رعایت اندازه‌ها، رمز یک دکوراسیون جذاب

8
۴
(۱)
به یاد داشته باشید مقیاس بندی با داشتن دیوارهای وسیع و یا بلند بهتر است.
به یاد داشته باشید مقیاس بندی با داشتن دیوارهای وسیع و یا بلند بهتر است.

۱. تناسب آثار تزئینی با دیوارهای وسیع

وجود دیوارهای عریض و بلند در هر خانه‌ای یکی از معضل‌های دکوراسیون داخلی آن خانه است. چرا که ممکن است شما فکر کنید برای تزئین این دیوارهای عریض و احتیاج به وسایل و قطعات هنری زیادی دارید. اگرچه ایجاد یک گالری دیواری ممکن است ایده و راه حل خوبی برای تزئین این دیوار‌ها باشد اما همیشه مناسب نیست. اینجاست که دانستن تناسبات در اندازه و مقیاس به کار شما می‌آید. پس باید با توجه به ابعاد مبلمان، مساحت اتاق و همچنین میزان فضای بصری که می‌خواهید اثر هنری اشغال کند، تصمیم بگیرید.

فضای بصری جدا از ابعاد و اندازه فیزیکی است و ممکن است دو تصویر یک اندازه، فضای بصری متفاوتی را دربرگیرند. برای دیوارهای عریض راهکار این است که با نصب یک قطعه هنری انتزاعی بزرگ که جزئیات چندانی ندارد، اما دارای زیبایی و جلوه زیادی است، بسیاری از این چالش‌ها را حل کنید. البته تابلوهای سه تکه هم انتخاب مناسبی برای این فضا هستند.

انتخاب آثار هنری متناسب با فضا

انتخاب آثار هنری متناسب با فضا

البته همه چیز به انتخاب ابعاد محدود نمی‌شود. هنگامی که آثار هنری بزرگ را انتخاب می‌کنید باید در نظر بگیرید که:

  • اثری که انتخاب کرده‌اید با فضای شما متناسب است و یا بر کل محیط غلبه می‌کند؟ در جواب این سؤال باید رنگ، نوع اثر و نحوه ارتباط آن با مبلمان اطراف را بررسی کنید. تابلو هنری طلایی_سفیدی که در بالای این کنسول قرار گرفته، فضای خالی دیوار را به خوبی پر کرده و همچنان با هیچ یک از وسایل تزئینی اتاق رقابت نکرده است به همین دلیل وسایل دکوری که بر روی میز قرار گرفته‌اند، به زیبایی جلوه کرده‌اند.
انتخاب آثار هنری بزرگ بر روی دیوار

انتخاب آثار هنری بزرگ بر روی دیوار

  • آثار هنری که شما برای دکوراسیون خانه خود انتخاب کرده‌اید فضا را شلوغ کرده است؟ گاهی اوقات پس از نصب یک اثر هنری بزرگ بر روی دیوار مقدار زیادی فضای خالی در بالا و پایین آن باقی می‌ماند. پس باید توجه کنیم که زمانی که صحبت از مقیاس بندی می‌شود ارتفاع هم به اندازه طول و عرض مهم است. قطعات بلندتر به شرط اینکه فضا را زیادی شلوغ نکنند برای دیوارهایی با ارتفاع زیاد مناسبند.
مبلمانی متناسب با فضای خود انتخاب کنید

مبلمانی متناسب با فضای خود انتخاب کنید

۲-تناسب مبلمان با مساحت اتاق

اینکه فضای شما کوچک است، دلیل بر این نیست مبلمان شما هم حتما باید کوچک باشد. مقیاس بندی راه دیگری را پیش پای شما می‌گذارد. حتما می‌دانید که مبلمان مناسب اتاق خود را باید با توجه به اندازه اتاق و البته عناصری که در اتاق هستند همانند میزهای عسلی و آباژورها انتخاب کنید، به طوری که همه وسایل به راحتی با یکدیگر هماهنگ ‌شوند.

اما همانطور که گفتیم همه ‌این‌ها به این معنی نیست همه چیز در حالت لی‌لی‌پوتی و کوچکش باشد. مثلا مبلمان L شکل یا مشابه آن که زاویه بازتری دارند یک انتخاب مناسب برای فضاهای کوچک است. چرا که فضای نشیمن زیادی در مساحت کم را در اختیار شما می‌گذارد. در چیدمان این مبلمان باید به این توجه کنیم که به دیوار نچسبانید و طوری نباشد که نیمه پایین پنجره را به طور کامل در پشت خود پنهان کند، یا در صورتی که در جلو شومینه قرار می‌گیرد، بخشی از خانه را مسدود نکند و رفت و آمد در اتاق سخت نشود.

 انتخاب مبلمان مناسب

انتخاب مبلمان مناسب

چیدمان مبل L

در این چیدمان اتاق کوچک با مبل ال باید از آن دست وسایل جانبی استفاده ‌کنیم که از نظر بصری، حجم سنگینی نداشته باشند و باز و توخالی باشند. همچنین باید به این نکته توجه کنید که از فضای خود به چه‌منظور می‌خواهید استفاده کنید؟ مثلا اگر خانواده پرجمعیت و پر رفت و آمدی هستید، مبلمان باید طوری باشد که بیشتر مهمانان شما بر روی آن بنشینند، برای رفع این نیاز لازم است صندلی، نیمکت و پاف‌های بزرگی که به عنوان صندلی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در اتاق خود داشته باشید.

قرار دادن صندلی‌های تکی در اتاق

قرار دادن صندلی‌های تکی در اتاق

چیدمان مبل کم ارتفاع

وقتی یک مبل ال یا مبلمانی که دارید که به ظاهر حجیم و سنگین است، صندلی‌ها به خوبی از وظیفه زیبایی شناسی که بر عهده‌شان است برمیایند. چرا که این مقیاس بندی سبب می‌شود دکوراسیون متعادل و همه اجزاء آن قدرتمند و چشمگیر بنظر برسند. اما اگر مبل راحتی شما مثل این تصویر کوچک و یا کم ارتفاع است می‌توانید در کنار از مبل‌ تکی بزرگ‌تر و دسته دار که پشتی بلندی داد استفاده کنید. در این نوع چیدمان تمام عناصر به لحاظ بصری در یک سطح قرار می‌گیرند و نقش یکسانی هم در دکوراسیون دارند.

از میز عسلی به عنوان یک قطعه پازل استفاده کنید.

از میز عسلی به عنوان یک قطعه پازل استفاده کنید.

۳- تناسب میز و مبل

از میزها به عنوان یک قطعه پازل استفاده کنید. مقیاس بصری یک عنصر کلیدی در انتخاب میز با توجه به نیازهای شماست. به عنوان مثال اگر فضایتان آنقدر کم است که مبلمان‌ کوچک هم فضای زیادی را اشغال می‌کند، لازم است برای بعضی قطعات علاوه بر ابعاد به وزن بصری هم توجه کنید. همانطور که گفتیم میزهای شیشه‌ای که فضای زیرشان باز و خالی است از نظر بصری سبک‌تر هستند، همچنین میزهایی مثلثی و بیضی شکل هم سبک تر از انواع مربعی به نظر می‌رسند.

میزهای عسلی متناسب با مبلمان

میزهای عسلی متناسب با مبلمان

میز جلومبلی و میزعسلی

میزهای جلومبلی می‌توانند به عنوان مکانی برای قرار دادن یک نوشیدنی و یا قرار دادن چند کتاب و یا فضایی برای به نمایش گذاشتن عناصر تزئینی باشند. در حالت ایده‌آل اندازه ارتفاع آنها نباید بیشتر از سه سانتی‌متر از مبلمان شما کوتاه‌تر باشد، تا مهمانان به‌راحتی از آن استفاده کنند. در ثانی فضای سطح آن باید به اندازه کافی بزرگ باشد که تمام افرادی که روی مبل نشسته‌اند به آن دسترسی داشته باشند. برای کسانی هم که در فاصله دورتر از میزجلومبلی نشسته‌اند، حتما باید میز عسلی هر چند کوچک و با توجه به نکات گفته شده قرار داد.

لامپ و آباژوری متناسب با محیط اطراف خود انتخاب کنید

لامپ و آباژوری متناسب با محیط اطراف خود انتخاب کنید

۴- تناسب لامپ و آباژور با ارتفاع و مساحت اتاق

انتخاب لامپ و آباژور با مقیاس مناسب می‌تواند کمی سخت باشد. لامپ‌ها و آباژورها انواع و کاربردهای متفاوتی دارند؛ از چراغ‌های رومیزی و مطالعه تا آباژورهایی که نور اصلی خانه را تامین می‌کنند. کاربرد دیگر آباژور در ورودی خانه‌ است که با کمک آن می‌توانید به ورودی خانه خود کمی نور اضافه کنید. با همه این تفاسیر مشخص است که در قدم اول انتخاب آباژور باید به دنبال چراغ و آباژوری باشید که متناسب با عملکرد مورد انتظارتان باشد.

آباژور ورودی

برای ورودی و قرار گرفتن روی کنسول آباژوری کوچک با پایه شفاف کریستالی می‌تواند انتخاب مناسبی باشد، مثل تصاویر بالا. این دکوراسیون تابلوی هنری که بر روی دیوار قرار گرفته در کنار آباژوری کوچک و کنسولی بزرگ یک نمونه عالی از تفاوت در ابعاد عناصر مختلف در کنار یکدیگر و مقیاس مناسب همه آن‌هاست.

آباژو در کنار تخت خواب

آباژو در کنار تخت خواب

آباژور اتاق خواب

آباژورهایی که در کنار تخت خواب شما قرار می‌گیرند تعادل و ارتفاع را به ‌ظاهر تخت شما اضافه می‌کنند. آنها نور مورد نیاز مطالعه در شب را فراهم می‌کنند. در حالت ایده‌آل، اندازه آباژورهای کنار تخت باید طوری باشد که در صورتی که در رختخواب دراز کشیده‌اید، سایه آن را نبینید و پایه آباژور نباید فضای زیادی از میز را اشغال کند. همانند آنچه که در این تصویر که مشاهده می‌کنید، طراح از یک سر تیر چوبی و یا سنگی به عنوان میز کنار تخت استفاده کرده که دارای سطحی کوچک است و آباژوری که بر روی آن قرار دارد، پایه بلند و نازک است و کاملاً دارای مقیاسی مناسب و هماهنگ با سبک کلاسیک و ظریف اتاق.

آباژو دارای مقیاس متناسب

آباژو دارای مقیاس متناسب

آباژور نشیمن

یادتان باشد که در اتاق نشیمن نیازی به داشتن دو آباژور یکسان در هر دو طرف مبل ندارید. در اتاقی که در تصویر مشاهده می‌کنید طراح با استفاده از یک آباژور کوچک در گوشه اتاق به فضا گرما بخشیده و با قرار دادن آباژوری بزرگ‌تر در سمت مخالف، روشنایی فضا را تأمین کرده است. گرچه استفاده از دو آباژور بلند ایستاده و یا دو آباژور کوچک رومیزی ترکیب اشتباهی نیست، اما این ترکیب به ویژه اگر در مقابل دیواری تأکیدی باشند، نمی‌تواند زیبایی و جذابیت خود را نشان دهد.

تاج تختی متناسب با تخت و اتاق خود انتخاب کنید

تاج تختی متناسب با تخت و اتاق خود انتخاب کنید

۵-تاج تخت را متناسب با تخت و اتاق خود انتخاب کنید

تاج تخت را جزئی از تخت خود بدانید. بدون استفاده از تاج تخت دیوار خالی پشت بالش‌ها ظاهر زیبایی ندارد. فرقی ندارد از چه تاج تختی که استفاده می‌کنید، چه مدرن باشد و چه سنتی، مهم این است که باید در تناسب با ارتفاع سقف و فضای دیوار باشد.

تاج تخت بلند

تاج تخت بلند

تاج تخت در اتاقی با دیوار بلند

در تصویری که مشاهده می‌کنید طراح از تاج تخت بلندی برای اتاقی استفاده کرده که ارتفاع دیوارش از ۳ متر ارتفاع معمول، بلندتر است. به همین دلیل استفاده از این تاج تخت در فضا تعادل ایجاد کرده است؛ همچنین این تاج سبب شده تخت نیز بزرگتر و بلندتر بنظر برسد.

تاج تخت‌های پارچه‌ای با طول بلند و ارتفاع کم

تاج تخت‌های پارچه‌ای با طول بلند و ارتفاع کم

تاج تخت در اتاقی با دیوار کوتاه

گاهی هم ممکن است که ارتفاع دیوار زیاد نباشد، اما این دلیل نمی‌شود که از تاج تخت استفاده نکنید. استفاده از تاج تخت عریض و کوتاه (حتی عریض‌تر از تخت) می‌تواند عرض دیوار و به تبع آن اتاق را به لحاظ بصری بزرگتر کند. کافی است بالای آن یک قطعه هنری اضافه کنید و فرم میزهای پاتختی را با چراغ‌های آویز هماهنگ کنید، حال شما اتاق زیبایی دارید که هیچ دلتان نمی‌خواهید ترکش کنید!

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۴ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.