راهنمای گام‌به‌گام چیدمان اتاق نشیمن

23
۰
(۰)

۱-استفاده از فرش برای جداسازی اتاق نشیمن از دیگر قسمت‌ها

ازآنجایی‌که معماران امروزی، مرز دقیقی برای فضای داخلی خانه‌‌ها قائل نمی‌شوند، احتمالا اتاق نشیمن شما هم فضای بزرگی است که شامل اتاق غداخوری و آشپزخانه می‌شود و با فرش می‌توان این فضاها را تفکیک کرد. حتی اگر خانه‌ شما اتاق نشیمنی مجزا دارد، مانند سایر اتاق‌‌ها پیش از هر چیز دیگری به فرش نیاز دارد.

پس برای دکوراسیون موفق هر اتاق نشیمنی، نخستین گام خرید فرشی پرنقش‌ونگار است. علاوه‌بر طرح و رنگ فرش، به تطابق اندازه‌ آن با فضای خود دقت کنید. اینگونه اتاق نشیمنتان را از نظر بصری از سایر فضا‌‌ها جدا کرد‌ه‌اید. اگر فرش‌های رنگارنگ را نمی‌پسندید، می‌توانید طبق سلیقه‌تان فرش دیگری انتخاب کنید. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که فرش شما هر رنگ، طرح و جنسی که دارد، باید بین اتاق نشیمن شما و سایر فضا‌‌ها تمایز ایجاد کند.

چیدمان-فرش

۲-انتخاب مبلمان

همانطورکه در تصویر مشاهده می‌کنید در چیدمان این اتاق نشیمن، از مبلمانی با رنگ‌های خنثی استفاده شده است. در ادامه‌ کار، طراح به جای استفاده از یک دست مبل دیگر با سبکی متفاوت، سعی کرده تا برای همین یک دست مبل ساده، پس‌زمینه‌ای متنوع و البته نامتقارن ایجاد کند.

مثل این طراح، اگر اتاق نشیمن شما از سایر فضا‌های خانه جدا نیست، می‌توانید در کنار مبلمان اصلیتان از صندلی‌های راحتی نیز استفاده کنید. این صندلی‌‌ها علاوه‌بر اینکه فضای بیشتری برای نشستن ایجاد می‌کنند، با سبک کلاسیک خود، فضای شما را زیباتر می‌کنند و خوشبختانه جای زیادی هم نمی‌گیرند. در انتها افزودن میزی با پایه‌های استیل و رویه‌ شیشه‌ای به اتاق نشیمن، دکوراسیون آن را تکمیل کرده است. با صرف حداقل هزینه، می‌توانید نکات فوق را به کار گیرید. تنها کافیست هنگام خرید، سراغ سبک‌‌ها و طرح‌های متنوع بروید و برای مبلمان، به جای رنگی واحد، از مجموعه‌ای از رنگ‌های خنثی استفاده کنید.

مبلمان خنثی

۳-استفاده از وسایل قدیمی، قاب عکس‌های خانوادگی و گل و گیاه

با افزودن عناصری خاص به اتاق نشیمنتان، می‌توانید فضایی خلاقانه‌تر و متفاوت از کاتالوگ‌های طراحی داخلی داشته باشید و خانه را به خانه شخصی خودتان بدل کنید. مثلا مانند آنچه در تصویر مشاهده می‌کنید، می‌توانید در کنار مبل‌‌ها از یک جفت میز عسلی استفاده کنید و چه بهتر که این میز‌‌ها را به حالت نامتقارن قرار دهید. این حرکت جسورانه، یکنواختی را از خانه‌ شما دور نگه می‌دارد.

تابلویی قدیمی به همراه قابی با طراحی پیچیده، بهترین گزینه برای افزودن ظاهری متفاوت به فضای موردنظر شماست و می‌توانید پس از مدتی در فروشگاه‌های دست‌دوم‌فروشی تعویضش کنید. در نهایت با خرید گیاهی با برگ‌های پهن و بزرگ و سبز، سرزندگی خانه‌تان را دوچندان کنید. همچنین می‌توانید از گیاه‌های کوچکتر یا حتی آویز‌های سبز طبیعی استفاده کنید.

استفاده از گیاهان

۴-ترکیب بافت‌های مختلف

استفاده از بافت‌های مختلف، به‌قدری حائز اهمیت است که به تنهایی یکی از مراحل چیدمان منزل را تشکیل می‌دهد. همچنین بهتر است از وسایل دکوری در کنار بافت‌های مختلف استفاده کنید. بدین منظور کوسن‌های پارچه‌ای و سبد‌های حصیری، می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند.

استفاده از کوسن

۵-استفاده از وسایل منحنی شکل

استفاده از عناصر منحنی شکل در هر اتاق نشیمنی لازم نیست ولی پس از تکمیل دکوراسیون فضای موردنظرتان، نگاهی کلی به آن بیاندازید تا ببینید جایی برای وسایل منحنی شکل وجود دارد یا خیر. مثلا آینه‌های گرد در کنار مبل‌هایی که ساختاری منظم دارند، تضاد خوبی ایجاد می‌کنند و جلوه‌ بصری بهتر و زیباتری به فضا می‌دهند.

استفاده از آینه

گامی فراتر: برقراری تعادل

رعایت اصل تعادل، از اصلی‌ترین نکاتی است که در چیدمان هر اتاق نشیمنی باید مورد توجه قرار گیرد. برای نمونه همانگونه که در تصویر مشاهده می‌کنید، کتابخانه‌ چوبی و آینه‌ دایر‌ه‌ای شکل، با ارتفاع و وزن بصری گلدان هماهنگی دارند. در کنار همه‌ این‌‌ها مبل نشیمن، باوجود تفاوتی که با سایر اجزا دارد، تقارن خوبی در فضا ایجاد کرده است. بدین ترتیب با رعایت تمام نکات فوق در کنار هم محیطی زیبا و آرام به وجود آمده است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.