رنگ فرش خود را چگونه انتخاب کنیم؟

29
۱
(۱)

معمولا فرش ها آخرین قدم چیدمان هستند. دقیقا همان لحظه که فرش های خانه پهن می شوند صاحب خانه نفسی عمیقی می کشد و می گوید بالاخره تمام شد. نقش فرش مخصوصا در خانه های ایرانی کمی بیشتر از پوشش کف است حتی کمی بیشتر از یک وسیله ساده برای خانه! فرش ها تمام کننده چیدمان خانه هستند. تکمیل کننده سبک دکور و نوع چیدمان خانه فرش های رنگارنگی هستند که به نظر در انواع رنگ ها و طرح ها در بازار وجود دارند و از شما به یک اشاره از آنها به سر دویدن. البته عجله نکنید خرید فرش آنقدرها هم کار ساده ای نیست. انتخاب مناسب سبک و رنگ با توجه به تنوع بازار کار دشواری به شمار می آید. در این مقاله به هر آنچه که درباره انتخاب رنگ فرش ها باید دانسته شود خواهیم پرداخت.

انتخاب رنگ فرش

انتخاب رنگ فرش

چند نکته مهم وجود دارد که هنگام انتخاب رنگ فرش باید به آن توجه داشت: بهتر است هنگام انتخاب رنگ فرش در قدم اول رنگ هایی که در تم رنگی دکوراسیون خانه قرار نمی گیرند حذف شوند. اگر رنگ مورد علاقه یا رنگ اصلی در اجزای خانه وجود دارد بهتر است در انتخاب رنگ فرش هم به آن رنگ توجه شود. نکته ای که در خرید فرش بهتر است دانسته شود این است که رنگ ها در داخل خانه معمولا کمی روشن تر از رنگ ها در داخل مغازه به نظر می رسند.

از آنجایی که رنگ کردن نخ بافت فرش در قدیم کار دشواری بوده است تنوع رنگی فرش ها کم بوده و به رنگ های خاصی محدود می شده. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی امروزه می توان انواع فرش را در هر بافت و رنگ دلخواه پیدا کرد. طرح فرش هم دیگر محدود به طرح و نقوش قدیمی نیست و از خطوط هندسی و مدرن تا طرح های کارتونی بچگانه به راحتی در دسترس است. پس امروزه تنها نکته حائز اهمیت در انتخاب رنگ و طرح فرش خواست افراد است.

انتخاب رنگ فرش از زاویه کاربردی بودن آن

در این بخش مقاله به نکته بسیار مهمی پرداخته خواهد شد. اگرچه وقتی صحبت از رنگ فرش ها به میان می آید به نظر می رسد که انتخاب رنگ بحثی سلیقه ایست اما چند نکته مهم دیگر در مورد رنگ ها وجود دارد که حتما باید به آن توجه شود.

انتخاب رنگ فرش

بزرگتر نشان دادن خانه با کمک رنگ فرش: لباس هایی با رنگ تیره افراد را لاغرتر نشان می دهند و فرش های با رنگ تیره خانه را بزرگتر نشان می دهند. یکی از مزایای خرید فرش با رنگ تیره این است که کمک می کند مساحت اتاق بزرگتر به نظر برسد. از مزایای دیگر استفاده از فرش تیره می توان به دنج تر و صمیمی تر کردن فضای خانه اشاره کرد.

انتخاب رنگ فرش

پنهان کردن لکه ها: یکی از نکات مهمی که بسته به زندگی افراد هنگام خرید فرش می توان به آن توجه کرد تمیز نگه داشتن فرش است. برای بعضی از سبک های زندگی تمیز نگه داشتن فرش کار به مراتب ساده ایست. برای برخی دیگر اما از سخت ترین کارهای جهان است. برای مثال اگر در خانه ای بچه کوچک وجود داشته باشد خالی شدن ظرف غذا یا لیوان آب میوه روی فرش از اتفاقاتی است که از روز اول قابل پیش بینی است. برای خانه هایی که امکان کثیف شدن فرش در آنها وجود دارد و اجتناب ناپذیر است فرش هایی با طرح بیشتر و تیره انتخاب های بهتری هستند. اگر هم قرار به خرید فرش روشن است فرش هایی با رنگ های چرک بهتر از رنگ های روشن و براق هستند.

انتخاب رنگ فرش

پنهان کردن کثیفی ها: در نگاه اول پنهان کردن کثیفی مشابه موضوع «پنهان کردن لکه ها» که پیش تر به آن اشاره شد می رسد اما این دو مبحث یک فرق اساسی با هم دارند. لکه به تغییر رنگ به دلیل آلودگی در یک نقطه از فرش و لباس گفته می شود اما منظور از کثیفی تغییر رنگ سرتاسری فرش است. در خانه هایی که دوده و گرد و غبار زیادی وجود دارد احتمال تیره شدن فرش بیشتر است. اگر فرش خریداری شده در آشپزخانه انداخته شود احتمال اینکه به مرور زمان یک لایه چربی روی آن را بپوشاند  و رنگ فرش کدر شود بیشتر است. در این شرایط فرش های طرحدار با نقوش فراوان و رنگی انتخاب های بهتری از فرش های ساده هستند. برای مثال گرد و غبار رو ی فرش گلدار قرمز بسیار کمتر از یک فرش سورمه ای یکدست دیده می شود.

انتخاب رنگ فرش

تناسب رنگ فرش با رنگ دیوارها

تناسب رنگ فرش با دیوار ها بسیار مهم است اما امکان کندن دیوار و بردن آنها به مغازه فرش فروشی وجود ندارد. برای اطمینان از تناسب رنگ فرش با دیوار نویسنده این مقاله راه جالبی پیشنهاد کرده است. او این راه که راه «تی شرت و کراوات» می نامد را اینگونه شرح می دهد: «به مغازه لباس مردانه فروشی بروید، یک تی شرت همرنگ فرشی که مد نظرتان است بیابید و سعی کنید یک کراوات با آن تیشرت ست کنید.» به اعتقاد نویسنده روش تی شرت و کراوات هم طیف رنگ هایی که با دیوار ست می شود را نشان می دهد و هم به خریدار کمک می کند از انتخاب های پر ریسک آگاه شود.

دو رنگ توسی و بژ از رنگ های پر طرفدار برای دیوار ها هستند. برای دیوار توسی از همه رنگ ها می توان استفاده کرد زیرا توسی رنگی خنثی است. برای خانه ای با دیوارهای توسی فرش هایی با رنگ روشن یا فرش های طرحدار انتخاب خوبی هستند زیرا  فضا را گرم تر می کنند. برای خانه ای با دیوارهای بژ هم استفاده از رنگ های گرم مانند فیروزه ای، آبی روشن و یا حتی صورتی پیشنهاد می شود.

انتخاب رنگ فرش

ترند رنگ فرش در سال ۲۰۲۰

شعار سال ۲۰۲۰ این است که زندگی کوتاه تر از آنست که جلوی شاد بودنمان را بگیریم. این شعار راه خود را در تک تک انتخاب های افراد باز کرده است. از انتخاب لباس و سبک زندگی گرفته تا انتخاب رنگ فرش. از همین رو رنگ ترند فرش امسال هر رنگی است که جسورانه باشد. انتخاب فرش هایی با رنگ های خاص مانند زرد و فیروزه ای جزو ترندهای سال ۲۰۲۰ است. البته که اگر کسی که قصد خرید فرش را دارد دلش بخواهد می تواند چندین سال از فرش خریداری شده استفاده کند و نگران از مد افتادن آن نباشد، و برای این کار می تواند همچنان از رنگ های خنثی استفاده کند. رنگ های خنثی مانند توسی هرگز از مد نخواهند افتاد. یک راه هوشمندانه برای پیروی از مد انتخاب درست ترکیب رنگ توسی با یک رنگ جسورانه مانند زرد یا فیروزه ایست. فرش توسی با رگه های زرد در کنار زیبایی انتخابی کلاسیک است که به این زودی ها قدیمی نخواهد شد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.