قابلمه‌ها، قابلمه‌ها! با این ۹ روش مرتب بشید

0 731
۳
(۶)

هر روز داخل فیلم‌ها و سریال‌ها یا حتی در فضای مجازی تصاویر افرادی را می‌بینیم که در یک آشپزخانه تمیز و رویایی در حال آشپزی هستند. همه چیز این‌قدر مرتب و روان پیش می‌رود که آدم وسوسه می‌شود به آشپزخانه سری بزند.

وسط فرایند لذت‌بخش پخت غذا هستیم، می‌رویم سمت کابینت تا قابلمه مورد نظرمان را برداریم. وقتی داریم قابلمه را از زیر بقیه وسایل بیرون می‌کشیم اول دو تا در قابلمه بیرون می‌افتد و بعد بقیه وسایل کابینت هم بیرون می‌ریزد. سروصدا توی کل آشپزخانه می‌پیچد، کف آشپزخانه پر می‌شود و تصویر دل‌انگیز ظهر و ناهار خوش‌عطر و بو همه به هم می‌ریزد.

مشکل این قابلمه‌ها چیست؟ 

چرا هر دفعه که یک ماهیتابه می‌خواهیم باید کل کابینت را بیرون بریزیم و دوباره بچینیم؟ 

اگر شما هم این تجربه را داشته‌اید و به‌دنبال ترفندهای ساده و کم‌دردسر برای نظم بخشیدن به قابلمه‌های آشپزخانه هستید تا همیشه یک آشپزی لذت‌بخش و بدون دردسر داشته باشید، راهکارهای جا قابلمه ای زیر حتماً به دردتان می‌خورد.

راهکار اول: قابلمه‌ها را در یک کابینت کشویی بزرگ بچینید

قابلمه‌ها را در یک کابینت کشویی بزرگ بچینید

آشپزخانه‌های جدید با مدل کابینت‌های کاربردی حتما یکی دو کشو بزرگ دارند؛ زیرا طراح به‌خوبی می‌داند قطعاً یک کشوی کابینت بزرگ به‌عنوان جای قابلمه‌ها می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند.

 اگر این کشو دست‌و‌دل‌بازانه فضای زیادی را در اختیارتان قرار می‌دهد، می‌توانید قابلمه‌ها را درون کشو بچینید و هر بار به‌راحتی  قابلمه لازم برای آشپزی را بردارید. اگر بتوانید کشوی کابینت جای قابلمه را نزدیک به گاز در نظر بگیرید، برای آشپزی و پیدا کردن بهترین قابلمه دردسر کمتری خواهید داشت.

 

راهکار دوم: داخل کابینت، درهای قابلمه‌ها را جدا کنید

درهای قابلمه‌ها را جدا کنید

اگر فضای کشوهای کابینت آشپزخانه‌تان محدود است و به‌خاطر کمبود جا مجبورید قابلمه‌ها را داخل یکدیگر قرار دهید، قطعاً درِ قابلمه‌ها کار دستتان می‌دهد!

اما می‌توانید با کمک یک ظرف پلاستیکی ساده درِ قابلمه‌ها را به‌صورت جداگانه در گوشه‌ی کشو قرار دهید. فقط کافی است یک ظرف با عرض مناسب را انتخاب کنید و تمامی درهای قابلمه‌ها را داخل آن بگذارید. 

بهتر است عرض این ظرف تقریباً برابر با عرض کابینت باشد تا حین جلو و عقب کشیدن کشو وسایل داخل کشو به هم نریزد. این ترفند جا قابلمه ای هم چیدمان داخل کابینت آشپزخانه را مرتب و هم دسترسی به قابلمه‌هارا  ساده‌تر می‌کند.

اما اگر این کشوی کابینت فضایی برای در قابلمه‌ها نداشته باشد؟ 

در صورتی که قابلمه‌ها را درون هم بچینید ولی باز هم در کشو فضایی برای در قابلمه‌ها نداشته باشید باید برای دسترسی راحت به این ابزار مهم آشپزی، درها را از قابلمه‌ها جدا کنید. 

برای چیدن کابینت‌ آشپزخانه می‌توانید در قابلمه‌ها را به طور جداگانه در یک کشو بگذارید. اگر می‌خواهید در‌ها و قابلمه‌ها در یک فضا کنار هم باشند، می‌توانید در‌ها را در یک ظرف مرتب نگه دارید تا دسترسی به آن‌ها راحت‌تر شود.

قابلمه‌ها را به طور جداگانه در یک کشو بگذارید

یا می‌توانید آن‌ها را با یک نگهدارنده روی در کابینت آویزان کنید و از فضای خالی درهای کابینت‌ها نهایت بهره را ببرید.

آویزان کردن درب های قابلمه

 

راهکار سوم: از کشوهای کوچک کابینت‌های آشپزخانه کمک بگیرید

اگر کشوی کابینت آشپزخانه شما آنقدر بزرگ نیست که بتوانید تمام سرویس قابلمه را با تمام جزییات درون آن بچینید، پیشنهاد می‌کنم از چند کشو برای مرتب‌کردن قابلمه‌ها استفاده کنید. 

کشوهای کوچک کابینت‌های آشپزخانه کمک بگیرید

یک کشو را برای قابلمه‌ها در نظر بگیرید و کشوی دیگر که فضای کمتری هم دارد را برای در قابلمه‌ها در نظر بگیرید. البته حواستان باشد این دو کشو نزدیک به هم باشند تا حین آشپزی برای پیداکردن قابلمه و در آن به دردسر نیفتید!

کشوهای کوچک کابینت‌های آشپزخانه کمک بگیریدکشوهای کوچک کابینت‌های آشپزخانه کمک بگیرید

راهکار چهارم: کشوی کابینت آشپزخانه را متناسب با سایز قابلمه‌ها طراحی کنید

استند قابلمه با اینکه هزینه زیادی ندارد ولی می‌تواند یک نظم فوق‌العاده، داخل کابینت ایجاد کند. اگر کابینت کشویی را برای قابلمه‌ها در نظر گرفته‌اید، می‌توانید همانند تصویر زیر فضای کشو را متناسب با ابعاد قابلمه‌ها با ارگانایزر مخصوص تقسیم‌بندی کنید تا جای قابلمه منظمی داشته باشید.

کشوی کابینت آشپزخانه را متناسب با سایز قابلمه‌ها طراحی کنید

و اگر کابینت‌های کمدی را برای قابلمه‌ها در نظر گرفته‌اید، می‌توانید برای مرتب‌کردن قابلمه‌ها، ماهیتابه‌ها و درها از انواع استند قابلمه و در قابلمه کمک بگیرید.

انواع استند قابلمه

راهکار پنجم: یک کابینت را به انباری تبدیل کنید

قطعاً شما هم چند قابلمه بسیار بزرگ مخصوص مهمانی‌ها دارید که بیشتر فضای کابینت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. این قابلمه‌ها در شرایط مهمانی کاربردی هستند؛ اما بیشتر اوقات تنها وظیفه‌شان پرکردن حجم زیادی از فضای کابینت‌های آشپزخانه است. 

پس بهتر است یک تصمیم منطقی بگیرید و با قراردادن آن‌ها داخل انباری حجم زیادی از فضای کابینت‌ها را آزاد و فضای مخصوصی برای جا قابلمه ای طراحی کنید.

 با این کار می‌توانید راحت‌تر فضای کابینت‌های دیگر را مدیریت کنید.

یک کابینت را به انباری تبدیل کنید

 

راهکار ششم: ماهیتابه‌ها و قابلمه‌های دسته‌دار را آویزان کنید

شاید در نگاه اول عجیب به نظر برسد؛ اما آویزان کردن قابلمه‌ و ماهیتابه‌ها از سقف کابینت، در کنار بیشتر کردن فضای کابینت، دسترسی به قابلمه‌ها را سریع‌تر می‌کند.

برای این کار کافی است چند قلاب به سقف کابینت وصل کنید و ماهیتابه‌ها و قابلمه‌ها را از آن‌ها آویزان کنید. در این ایده جا قابلمه ای داخل کابینت همچنان فضای کف کابینت برای گذاشتن درها یا ظروف دیگر آشپزی در دسترس است.

ماهیتابه‌ها و قابلمه‌های دسته‌دار را آویزان کنید

راهکار هفتم: از شلف‌های دکوری استفاده کنید

استفاده از قفسه‌های شناور و شلف در دکوراسیون داخلی هم به زیبایی و هم به کاربردی‌کردن فضا کمک کند.  اگر داخل کابینت‌های آشپزخانه برای نگهداری قابلمه‌ها فضای کافی ندارید، می‌توانید با نصب یک قفسه از فضای خالی کنار دیوارها استفاده کنید. 

فقط حین نصب شلف‌ها مطمئن شوید که دسترسی به تمام طبقات و وسایل روی آن‌ها ممکن است.

طبقات و وسایل

راهکار هشتم: از فضای خالی زیر شلف‌ها هم استفاده کنید

اگر به دکوراسیون مدرن علاقه دارید، می‌توانید قابلمه‌های دسته‌دار را در فضای نزدیک به اجاق‌گاز آویزان کنید. مثلا اگر از ایده شلف‌ها که در راهکار قبل پیشنهاد دادم، استقبال کرده‌اید می‌توانید قابلمه‌ها را به زیر شلف‌ها آویزان کرده و با این کار فضای آشپزخانه را هم تزیین کنید. 

برای مرتب‌تر شدن فضای آشپزخانه می‌توانید قابلمه‌هایی را برای این ایده انتخاب کنید که ست هستند یا رنگ و ظاهر جذابی دارند. 

هنگام آویزان‌کردن، آن‌ها را به ترتیب اندازه بچینید تا هارمونی زیبایی را در فضای آشپزخانه‌تان ایجاد کنند.

از فضای خالی زیر شلف‌ها هم استفاده کنید

راهکار نهم: از کابینت‌های کنج آشپزخانه غافل نشوید

کابینت‌های کنج معمولاً فضای بسیار خوبی دارند؛ اما دسترسی سخت آن‌ها باعث می‌شود تبدیل به انباری خرت‌و‌پرت‌ها شوند یا استفاده از وسایل داخل آن‌ها بسیار سخت باشد.

 فضای زیاد این کابینت‌ها باعث می‌شود یک محل مناسب برای جای قابلمه‌ها باشند. برای راحت کردن استفاده از این کابینت‌ها چند راهکار مناسب وجود دارد.

  • از لیزی سوزان استفاده کنید

لیزی سوزان، طبقه‌های گردان هستند که حول یک محور ثابت می‌چرخند. این ایده کمک می‌کند کابینت‌های کنج آشپزخانه که به‌سختی در دسترس ما هستند، به یک کابینت کاربردی و البته بسیار مهم تبدیل شوند.

مزیت لیزی سوزان این است که وزن زیاد قابلمه‌ها را به شما تحمیل نمی‌کند و با چرخیدن صفحه دسترسی به تمام ظرف‌ها و قابلمه‌ها را بسیار راحت می‌کند.

طبقه‌های گردان

  • برای کابینت لمن کرنر و مجیک کرنر تهیه کنید

لمن کرنر طبقاتی هستند که داخل کابینت کنج، نصب شده و برای چیدن ظروف روی آن‌ها کاملا از داخل کابینت خارج می‌‎شوند. 

این طبقات دسترسی راحتی برای وسایل داخل کابینت کنج ایجاد می‌کنند و جابه‌جا کردن قابلمه‌ها کار بسیار ساده‌ای می‌شود.

اگر از به هر دلیلی موافق ایده لمن کرنر نیستید، می‌توانید به ایده مجیک کرنرها هم فکر کنید.

مجیک کرنر دوطبقه مجزا دارد که بخش جلویی آن به طور کامل از کابینت خارج می‌شود و می‌توانید وسایل آشپزی مهم را روی آن بچینید. همان‌طور که در آشپزخانه زیر می‌بینید، مجیک کرنرها می‌توانند فضای کاربردی خوبی را داخل کابینت‌های کنج برای مرتب‌کردن قابلمه‌ها ایجاد کنند.

داخل کابینت کنج،

برای مرتب‌کردن قابلمه ها در آشپزخانه خلاق باشید

در بالا راهکارهای ساده و کاربردی برای استفاده بهینه از فضای کابینت‌ها را توضیح دادیم. اما شاید راهکارهای بالا را برای آشپزخانه خودتان چندان کاربردی ندانید؛ البته کاملا حق با شماست زیرا طراحی آشپزخانه و کابینت‌ها بسیار متنوع است و شما نمی‌توانید برای پیدا کردن فضای بیشتر برای قابلمه‌ها طراحی کابینت‌ها را تغییر دهید. اما اگر با دقت بیشتری این راهکارها را بررسی کنید حتما می‌توانید به یک ایده کاربردی و منحصر به آشپزخانه خودتان برسید، فقط باید کمی خلاق باشید و ایده‌های دیگران را با دقت بررسی کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳ / ۵. تعداد افراد امتیاز دهنده: ۶

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد