راهنمای خانه تکانی اساسی اتاق کودک

89
۴.۲
(۵)
راهنمای خانه تکانی اساسی اتاق کودک
راهنمای خانه تکانی اساسی اتاق کودک

تمیز و مرتب بودن اتاق فرزندان به افزایش تمرکزشان هنگام درس خواندن کمک می‌کند و حتی اگر خودشان متوجه نباشند از بازی در یک اتاق تمیز هم لذت بیشتری می‌برند. افزون بر این، یک اتاق تمیز، ایمنی و سلامت بیشتری برای کودکان نوپا و پر جنب و جوش فراهم می کند. بنابراین بد نیست که به طور مستمر اتاق کودکان نظافت شود. با این حال، خانه تکانی سنتی است که هر ساله آن را انجام می دهیم و بهتر است با نکاتی پیرامون خانه تکانی اتاق کودک هم آشنا شویم.

مدیریت اسباب بازی های کودکان هنگام خانه تکانی

مدیریت اسباب بازی های کودکان هنگام خانه تکانی

اسباب بازی ها

خلق یک سیستم چرخشی با اسباب بازی ها، ترفندی ساده است که می تواند صرفه جویی اقتصادی زیادی برای والدین به همراه داشته باشد. بچه ها معمولا اسباب بازی های زیادی دارند اما تنها با تعداد اندکی از آنها به طور مداوم بازی می کنند. در واقع حجم زیادی از اسباب بازی های کودکان نقشی جز ایجاد شلوغی و بی نظمی ندارند و در این بین اسباب بازی های بسیاری هم محکوم به کهنگی و پوسیدگی هستند.

در خانه تکانی اتاق کودک می توانید بسیاری از اسباب بازی هایی که کودکتان به آنها توجهی ندارد را از مقابل چشم او بردارید و در یک سبد یا کیسه بزرگ در زیر تخت قرار دهید. سپس هر چند ماه یک بار تعدادی از این اسباب بازی ها را بیرون بیاورید و در قفسه های اسباب بازی اش بگذارید و قبلی را بفرستید زیر تخت. این کار نه تنها به خلوت شدن دکوراسیون اتاق کودکان کمک می کند، بلکه اسباب بازی ها برای کودکان نیز تازگی دارد.

افزون بر این، می توانید اسباب بازی های سالم فرزند خود را به خیریه ها و موسسات حمایتی کودکان هدیه دهید تا دیگر کودکان نیز شادی بازی کردن را تجربه کنند.

چینش لباس ها در اتاق کودکان

چینش لباس ها در اتاق کودکان

لباس ها

باور کنید بچه های شما کوچک نمی شوند! رشد بدنی کودکان آنقدر زیاد است که اگر لباسی اکنون اندازه آنها نیست، بعدتر نیز به تن آنها نخواهد رفت. پس در خانه تکانی اتاق کودک و هنگام جمع و جور کردن لباس کودکان، بهتر است لباس هایی که مدت هاست آنها را به بچه ها نمی‌پوشانید برای همیشه از کمدشان حذف کنید. همچنین لباس هایی که به انتهای کمد یا کشوها رفته اند را رویجالباسی های جلوتر آویزان کنید تا بیشتر از آنها استفاده کنید. توجه کودکان معمولا به لباس هایی که مدت هاست آنها را ندیده اند، جلب می شود. در هر حال به یاد داشته باشید که «لباس کمتر، آشفتگی کمتر».

مبلمان اتاق کودک مینیمال

مبلمان اتاق کودک مینیمال

مبلمان اتاق کودک

ممکن است در طول سال لوازم و مبلمان های کوچک اما زیادی را به اتاق کودک اضافه کرده باشید. در خانه تکانی اتاق کودک سعی کنید که مبلمان اتاق کودک را به کمترین مقدار ممکن برسانید. هر صندلی یا میز اضافه و غیرضروری در اتاق کودک محلی است برای بی نظمی و بهم ریختگی. بنابراین، با قرار دادن قطعات اضافه در اتاق های دیگر هم فضای بازی اتاق کودک را بزرگ تر کنید و هم از بی نظمی آن بکاهید. اگر اتاق کودک شما به اندازه کافی بزرگ است بهتر است تخت را در مرکز اتاق قرار دهید تا مرتب تر بنظر بیاید.

تشک و بالش کودک

تشک و بالش کودک

تشک و بالش

تمامی پتوها، بالش ها و روتختی های اتاق کودک شما باید تمیز شوند. بالش های الیافی، پتوها و حتیتشک های صنعتی اکثرشان قابل شستشو هستند که نحوه دقیق آن را می توانید از روی برچسب های دوخته شده به آنها مطالعه کنید. با این حال اگر تشک تخت کودک شما قابل شستشو نیست ابتدا با فرچه کاملا تمیز جارو برقی گرد و غبار روی آن را پاک کنید. سپس لکه های آنها را با مواد شوینده از بین ببرید و برای جلوگیری از رشد قارچ به مدت چند روز در معرض هوای آزاد قرار دهید.

راز اتاق های منظم

راز اتاق های منظم

راز اتاق های منظم

نظم اتاق کودکان تنها با نظافت دائمی حاصل نمی شود. این کار جز خستگی چیزی عاید شما نخواهد کرد. به جای آن که هر هفته و هر ماه به تمیز کردن اتاق کودک خود مشغول شوید بهتر است این حقیقت را باور کنید که کودکان نمی توانند همانند یک بزرگسال همه چیز را مرتب و طبقه بندی کنند. اما اگر شیوه نظم را برای آنها راحت کنید احتمالا نتیجه جالب توجهی خواهید گرفت.

برای شروع بهتر است جعبه های رنگی هم اندازه، سطل ها و سبدهای حصیری برای قرار دادن وسایل مختلف کودکان در اتاق آنها قرار دهید. همین اندازه که کودکان وسایل خود را در داخل این جعبه ها بیاندازند، به نظم بخشیدن به اتاق خود کمک بسیار بزرگی کرده اند. در نتیجه شما و خودشان برای پیدا کردن یک اسباب بازی لازم نیست تمام اتاق را زیر و رو کنید و کافی است نگاهی به داخل این جعبه ها و سبدها بیاندازید.

کودکان هم می توانند به شما کمک کنند

کودکان هم می توانند به شما کمک کنند

کودکان هم می توانند به شما کمک کنند

کودکان شاید آنگونه که شما انتظار دارید نتوانند خانه تکانی کنند. اما می توانند تا اندازه توانایی خودشان در این کار سهیم شوند. به ویژه اگر خانه تکانی برایشان نه امری اذیت کننده که مثل یک بازی یا مسابقه انجام شود. می توانید مسابقه ای بین آن ها یا خودتان و آن ها بگذارید که چه کسی زودتر از بقیه لباس ها را مرتب می کند. یا اسباب بازی ها را داخل قفسه ها می گذارد. کودکان همیشه برنده شدن را دوست دارند. البته برای اینکه با آرامش بیشتری خانه تکانی اتاق کودک را انجام دهید بهتر است بیش از این دست دست نکنید و خانه تکانی را شروع کنید تا سر فرصت و بدون نگرانی و عجله انجام شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۴.۲ / ۵. تعداد نظرات: ۵

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.