راهنمای چیدمان خانه با استفاده از قوانین فنگ شویی

1,621
۳.۷
(۱۸)

فنگ شویی یکی از اصطلاحات پرکاربرد است که همه ما بارها آن را شنیده‌ایم.

شاید شما هم به خاطر همین تکرار، تصمیم گرفته اید به سمت این مفهوم بروید تا با تاثیرات و اصول فنگ شویی در خانه و دکوراسیون بیشتر آشنا شوید. همه این تلاش‌ها برای رسیدن به یک چیدمان عالی و ایجاد فضایی آرام و پرانرژی برای اعضای خانواده است.

اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی بیشتر از اصول و قوانین فنگ شویی خانه هستید، حتما تا انتهای این مطلب را با دقت بیشتری بخوانید تا در پایان بخشی از قوانین را که قبول کرده‌اید را در خانه اجرا کنید.

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی روشی چینی است برای چیدمان وسایل خانه تا انرژی مثبت بیشتری در فضای خانه جریان پیدا کند.

این کلمه را آب و باد معنی می‌کنند و این مفهوم را می رساند که هرچه در پیرامون ماست از انرژی فعالی شکل گرفته است؛ در نتیجه به کمک این دو عنصر مهم، اصولی برای دمیدن انرژی بیشتر در ساختمان مسکونی یا حتی اداری تعریف می‌کنند.

برای درک درست‌تر از فنگشویی بهتر است با اصول و اصطلاحات بنیادی آن آشنا باشیم.

اولین چیزی که لازم است بدانید اصل یین (زنانگی) و یانگ (مردانگی) در فنگ شویی است. طبق این اصل باید میان یین و یانگ تعادل برقرار باشد تا شادی، موفقیت، خوبی و بدی در شکلی ایدئال برای خانواده شکل بگیرد. اما در واقعیت میان این دو تضادهایی وجود دارد که مسلما همین تضادها، وابستگی و تعادل را به همراه خواهد داشت.

بعد از اصل یین و یانگ باید با پنج عنصر آتش، آب، خاک، چوب و فلز آشنا شوید که هر عنصر در فنگشویی رنگ و المان مخصوص به خود را دارد. هر کدام از این عناصر فنگشویی برای ایجاد انرژی در خانه در جهت و هدف خاصی استفاده می شود و باید برای داشتن خانه‌ای سرشار از انرژی مثبت باید طبق اصول فنگشویی خانه از آن‌ها استفاه کنید.

انرژی چی، مفهوم دیگری است که باید در فنگشویی با آن آشنا شوید. چی همان نیروی حیاتی کائنات است که در تمام اشیا و اجسام پیرامون جریان دارد؛ بنابراین می‌توانید این انرژی طبیعی را دریافت کنید. به‌عنوان مثال پس از مدتی که کنار یک رودخانه آب نشسته‌اید، انرژی چی دریافتی از جریان آرام آب را احساس خواهید کرد. حتی زمانیکه به یک موسیقی با تمام وجود گوش می‌سپارید، در حال دریافت انرژی چی از مولد آن یعنی نوازنده موسیقی هستید.

انرژی چی در فنگ شویی

کمی بیشتر درباره عناصر مهم فنگ شویی بدانیم

در فلسفه خاور دور این پنج عنصر روند پدیده‌های طبیعی را مشخص می‌کنند. هر عنصر را می‌توان سمبل یک قدرت دانست که در ضمن حالت خاصی از انرژی چی را نشان می‌دهد.

در قانون فنگ شویی این پنج عنصر در خانه یا محیط وجود دارد و شما با چیدمان درست آن‌ها می‌توانید انرژی نهفته در وسایل را در خانه جاری سازید. به‌عنوان نمونه، گیاهان با برگ‌های بزرگ یا حتی کاغذ، انرژی چوب را در خانه منعکس می‌کند، شومینه یا رنگ قرمز نماینده انرژی آتش هستند، وسایل با جنس گچ و چینی نماینده عنصر خاک و فلزاتی مانند آهن و نقره که در وسایل مختلف وجود دارند انرژی عنصر فلز را در خانه منتقل می‌کنند. عنصر آب هم که به فراوانی در خانه‌هایمان وجود دارد و می‌توانیم در کنار دوش حمام به کمک آکواریوم و استخر انرژی این عنصر را افزایش دهیم.

                       نام عنصر            جزییات
آب رنگ: سیاه

شکل: نامنظم / آشفته و موج‌دار

مفهوم: قدرت عمیق/ آرامش و انعطاف‌پذیری

فصل: زمستان

جهت: شمال

خاک رنگ: زرد

شکل: کوتاه / تخت و پهن/ چهارخانه و به‌هم پیوسته

مفهوم: امنیت/ راحتی/ ثبات و پایداری

فصل: اوایل پاییز

جهت: مرکز

آتش رنگ: قرمز

شکل: ستاره‌ای/ هرم و الماسی شکل/ نوک تیز

مفهوم: گرما/ تحریک/ شور و هیجان

فصل: تابستان

جهت: جنوب

فلز رنگ: سفید

شکل: بیضی/ گنبدی شکل و کمانی

مفهوم: سازماندهی/ استواری/ غنا

فصل: اواخر پاییز

جهت: غرب

چوب رنگ: سبز

شکل: مستطیل و عمودی

مفهوم: زندگی / رشد و تحرک / نیروی حیات

فصل: بهار

جهت: شرق

۹ راه ساده برای رعایت اصول فنگ شویی خانه

فلسفه وجودی فنگشویی، ایجاد انرژی بیشتر در خانه با تدوین چند قانون برای چیدمان وسایل است. اگر می‌خواهید انرژی فنگشویی را در داشته باشید باید قوانین آن را در خانه رعایت کنید. در این بخش چند قانون فنگشویی برای چیدمان خانه را توضیح می‌دهیم اما باید بدانید که قوانین فنگشویی بسیار گسترده‌تر از آنچه در این‌جا صحبت می‌کنیم، است و محدودبه این چند اصل نمی‌شود.

  1. پیدا کردن بهترین موقعیت برای چیدمان وسایل

هر کدام از وسایل خانه مانند تخت‌خواب، میز تحریر و حتی اجاق گاز در فنگوشویی یک نماد است و مفهومی خاص دارد؛ پس باید در فضای خانه بهترین موقعیت را برای هر وسیله پیدا کرد. مثلا یک قانون مهم در چیدن این وسایل این است که بتوانید هنگام نشستن پشت میز کار یا دراز کشیدن روی تخت‌خواب، در اتاق را ببینید. البته نباید این وسایل کاملا در راستای در قرار بگیرند ولی نباید پشت به آن هم باشید.

اصول فنگشویی در اتاق خواب

  1. نظم در خانه را در اولویت قرار دهید

اهمیت نظم و مرتب‌بودن محیط را بارها از کودکی برایمان توضیح داده‌اند؛ اما ممکن است به هر دلیلی خود را مقید به رعایت نظم در خانه نکرده باشیم. اگر می‌خواهید علم فنگ شویی در منزل را رعایت کنید، باید برای مرتب‌بودن وقت و انرژی بیشتری صرف کنید.

در فنگشویی برای هر محیط و هر وسیله‌ای، انرژی تعریف شده است که بی‌نظمی محیط مانع ورود و حتی جریان انرژی بیشتر در فضای خانه می‌شود. مثلا در بالا گفتیم میز کارتان را در گوشه‌ای از خانه قرار دهید که بتوانید در را ببینید؛ در این قانون باید حواستان باشد لباس‌های زیادی به جالباسی پشت در آویزان نکنید و با مرتب نگه‌داشتن این بخش به جریان انرژی بیشتر کمک کنید.

حال که صحبت از در و نظم پشت آن شد، بد نیست به اهمیت در در فنگ شویی اشاره کوتاهی داشته باشیم. در فنگشویی، درها بیانگر صدا و راه ارتباطی شما هستند و به فرصت‌ها و انرژی مثبت اجازه ورود می‌دهند. پس بهتر است کمی بیشتر به درهای خانه بها دهید و اطراف آن‌ها را همیشه مرتب نگه داشته و اقدامات لازم برای راحت و بی‌صدا باز شدن را انجام دهید.

اهمیت نظم در فنگشویی

  1. ورودی خانه را جذاب نگه دارید

به نظر شما اولین بخش از خانه که به چشم می‌آید، کجاست؟

من می‌گویم ورودی خانه که اغلب با کفش‌های پرت‌شده روی زمین و حتی جوراب‌های خسته رهاشده تزیین می‌شود. اگر هر روز هنگام ورود به خانه با این صحنه روبه‌رو شوید، چه حسی پیدا خواهید کرد؟ مسلما دیدن هر روز این بی‌نظمی و نابسامانی انرژی مثبتی با خود به همراه ندارد. بنابراین باید براساس قوانین فنگشویی یک ورودی منظم با طراحی و چیدمان جذاب در خانه داشته باشید تا مجوز ورود انرژی بیشتری را به خانه صادر کنید. مثلا می‌توانید جاکفشی با طراحی زیبایی در یک گوشه ورودی بگذارید، جایی برای آویز کردن لباس‌های بیرون و حتی فضایی مخصوص برای گذاشتن وسایلی مانند کیف دستی، کلیدها و حتی چتر در نظر بگیرید. اگر بخواهم این قانون مهم فنگشویی را در یک عبارت خلاصه کنم، باید بگویم: هر چه هنر و سلیقه در طراحی و چیدمان وسایل خانه دارید، برای ورودی خانه خرج کنید.

ورودی خانه براساس اصول فنگشویی

  1. مسیرهای مهم خانه را شفاف کنید

مسیرهای عبور و مرور در خانه مهم هستند. سعی کنید مهم‌ترین مسیرهای دسترسی به بخش‌های مختلف خانه را شناسایی و آن‌ها را از موانع کوچک و بزرگ پاک‌سازی کنید. در واقع همان نظم مهم فنگ شویی را در تمام خانه جاری کنید و با دقت بیشتری درباره جانمایی وسایل تصمیم بگیرید. نتیجه این نظم، خانه‌ای مرتب است که هیچ وسیله‌ای با در مسیر قرارگرفتن برای شما مزاحمت ایجاد نمی‌کند.

نظم خانه براساس اصول فنگشویی

  1. در فضای خانه کمی عمودی حرکت کنید

این قانون فنگ شویی خانه به این معنا نیست که آجر و سیمان به دست بگیرید و دیوارهای بلندی برای خانه بسازید. در طراحی دکوراسیون داخلی مطابق با اصول فنگشویی، خطوط عمودی برای ایجاد حس ارتفاع بیشتر مهم هستند. برای اینکه این اصل فنگ شویی در خانه رعایت شود می‌توانید برای پر کردن گوشه‌های خالی خانه از گل‌های آپارتمانی درختچه که بلند هستند، کمک بگیرید؛ یا قفسه کتابخانه بلندی که تا سقف ادامه دارد برای مرتب‌کردن کتاب‌ها و دیگر وسایل خانه تهیه کنید تا فضای خانه را کشیده‌تر نمایش دهید. فاکتور مهم دیگر در این قانون نور است؛ می‌توانید به کمک نور مصنوعی، نورهایی در خانه ایجاد کنید که به سمت بالا حرکت می‌کنند و ارتفاع را از نظر بصری افزایش می‌دهند.

  1. در خانه جایی برای گل های آپارتمانی سرسبز در نظر بگیرید

شور و نشاطی که گیاهان سرسبز در یک محیط ایجاد می‌کنند بر کسی پوشیده نیست. فضای مطبوع گلخانه‌ها تمام افراد با هر سلیقه‌ای را مجذوب خود می‌کند. فنگشویی هم که بر ایجاد و جریان انرژی مثبت در فضا تاکید دارد، حتما جایی برای ورود گل‌های باطراوت طبیعی در نظر می‌گیرد. بنابراین اگر از طرفدارهای اصول فنگشویی خانه هستید باید به خریدن حداقل یک یا دو گلدان گل طبیعی فکر کنید. البته می‌توانید به نگهداری گل‌های طبیعی که در یک گلدان آب به خانه زیبایی می‌بخشند هم فکر کنید. آب که یکی از عناصر مهم فنگشویی است، تاثیر قابل توجهی در انرژی خانه دارد و با آوردن گل‌های تزیینی به خانه می‌شود گفت با یک تیر، دو نشان می‌زنید.

بسته به فضای خانه، سبک دکوراسیون و امکاناتی که در اختیار دارید می‌توانید از گیاهان آپارتمانی برای تزیین خانه کمک بگیرید.

تاثیر گیاهان اپارتمانی در انرژی فنگشویی

  1. ایده‌ای برای عنصر فلز در محیط خانه داشته باشید

فلز که یکی از عناصر فنگشویی است می‌تواند به‌راحتی در المان‌های دکوراسیون خانه وارد شود و از این طریق آرامش و تمرکز بیشتر را برای اعضای خانواده فراهم آورد.

معمولا در سبک دکوراسیون مدرن، وسایل با جنس فلز که سطوح براقی دارند جایگاه ویژه‌ای در تزیین خانه یا فضای اداری دارد. مخصوصا این وسایل در دفتر مدیریت بیشتر از بخش‌های دیگر محیط اداری به چشم می‌آیند که یکی از دلایل استفاده بیشتر وسایل فلزی، ایجاد تمرکز بیشتر برای کارمندهاست.

درنتیجه بهتر است به بهانه‌های مختلف در طراحی دکوراسیون خانه از وسایل فلزی استفاده کنید. مثلا سینی‌های تزیینی با جنس فلز، آینه‌های قاب‌شده با چارچوب‌های فلزی، میزهای عسلی یا گلدان‌های زینتی بهانه‌های خوبی برای ورود فلز به دکوراسیون خانه است. در خانه زیر پایه‌های مبل برای ورود فلز به خانه انتخاب شده اند.

عناصر مهم فنگشویی در خانه

  1. شفافیت در پنجره‌ها را جدی بگیرید

پنجره‌های هر ساختمان نقش چشم‌های آن را دارد. اگر سعی کنید همیشه پنجره‌ها را تمیز نگه دارید، هم اصل تمیزی در فنگشویی را رعایت کرده‌اید هم به مهم‌ترین منبع انرژی طبیعی یعنی خورشید اجازه ورود به خانه را داده‌اید.

در قوانین فنگشویی تاکید شده است که در طول روز حتما یکی دو ساعت پنجره را باز کنید تا هوای آزاد وارد خانه شده و همراه با آن انرژی در خانه جریان پیدا کند. اگر در فصل‌های سرد بتوانید پنجره‌ها را تمیز نگه دارید با ورود پرتوهای خورشید فیلترنشده، انرژی خورشید را به خانه دعوت می‌کنید.

شفافیت پنجره های در فنگشویی

تمیزی شیشه ها برای ورود به انرژی به خانه

ورود نور به خانه با شیشه های تمیز

  1. فکری برای وسایل اضافی خانه داشته باشید

برای اینکه بتوانید نظم را در تمام گوشه‌های خانه پیاده کنید، بهتر است وسایلی که دیگر برای‌تان کاربردی ندارند را از خانه بیرون کنید. البته در علم فنگ شویی در منزل این نکته وجود دارد که می‌توانید وسایل اضافی و غیرضروری را در کمدها و کشوها پنهان کنید تا فضای خانه مرتب‌تر و خلوت‌تر به چشم آید.

اگر مطمئن هستید از برخی وسایل دیگر استفاده نخواهید کرد، بهتر است برای سپردن آن‌ها به کسی که به این وسایل احتیاج دارد، تردید نکنید.

اما در فنگشویی مهم است که وسایل را کجا می‌گذارید. مثلا تخت‌هایی که زیر آن‌ها کشو و فضایی برای پنهان کردن وسایل دارند، از نظر ما بهترین انتخاب برای نگه‌داشتن لباس‌های فصل‌های دیگر است. اما جالب این است که قوانین فنگ شویی این آشفتگی زیر تخت را رد می‌کنند و تاکید دارند که زیر تخت برای دریافت انرژی مثبت باید خالی باشد.

آیا اصول فنگشویی در منزل شما وجود دارد؟

با هم درباره بخشی از قوانین فنگ شویی در خانه صحبت کردیم و پنج عنصر مهم فنگشویی را که منبع انرژی در محیط هستند را بررسی کردیم. حال که با بخشی از این قوانین آشنا شدید، می‌توانید دکوراسیون خانه را برای تزریق انرژی بیشتر به آن بر اساس این قوانین اصلاح کنید. البته گفتیم که قوانین فنگ شویی خانه بسیار گسترده‌تر از آن‌چه که در اینجا صحبت کردیم، است و برای اینکه خانه‌ای منطبق با این اصول داشته باشیم به اطلاعات بسیار گسترده‌تری نیاز داریم.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۷ / ۵. تعداد افراد امتیاز دهنده: ۱۸

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.