راهنمای جامع خرید و چیدمان آباژور

22
۰
(۰)
شکل و جنس آباژور انتخابی شما، اهمیت زیادی دارد
شکل و جنس آباژور انتخابی شما، اهمیت زیادی دارد

سبک آباژور

لامپ‌های آباژور شکل‌ها، اندازه‌ها، استایل‌ها و رنگ‌های مختلفی دارند و از جنس‌های مختلفی ساخته شده‌اند؛ برای همین ممکن است انتخاب آباژور مناسب کمی چالش‌برانگیز باشد. اما برای این انتخاب کافی است چند قانون ساده را بدانید. استایل فضا را در نظر بگیرید. دقت کنید که برای اتاق خواب آباژور انتخاب می‌کنید یا سالن پذیرایی؟ حمام و جکوزی یا اتاق کودکان؟ فضا چطور است؟ مینیمال؟ سنتی؟ مدرن؟ شاید هم ترکیبی از همه این‌ها.

فرم و اندازه آباژور

به شکل و فرم آباژور هم توجه کنید. یک قاعده کلی در مورد اندازه آباژور وجود دارد، بهترین حالت چه به لحاظ فرمی و چه به لحاظ نورپردازی این است که دو سوم ارتفاع آباژور را پایه آن و یک سوم را کلاهک تشکیل دهد. در مورد عرض البته حالت استاندارد این است که عرض کلاهک حداقل دو برابر عرض پایه باشد.

نکته: در مورد انتخاب فرم آباژور این اصل را نیز در نظر بگیرید که آن چیزی که دوست دارید و پسندیده‌اید، انتخاب درست است!

چه نوری در خانه می‌خواهید؟

چه نوری در خانه می‌خواهید؟

انواع نورپردازی

شاید بد نباشد بدانیم که نورپردازی معمولا به چهار دسته تقسیم می‎شود: تزئینی، وظیفه‌ای یا تاکیدی، اصلی و محیطی. دانستن هدف و استفاده نورپردازی در فضا، معین خواهد کرد که باید آباژورتان را در کدام یکی از این دسته‌‍‌ها قرار بدهید و شدت و رنگ نور را چطور تنظیم کنید. اتاق را وسیع و کم‌نور طراحی کنید یا پررنگ.

به طور کلی هر چه آباژور بالاتر باشد شعاع نورش گسترده‌تر و شدت روشنایی تابیده شده بر سطح زمین کمتر خواهد بود. بنابراین اگر آباژور را برای یک کاربرد خاص مثل تامین نور کتاب خواندن در هنگام تاریکی اتاق نشیمن انتخاب می‌کنید باید حواستان به ارتفاع باشد و ارتفاع کمتری را انتخاب کنید که کل خانه روشن نشود. ولی درصورتی که به یک روشنی ملایم کلی نیاز دارید باید آباژور بلندتری را انتخاب کنید.

نکته: توجه کنید که در هر کدام از این حالت‌ها یا اتاق‌ها، یک «نباید» بزرگ وجود دارد. هرگز نباید بگذارید سخت‌افزار مشخص شود. سیم‌ها و کلیدها را پنهان کنید یا در یک جعبه همرنگ محیط بگذارید (بله، جعبه‌هایی طراحی شده‌اند که مخصوص جمع کردن سیم هستند).

پایه آباژورهای صاف و طولانی برای فضاهای مدرن بهتر هستند

پایه آباژورهای صاف و طولانی برای فضاهای مدرن بهتر هستند

پایه آباژور

شکلِ پایه آباژور تاثیر زیادی بر محیط اطرافش (و انتخاب گزینه مناسب) دارد. همچنین وقتی با پایه‌ها آشنا باشید تنظیم میزان نور اتاق هم راحت‌تر می‌شود.

پایه‌ها هم متفاوت هستند: پایه‌های بلند و نازک مینیمال، پایه‌های کوتاه تزئین شده ویکتوریایی، پایه‌های چند قسمتیِ یا عنکبوتی و… . سعی کنید طوری انتخاب کنید که طیف وسیع‌تری از استایل‌ها را در بر بگیرد. بعضی وقت‌ها این به معنی انتخابی «ساده» است که در هر فضایی زیباست و به تمام وسایل می‌آید. بعضی وقت‌ها هم باید انتخابی برجسته و جسورانه کرد که آباژور را به مرکز توجه اتاق تبدیل می‌کند.

  • آباژورهای پایه بلند برای محیط‌هایی مناسب هستند که وسایلی با زوایای تیز و رنگ‌های کم (همان طراحی مینیمال) دارند.
  • در اتاق‌های گرم و دنجی که رنگ‌های تندی مثل صورتی و قرمز در آن‌ها به کار برده‌اید، بهتر است آباژورهای چاق و کوتاه انتخاب کنید.

جنس آباژور

هیچ قاعده کلی برای انتخاب جنس آباژور وجود ندارد. ممکن است جنس کلاهک مات یا نیمه شفاف باشد، اگر نیمه شفاف باشد و نوری را از خود عبور دهد رنگ آن اهمیت پیدا می‌کند. به هر حال در انتخاب جنس پایه و کاهک باید سبک و کلیت دکوراسیون را حتما در نظر بگیرید.
وقت خرید از نکات ایمنی غافل نشوید
وقت خرید از نکات ایمنی غافل نشوید

ایمنی آباژور

از ایمنی غافل نشوید. خیلی وقت‌ها به خاطر قیمت یا شکل ظاهری وسایلی که می‌خریم به بقیه جنبه‌های خرید توجهی نمی‌کنیم اما همیشه می‌گویند باید به قیمت‌های پایین شک کرد. اگر جنس روکش بی‌کیفیت باشد یک اتفاق خیلی خنده‌دار ولی واقعا خطرناکی می‌افتد: آباژور از گرما آتش می‌گیرد. همچنین وقت خرید فاصله بین لامپ و روکش را چک کنید. اگر این فاصله خیلی کم باشد گرمای لامپ به راحتی به قسمت پارچه‌ای یا کاغذی می‌رسد و باعث سوختنش می‎شود (هرچه ولتاژ دستگاه بالاتر باشد زودتر داغ می‌شود).

نکته: این نکته را یادتان باشد که به هر حال ایمنی آباژور از سایر انواع روشنایی مثل چراغ‌های دیواری و لوسترها کمتر است. اما برای اطمینان این را بدانید که در آباژوری با لامپ ۶۰ واتی، لامپ باید از هر طرف حداقل بین ۶ تا ۸ سانتی متر با نزدیکترین سطح کلاهک فاصله داشته باشد تا بر اثر حرارت و گرما آسیب نبیند و خطرآفرین نباشد. این عدد برای لامپ ۱۰۰ واتی ۱۲ سانتی‌ متر است. روش ساده امتحان این موضوع این است که لامپ را روشن کنید، پنج دقیقه بعد کلاهک را لمس کنید، اگر گرمای آن کاملا احساس می‌شد نشان از این دارد که این کلاهک برای این لامپ مناسب نیست.

اتصال بین پایه و سرِ آباژور اهمیت دارد

اتصال بین پایه و سرِ آباژور اهمیت دارد

کیفیت آباژور

وقتی از سایز و شکل و ایمنی مطمئن شدید، باید اتصال بین پایه و سرِ آباژور را چک کنید. تنها در صورتی نیاز دارید بدانید چطور باید یک آباژور را سر هم کرد که از برندهای سر هم کردنی مثل ایکیا خرید کنید. چینش‌های مختلفی از اشکال اباژور وجود دارند: عنکبوتی، واحد و گیره‌ای. شکل استاندارد اتصال آباژور یا همان مدل عنکبوتی معمول‌ترین این اشکال و شامل چند پره پیچی است که در قسمت پایین به پایه وصل می‌شوند. وقت سر هم کردنِ قطعات مختلف آباژور مراقب ولتاژ برق باشید و میزان برق مورد نیاز آن را با برق خانه چک کنید.

شش ضلعی، زنگوله‌ای، امپراطوری، مربعی، کوییدی و طبلی

شش ضلعی، زنگوله‌ای، امپراطوری، مربعی، کوییدی و طبلی

کلاهک آباژور

یکی از بامزه‌ترین قسمت‌های انتخاب آباژور، تصمیم گرفتن درمورد کلاهک آن است. کلاهک آباژور شکل‌های زیادی دارد: مربع، مستطیل، گرد و چاق یا بلند و لاغر و باید با توجه به فضا یکی از آن‎‌ها را انتخاب کنید. به طور کلی در مورد فرم کلاهک این نکته را در نظر بگیرید که اگر سطح مقطع کلاهک مربع باشد سطح مربعی شکل را روشن می‌کند و اگر دایره باشد سطحی گرد. (البته که استثنائاتی هم وجود دارد و ممکن است به خاطر نحوه قرار گیری لامپ داخل آباژور، آباژور استوانه‌ای با سطح مقطع دایره‌ای، فضایی بیضی شکل را روشن کند.) اما هر کدام از انواع کلاهک ها برای چه فضا و کاربردی مناسب هستند؟

  • کلاهک شش ضلعی،یک کلاهک شیک غیرمعمول که حسی از سبک روستیک اوایل قرن بیستم را منتقل می‌کند.
  • کلاهک زنگوله‌‍‌ای،مخصوص دوره ویکتوریایی است، بیشتر مناسب فضاهای سنتی است که دکوری رنگی دارند.
  • کلاهک امپراطوری،یک کلاهک کلاسیک است که به هر پایه ای می آید.
  • کلاهک مربعی،همیشه منابع روشنی برای ما دایره‌ای شکل بوده‌اند، از خورشید و ماه تا اولین لامپی که اختراع شد، اما کلاهک مربعی، سطح مربع شکل را روشن می‌کند که این نور غیرمنتظره و با تصورمان از روشنایی متضاد است به همین دلیل برای فضاهایی که قرار است خاص بنظر برسند مناسبند.
  • کلاهک کوییدی، مخصوص فضاهای مدرن و معاصر است.
  • کلاهک طبلی،برای فضاهایی خوب است که زوایای تندی دارند، این کلاهک مناسب دکوراسیون به سبک میانه_قرن بیستم است و با پایه متقارن کروی و یا اشکال خالص هندسی هماهنگی دارد.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.