رنگ یا کاغذدیواری مسئله این است!

34
۱.۵
(۲)

رنگ و طرح دیوارها یکی از اصلی ترین دغدغه های طراحان داخلی است. به باور طراحان یک چیدمان خوب بدون انتخاب صحیح رنگ دیوار ها هرگز کامل نخواهد شد. گر چه امروزه کاغذ دیواری های زیبا و با کیفیت به کرات در بازار یافت می شود اما لزوما بهترین انتخاب برای دیوارها کاغذ دیواری نیست. هدف از نگارش این مقاله این است که به تفاوت های کاغذ دیواری و رنگ است و همچینی به سؤال رنگ یا کاغذدیواری پاسخ می دهیم.

معایب و مزایای کاغذدیواری و رنگ

قبل از انتخاب قطعی کاغذ دیواری و یا رنگ برای دیوارها بهتر است  به بررسی معایب و مزایای هر کدام از اینها بپردازیم.

رنگ

مزایا: رنگ زدن دیوار انتخابی کلاسیک است که مهمترین مزیت آن اینست که هرگز تکراری و قدیمی نخواهد شد. از دیگر مزایای رنگ زدن می توان به این اشاره کرد که به سادگی قابل تغییر است حتی می تواند توسط خود فرد انجام شود، لزوما برای انجام آن به متخصص نیاز نیست و بسیار ارزان قیمت تر از کاغذ دیواری است. این مزایا سبب می شود که بسیاری از مردم رنگ را به کاغذدیواری ترجیح دهند. برای  خانواده هایی که بچه کوچک دارند رنگ انتخاب بهتری از کاغذ دیواری است زیرا که احتمال آسیب و کثیف کردن کاغذ دیواری توسط کودک بسیار زیاد است و قابل ترمیم نیست اما رنگ دیوار را می توان تجدید کرد و یا به راحتی تغییر داد.

معایب: از معایب رنگ می توان به این اشاره کرد که به سادگی خراب می شود. خط افتادن رنگ یا کنده شدن بخشی از آن با یک فشار کوچک امکان پذیر است. اگرچه می توان قسمت های آسیب دیده را ترمیم کرد اما هماهنگ کردن رنگ جدید با رنگ اصلی دیوار کار دشواری است. نکته دیگر درباره رنگ هم این است که گر چه به راحتی قابل تغییر است اما اگر رنگ دیوارها از گروه تیره ماننده سورمه ای یا قرمز انتخاب شود عوض کردن آن کار چندان ساده ای نیست حتی برای بهترین متخصصان نقاشی ساختمانی هم تغییر رنگ تیره دیوار کار بسیار دشواری است.

کاغذدیواری

مزایا: تقریبا دو دهه است که کاغذدیواری در صدر انتخاب های متخصصین طراحی داخلی و مردم مانده است. صدر نشین بودن کاغذدیواری دو علت دارد: اول اینکه به دلیل استحکام بالای کاغذ دیواری افرادی که قصد تغییر دکوراسیون ندارند و دلشان پوششی می خواهد که برای مدت ها بماند از کاغذدیواری استفاده می کنند. دلیل دوم هم اینکه باز هم به دلیل استحکام بالای کاغذ دیواری اگر صاحبخانه ای پوشش کاغذدیواری را انتخاب کرده باشد به احتمال زیاد صاحب بعدی چه بخواهد و چه نخواهد باید همان کاغذ را به عنوان پوشش بپذیرد زیرا تغییر آن کار بسیار سخت، زمان بر و پرهزینه ایست. یکی دیگر از مزایای مهم کاغذدیواری هم طرح های متنوع آن است. وجود طرح های متنوع و رنگارنگ کاغذدیواری را به یکی از پوشش های مورد علاقه طراحان بدل کرده است.

معایب: از معایب کاغذدیواری می توان به این اشاره کرد که کاغذدیواری حتما باید توسط متخصص نصب شود و هزینه نصب بسیار بالایی دارد. لحظه ای که کاغذدیواری نصب شد تغییر آن تقریبا غیر ممکن است زیرا همانطور که پیش تر اشاره شد کندن و جایگزین کردن کاغذدیواری کار ساده ای نیست. از دیگر معایب کاغذدیواری این است که برای نصب آن از چسب و مواد شیمیایی استفاده می کنند و به گونه ای تزریق مواد شیمیایی به دیوارهای خانه به حساب می آید. در آخر هم اگر جنس کاغذ خوب نباشد ممکن است پوسیده شود و تغییر رنگ بدهد. بهترین شیوه استفاده از کاغذ دیواری استفاده تکه ای از آن است. می توان دیوار ها را رنگ زد و برای جان دادن به خانه تکه ای از دیوار اتاق را کاغذدیواری کرد.

اتاق به اتاق

رنگ یا کاغذدیواری

حمام، آشپزخانه، اتاق خواب ها: باید به خاطر داشت که انتخاب اول برای هر ناحیه ای از خانه که ممکن است نم بدهد و یا در معرض رطوبت و بخار قرار گیرد رنگ است. کاغذدیواری هر چقدر هم ضد آب باشد هنگامی که در معرض رطوبت دائمی قرار می گیرد خیلی زود از فرم خارج شده و تغییر رنگ می دهد. برای اتاق های خانه که در معرض رطوبت و نم قرار دارند استفاده از رنگ بهترین گزینه است. برای این نواحی رنگ هایی وجود دارند که با دارا بودن فرمولاسیون خاص در برابر رطوبت و نم دیوار مقاوم هستند و به نوعی از خراب شدن و ترک خوردن دیوارها هم جلوگیری می کنند.

رنگ یا کاغذدیواری

اتاق نشیمن و پذیرایی: معمولا اتاق نشیمن و پذیرایی در معرض رطوبت نیست. احتمال آسیب دیدن دیوارهای این دو اتاق به مراتب کمتر از احتمال آسیب دیدن دیوار اتاق خواب و آشپزخانه است. به همین دلیل کاغذدیواری می تواند برای اتاق نشیمن و پذیرایی انتخاب خوبی باشد. حقیقت این است که یک کاغذدیواری طرحدار و کمی براق ظاهری به مراتب لوکس تر و شیک تر به اتاق پذیرایی می دهد.

رنگ یا کاغذدیواری

سبک زندگی

تمامی معایب و مزایای رنگ و کاغذدیواری به کنار چیزی که همیشه تعیین کننده خواهد بود سلیقه و سبک زندگی افراد است. انتظاری که هر فرد از تک تک اتاق های خانه و چیدمان دارد با فرد دیگر متفاوت است. دلایل انتخاب رنگ یا کاغذدیواری بسته به شرایط هر خانواده متغیر است. ممکن است یک نفر ماندگاری و دوام را به سادگی تغییر پذیری ترجیح دهد. برای یک خانواده مقدار هزینه حرف اول را می زند. در یک خانه تک تک اتاق ها باید لوکس به نظر برسد و در خانه دیگر سادگی مهمترین اصل است. انتخاب صاحبخانه هرچه که باشد اگر از آن لذت ببرد حتما انتخاب درستی است.

امیدوارم خواندن این مقاله در انتخاب رنگ یا کاغذدیواری به شما کمک کرده باشد. حقیقت این است که طبق پیش بینی طراحان داخلی استفاده سرتاسری از کاغذدیواری دیر یا زود منسوخ خواهد شد. اصلی که امروزه در طراحی داخلی خانه مد نظر قرار گرفته می شود امکان تغییر پذیری است. همانطور که پیش تر گفته شد امکان تغییرپذیری در کاغذدیواری بسیار پایین است. دیر یا زود کاغذدیواری جای خود را به سبک های جدید رنگ خواهد داد. البته اگر فردی طرفدار تزریق طرح و رنگ های براق و خاص در چیدمان داخلی خانه است، استفاده تکه ای از کاغذ دیواری گزینه بسیار خوبیست. کاغذدیواری کردن یک دیوار، راهرو و یا قسمت کوچکی از خانه هم دیوارها را از سادگی در می آورد و هم به چیدمان خانه روح می بخشد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱.۵ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.