.
 12. بعد از اینکه فعالیت های کششی مانند جارو زدن یا شستشوی کف را انجام دادید عضلات خود را ریلکس کنید.
 13. هنگام شستشو و طی کشیدن کف، اگر با لکه سمجی روبرو شدید به کمر و دستانتان فشار نیاورید درعوض یکی از پاها را پشت اسفنج طی گذاشته و با کمی فشار لکه را از بین ببرید.
 14. هنگام طی کشیدن حتما طی را با دو دست بگیرید، دست‌ها را خم کرده و آرنج را نزدیک بدن خود قرار دهید. برای نظافت زیر مبلمان زانوهایتان را خم کنید نه اینکه بدنتان را به جلو و پایین بکشید.
 15. پله‌ها را از بالا به پایین تمیز کنید تا به راحتی سطح تمیز شده را ببینید.
 16. شستشوی پنجره‌ها انرژی زیادی می‌برد پس تمام شیشه‌ها را در یک مرحله پاک نکنید و بین تمیز کردن هر لت پنجره با دیگری فاصله بیاندازید.
 17. از نردبان‌هایی استفاده کنید که نگهدارنده برای سطل دارند تا مجبور نشوید زیاد پله ها را بالا و پایین کنید.
 18. حتما از دستکش استفاده کنید. اگر با حجم زیادی از آب سر و کار دارید دستکش ساق بلند بپوشید تا آب از بالا وارد دستتان نشود. بعد از اتمام هر مرحله کار دستکش را با شوینده بشویید، سپس برعکسش کنید و بگذارید هوا بخورد تا اگر آبی به داخلش رفته خشک شود.
ایمنی خانه تکانی

ایمنی خانه تکانی

نکات ایمنی خانه تکانی:

 1. موهای بلند را جمع کرده و از دستمال سر استفاده کنید. همچنین قبل از شروع کار گردنبند، گوشواره، ساعت و … را دربیاورید.
 2. دستکش، ماسک و کفش لاستیکی را فراموش نکنید.
 3. نردبان و چهارپایه ایمن و محکم داشته باشید.
 4. اگر دچار ضعف و سرگیجه هستید تحت هیچ شرایطی بر روی نردبان، چهارپایه، سنگ کابینت و هر بلندی دیگری نروید.
 5. به هیچ عنوان روی سطوح خیس مرطوب چرب حرکت نکنید، قرار دادن نردبان روی سطح چرب فاجعه آفرین است.
 6. دستگیره‌های چرب و خیس که لغزنده هستند نیز به اندازه سطوح لیز میتوانند خطرناک باشند و اصلا گزینه مناسبی برای کمک به حفظ تعادل نیستند.
 7. شوینده‌ها را به هیچ عنوان در بطری های نوشیدنی نریزید و به طور کل آن ها را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 8. هنگام استفاده از شوینده‌های قوی حتما از ماسک بزنید و یا دهان و بینی خود را با یک پارچه تمیز بپوشانید. تهویه مناسب برای فضا داشته باشید، هواکش سرویس بهداشتی، هود آشپزخانه را روشن کرده و پنجره‌ها را برای مدتی باز کنید.
 9. شستشو را از سمت چپ شروع کنید و اگر خانه پر رفت و آمد است و یا فرزند خردسال دارید، همیشه مسیری را برای عبور باز بگذارید و یا بعد از شستشوی هر قسمت آن را خشک کنید.
 10. از نفت، تینر و دیگر مواد اشتعالزا که برای شستشو استاندارد نیستند، استفاده نکنید.
 11. مواد شوینده را به هیچ عنوان با یکدیگر و با آب به ویژه آب گرم ترکیب نکنید چرا که بخارات سمی تولید شده از آن بر اثر واکنش شیمیایی، شوخی بردار نیست.
 12. از آب گرم با دمای بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد استفاده نکنید، آب بیش از اندازه گرم علاوه بر اینکه خاصیت مواد شوینده را از بین می‌برد، سبب باز شدن منافذ شده و آلودگی را راحتتر و سریعتر به بدن منتقل می‌کند.
 13. رنگ و تینر و وسایل رنگ آمیزی که اشتعالزا هستند را در نزدیکی ایام چهارشنبه سوری در بالکن و حیاط قرار ندهید.
نکات خانه تکانی

نکات خانه تکانی

دیگر نکات:

اگر خانه تکانی را با کمک چند نفر انجام می‌دهید، دستمال، سطل و شوینده هر بخش از خانه را با رنگ از همدیگر تفکیک کنید تا کسی دچار اشتباه نشود و دستمال حمام را برای شستشوی آشپزخانه به کار نبرد. مثلا همه وسایل شوینده آشپزخانه را به رنگ آبی و حمام را زرد انتخاب کنید.

در عمل شستشو، چهار عامل غلظت ماده شویند، میزان آلودگی و نوع سطح، دما و زمان بر یکدیگر تاثیر می‌گذارد. به این صورت که اگر هر کدام از این موارد کاهش یابد باید عوامل دیگر را بیشتر کنید تا نتیجه مطلوب حاصل شود. مثلا هر چه غلظت ماده شوینده کمتر باشد طبعا باید زمان بیشتری را بگذارید و این به خودتان بستگی دارد که تعادل میان آن‌ها را چطور برقرارا کنید. اما در هر صورت سعی کنید انرژی بیش از حد مصرف و خودتان را زود خسته نکنید.

استراحت‌های کوتاه مدت میان کار را فراموش نکنید و قبل و بعد از کار نیز خوب بخوابید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.