راه‌هایی برای استفاده‌ از فرش و گلیم در دکوراسیون مدرن

27
۱.۵
(۲)

قدم اول: فرش یا گلیم می‌تواند مبنای دکوراسیون سالن باشد.

هنگامی که قصد دارید از یک فرش و یا گلیم سنتی استفاده کنید، بهتر است آن‌ را به‌عنوان زمینه‌ی اصلی سالن و یا اتاقتان در نظر بگیرید. همان‌طور گفتیم آن‌ها پر از نقش و نگار و رنگ هستند. اگر بخواهیم پس از اتمام چیدمان فرشی را با دکوراسیون سالن هماهنگ کنیم، ممکن است دچار مشکل شویم و در آخر نتیجه کمی شلوغ شود. پس راه حل چیست؟ پیش از هرچیز فرش مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. سپس دیگر اشیای خانه‌ را با توجه به شکل ظاهری آن بچینید. هرچه طرح فرش یا گلیم شما شلوغ‌تر باشد بهتر است مبلمان را ساده‌تر انتخاب کنید. می‌توانید از نقش و نگار فرشی که انتخاب کرده‌اید ایده بگیرید و از آن‌ها در بعضی از قسمت‌های دکوراسیون استفاده کنید. به‌طور مثال‌ کوسن‌ها می‌توانند گزینه‌های خوبی برای تقلید طرح و نقش فرش شما در فضا باشند. بدین ترتیب به‌راحتی بین همه‌‌ی اشیای موجود در اتاق هماهنگی ایجاد کرده و به‌دنبال آن هارمونی مطبوعی را وارد فضا‌ی‌ منزلتان می‌کنید.

در عکس زیر مبلمان، رنگ دیوارها و دیگر اجزا در اوج سادگی انتخاب شده‌اند. گلیم تنها عنصری‌ست که در این فضا، طرح و نقش ایجاد کرده‌است. طرح کوسن‌ها نیز مشابه با طرح گلیم انتخاب شده‌است تا هماهنگی خوبی را بین مبلمان و گلیم ممکن سازد.

قدم دوم: رنگ فرش راهنمای شماست

طرح‌ها و نقش‌ و نگار فرش‌ها و گلیم‌ها آن قدر چشم‌نواز هستند که معمولا با نگاه کردن به آن‌ها از توجه به رنگ فرش غافل می‌شویم. حال آن‌که شناخت رنگ زمینه‌ی فرش، به‌ ما کمک می‌کنید که آن‌ را بهتر و راحت‌تر با دکوراسیون مدرن خانه‌ی خود هماهنگ کنیم. به‌طور مثال اگر زمینه‌ی فرش شما آبی‌ست، حتی اگر نقش و نگار آن با رنگ‌های طلایی و زرد و نارنجی ترکیب شده باشند، بهتر است در دکوراسیون اتاق از عناصر آبی رنگ استفاده کنید. اگر طیف‌های مختلف رنگ آبی را برای این‌کار در نظر بگیرید، دکوراسیون شما یک‌نواخت نخواهد بود و هارمونی خوبی ایجاد می‌شود. و یا اگر زمینه‌‌‌ی فرش شما رنگی روشن دارد می‌توانید آن‌ را برای رنگ دیوارها، کاغذدیواری و یا پرده‌ها نیز استفاده کنید. به‌طور کلی استفاده از رنگ زمینه‌ی فرش و گلیم در دیگر عناصر منزل باعث می‌شود که جلوه‌ی آن بیشتر و مشخص‌تر شود.

در عکس زیر زمینه‌ی فرش کرم و قهوه‌ای‌ست. دکوراسیون این سالن با دیوارها و کفش پوش کرم-استخوانی هماهنگی بی‌نظیری با فرش دارد. همچنین مبلمان و میزی که در مرکز عکس مشاهده می‌کنید به رنگ قهوه‌ای هستند. به‌همین دلیل قهوه‌ای زمینه‌ی فرش به سرعت توجه هرکسی را به‌خود جلب می‌کند.

۳- ایجاد کنتراستبحث رنگ‌ها به‌همین جا ختم نمی‌شود. در دکوراسیون مدرن و امروزی، وجود کنتراست بین رنگ‌های یک فضا بسیار محبوب است. حتی اگر سلیقه و سبک شما باعث می‌شود که رنگ‌های متضاد را ترجیح دهید، فرش‌ها و گلیم‌ها همچنان جایگاه خود را در دکوراسیون منزل شما حفظ می‌کنند. به‌طور قطع هنگام طراحی یک سالن به‌همراه فرشی پر نقش و نگار، استفاده از رنگ‌های خنثی مثل سفید و بژ راحت‌تر است. اما ریسک کردن، همیشه بد نیست. کافی‌ست رنگ دیوارها و یا یکی از مبلمان اصلی شما با رنگ فرش تضاد داشته باشد. بدین ترتیب فضای سالن شما حال و هوایی بسیار مدرن به‌خود می‌گیرد. درعین حال هم رنگ مبلمان و یا دیوار، و هم رنگ‌ فرش به‌خوبی خود را نشان می‌دهد. برای آن‌که این رنگ‌های متضاد را با اطمینان بیشتری انتخاب کنید، می‌توانید از ترکیب‌بندی خود فرش نیز کمک بگیرید. در عکس زیر به تضاد رنگی فرش و کف‌پوش دقت کنید. رنگ‌ خاکستری تیره کف‌پوش با نقش‌های فرش هماهنگی داشته و رنگ آجری ایجاد کنتراست می‌کند. همچنین در این عکس، دکوراسیون مدرن و مینیمال به‌خوبی با سبک سنتی فرش ترکیب شده‌اند. توجه داشته باشید که ابعاد فرش طوری انتخاب شده‌است که کف‌پوش به‌خوبی نمایان شده و تفاوت این مشخص شود.

۴- از چیدمانی نو استفاده کنید.

معمولا حس خوبی نسبت به فضاهایی که در آن‌ها از چندین فرش یا گلیم استفاده شده‌ است نداریم. آن‌ها ما را به‌یاد خانه‌هایی قدیمی می‌اندازد که سرتاسرشان از فرش‌ پوشیده شده بود و فضایی خفه در آن‌ها جریان داشت. با تنوعی که در زمینه‌ی کفش‌پوش‌ها به‌وجود آمد، بسیاری از ما به‌سمت استفاده از قالیچه‌ها و یا فرش‌های کوچک‌تر کشیده شدیم. به‌همین دلیل شاید نکته‌ای که قصد گفتنش را داریم به‌نظرتان عجیب بیاید. شما می‌توانید از چندین فرش، گلیم و یا قالیچه در یک اتاق استفاده کنید و به‌جای خفه کردن فضای اتاق، از دکوراسیونی بسیار مدرن برخوردار شوید. برای این‌کار می‌توانید از یک فرش ساده‌تر به‌عنوان زمینه استفاده کرده و فرشی که کوچک‌تر و پرنقش تر‌ است را به‌حالت صاف و یا زاویه‌دار روی آن‌ پهن کنید. همچنین می‌توانید دو فرش کوچک را به‌هم بچسبانید و فرش بزرگ‌تری به‌دست آورید. این فرش‌های می‌توانند رنگ‌ها و نقش‌های یک‌دیگر را کامل کنند، و یا کاملا متضاد یک‌دیگر باشند تا در فضا کنتراست ایجاد شود.

در دکوراسیون عکسی که مشاهده‌ می‌کنید، فرش بنفش رنگ با فرش کرم رنگ دارای تضاد رنگی‌ست. همچنین مبلمان نیز این تضاد را به‌خوبی تکمیل کرده‌اند. توجه داشته باشید که سادگی مبلمان عنصری‌ست که باعث می‌شود تفاوت نقش این دو فرش چشم را آزار ندهد و فضا را شلوغ نکند؛ برعکس ظاهری بی‌عیب را در اختیار ما قرار دهد.

در تصویر پایین، همان‌طور که گفتیم فرش ساده‌ی بزرگی در مرکز قسمت نشیمن وجود دارد. فرش نواری نارنجی رنگ روی آن پهن شده است و با نقش‌های خود آن را کامل‌تر کرده‌ است. همچنین در این تصویر نیز تضاد رنگ مبلمان با نارنجی فرش به‌خوبی نمایان است.

۵- فضای خالی را پر کنید

 

بارها از نقش و نگار فرش‌ها و گلیم‌ها صبحت کردیم. همین موضوع در فضاهای خالی به‌کمک ما می‌شتابد. خیلی از اوقات، مخصوصا در سالن‌های بزرگ به فضای وسیعی بر می‌خوریم که مبلمان کافی برای پر کردن آن را نداریم. و یا شاید از شلوغی بیش از حد سالن فراری هستیم. ولی حتی در این صورت نیز خلوتی بیش از اندازه ممکن است پس از مدتی ما را آزار دهد. در این حالت می‌توانیم از فرش یا گلیم برای پر کردن این قسمت استفاده کنیم. در راه‌روهای ورودی نیز معمولا همین شرایط وجود دارد. قالیچه‌های کوچک‌تر و یا فرش‌های نواری در این فضاها می‌توانند گزینه‌های خوبی به‌شمار روند.

۶- آیا به‌دنبال فضایی جذاب هستید؟

اگر از ظاهر خشک و رسمی یک اتاق خسته شده‌اید و قصد جذاب‌تر کردن فضا را دارید، باز هم به فکر استفاده از یک فرش یا گلیم باشید. همان‌طور که در بالا بارها به آن اشاره کردیم تنوع رنگی فرش‌ها و گلیم‌ها بسیار زیاد است. همین موضوع به‌شما کمک می‌کند تا با وارد کردن رنگ‌ها و نقش‌های پرحرکت و مشخص، در دکوراسیون منزل خود ایجاد جذابیت کنید. همچنین انتخاب فرش‌ها و گلیم‌هایی که رنگ‌های شادتری دارند باعث می‌شود که از حالت سنتی‌ آن‌ها کاسته شود و در نتیجه فضای خانه بیش از پیش حس و حال مدرن به‌خود بگیرد.

در تصویری که مشاهده می‌کنید به‌جز ترکیب رنگی گلیم، در تزیینات اتاق و رنگ کاناپه و کوسن‌ها نیز خلاقیت به‌کار رفته است و در نتیجه آن دکوراسیونی بسیار شاد و جذاب ایجاد شده است.

باور کردنی نیست که فرش و گلیم با تمام گذشته‌ی تاریخی‌شان بتوانند همچنان در دکوراسیون مدرن نیز دارای چنین تأثیر بی‌نظیری باشند. فراموش نکنید که آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا مدرنیته و سنت را با یک‌دیگر تلفیق کنید و به فضای خانه‌تان شخصیتی خاص ببخشید. آن‌ها هم هویت و زیبایی را هم‌زمان وارد دکوراسیون منزل شما می‌کنند. می‌توانید برای تکمیل این تلفیق از اشیای دکوری سنتی نیز در کنار تزیینات مدرن خانه استفاده کنید.

پاسخ سوال شما اینجاست. بله، می‌توانیم به‌راحتی از فرش‌ها و گلیم‌ها در هر نوع دکوراسیونی استفاده کنیم. آن‌ها دارای رنگ‌ها و طرح‌ و نقش‌های متفاوتی هستند. به‌همین دلیل دست ما برای انتخاب بازتر از هر زمان دیگر‌ی‌ست. همچنین آن‌ها گزینه‌های بسیار خوبی برای ترکیب سبک سنتی با دکوراسیون مدرن و ایجاد یک گذرگاه زمانی هستند. و اما راه‌های استفاده از آن‌ها چیست؟

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۱.۵ / ۵. تعداد نظرات: ۲

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.