راهنمای انتخاب کوسن و استفاده از آن

10
۵
(۱)
کوسن ها، عناصری کوچیک ولی پرکاربرد در دکوراسیون منزل
کوسن ها، عناصری کوچیک ولی پرکاربرد در دکوراسیون منزل

کوسن ها، این عناصر پرکاربرد

حتی اگر به طور حرفه ای با کوسن ها آشنایی ندارید، حداقل قبلا انواعی از آن را دیده اید و شاید حتی در ذهن خود در مورد اینکه آیا آن کوسن ها مناسب آن فضا و دکوراسیون بوده اند یا نه، به ایده پردازی پرداخته اید، چرا که آنها حسابی جلب توجه می کنند. کوسن ها بالش هایی زیبا و کوچک هستند که روی مبل، تخت خواب، صندلی و حتی در فضاهای باز مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا مربعی شکل هستند و اندازه ی آنها بین ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر است. کوسن ها در صورتی که درست انتخاب شده باشند، می توانند مبلمان و تخت خواب هایی که شاید برایمان خسته کننده و بی روح شده باشند را تبدیل به جذاب ترین عناصر دکوراسیون منزل کنند.

یک پالت رنگی منسجم برای کوسن های خود انتخاب کنید و از آن دور نشوید

یک پالت رنگی منسجم برای کوسن های خود انتخاب کنید و از آن دور نشوید

نکاتی اساسی در مورد کوسن ها

قبل از اینکه به سراغ انتخاب کوسن برای دکوراسیون منزلتان بروید، بهتر است نکاتی را که در ادامه آمده اند، را مد نظر قرار دهید:

  • یک پالت رنگی منسجم برای کوسن های خود انتخاب کنید و از آن دور نشوید.
  • از ترکیبی متقارن استفاده کنید، حال چه کوسن ها برای روی مبل باشند و چه برای تخت خواب و یا غیره. با این کار از شلوغ به نظر رسیدن دکوراسیون در امان خواهید ماند.
  • فرمول اصلی برای انتخاب کوسن ها استفاده از یک کوسن تک رنگ، یک کوسن با طرح ساده و یکی با طرح های شلوغ در کنار یکدیگر است.
  • هر چه به قسمت میانی مبل نزدیک می شوید، اندازه کوسن ها بایستی کوچک تر شود پس بزرگ ترین کوسن ها را در کناره های مبل و کوچک ترین را در مرکز آن قرار دهید.
  • هرچند کوسن ها برای افزودن به راحتی اجزایی از دکوراسیون همچون مبلمان و تخت خواب طراحی شده اند، اما در استفاده از آنها زیاده روی نکنید تا موقع نشستن روی مبل، حس غوطه ور شدن در استخری از مارشمالو به شما دست ندهد.

بعد از آشنایی با این نکات اولیه، حالا نوبت به جالب ترین بخش یعنی انتخاب کوسن برای دکوراسیون منزلتان است؛ البته این جالب ترین بخش گاهی به گیج کننده ترین بخش هم تبدیل می شود چرا که بیشمار روش برای این کار وجود دارد و این شما هستید که در پایان باید از نتیجه کار راضی باشید. سعی ما بر این است که با توضیحاتی که در ادامه آورده ایم، در این انتخاب به شما کمک کنیم.

کوسن های تک رنگ

کوسن های تک رنگ

کوسن های تک رنگ

اگر اتاق شما به اندازه کافی طرح و شکل در خود دارد، پس نیاز نیست با استفاده از کوسن های طرحدار فضایی شلوغ ایجاد کنید. کوسن های تک رنگ بهترین انتخاب برای این فضا خواهند بود. برای انتخاب رنگ این کوسن ها، می توانید از رنگ هایی از دو طرف طیف رنگی استفاده کنید که به آنها رنگ های مکمل گفته می شود. این رنگ ها در کنار هم باعث جلوه و درخشش بیشتر یکدیگر می شوند. مثلا می توانید از رنگ نارنجی و آبی در کنار هم بهره ببرید. در کنار این ترکیب همچنین می توانید از عنصری دیگر همچون رومبلی ای استفاده کنید که طرحدار باشد تا در کنار کوسن های تک رنگ شما به خوبی به چشم آید.

سه بافت متفاوت که با هم جور هستند

سه بافت متفاوت که با هم جور هستند

یک رنگ، سه طرح

اگر می خواهید از گروهی از کوسن ها با یک رنگ استفاده کنید، سه بافت متفاوت که با هم جور باشند را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید از رنگ نارنجی استفاده کنید، یک کوسن گلدار با گل های نارنجی را در مرکز، دو کوسن راه راه که در آن از رنگ نارنجی استفاده شده باشد،در کنار آن و در بیرونی ترین سمت مبل کوسن های تک رنگ به رنگ نارنجی را قرار دهید تا تعادل دکوراسیون شما حفظ شود و در عین حال به پالت رنگی مورد نظر برسید.

رنگ های گرم و خنثی

رنگ های گرم و خنثی

رنگ های گرم و خنثی

حتی اگر پالت رنگی خنثی را برای دکوراسیون منزل خود انتخاب کرده اید، همچنان به کوسن ها برای افزودن طرح و بافت به دکوراسیون خود نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال می توانید از رنگ سفید مات، خاکستری مایل به قهوه ای و رنگ شکلاتی، در طرح های مختلف در کنار هم استفاده کنید.

کوسن هایی با رنگ های همسان

کوسن هایی با رنگ های همسان

سادگی و در عین حال تازگی رنگ های همسان

اگر به دنبال استفاده از کوسن های رنگی هستید ولی نمی خواهید از رنگ های قوی و متضاد هم استفاده کنید، کوسن هایی با رنگ های همسان گزینه خوبی برای شما خواهند بود. رنگ های همسان همچون رنگ نارنجی و صورتی به رنگ هایی گفته می شوند که در طیف رنگ ها کنار یا نزدیک هم قرار می گیرند و بنابراین تضادی بین آنها وجود ندارد که آنها را تبدیل به رنگ غالب دکوراسیون کند. این رنگ ها اگرچه اشتراکات زیادی دارند اما رنگ هایی متفاوت محسوب می شوند و انتخاب مناسبی برای یک پالت رنگی آرام هستند.

کوسن های تک رنگ، نقطه عطف دکوراسیون

کوسن های تک رنگ، نقطه عطف دکوراسیون

استفاده از کوسن های تک رنگ به عنوان نقطه کانونی دکوراسیون

در نگاه اول یک کوسن تک رنگ در کنار کوسن هایی با طرح های جذاب ممکن است خسته کننده به نظر برسد اما اگر این کوسن در رنگی مناسب و در فضایی درست مورد استفاده قرار بگیرد، می تواند جنبه هایی از پالت رنگی دکوراسیون که قبل از آن پنهان بودند را آشکار کند. اگر می خواهید حس و حال جدیدی با کمترین هزینه ممکن در دکوراسیون خود ایجاد کنید، از چند کوسن تک رنگ در رنگ هایی قوی برای دکوراسیون منزل خود استفاده کنید؛ این رنگ قوی را بر اساس رنگ دیگر عناصر نزدیک به آن همچون مبلمان یا کوسن های طرحدار خود انتخاب کنید مثلا اگر رنگ آبی کم رنگ، رنگ غالب طرح های آنها است، از یک یا دو کوسن به رنگ آبی پررنگ در کنار آنها استفاده کنید تا به نتیجه مدنظر برسید.

کوسن های تک رنگ و راه راه در کنار یکدیگر

کوسن های تک رنگ و راه راه در کنار یکدیگر

ترکیب کوسن های تک رنگ و راه راه

اگر به دنبال ایجاد ترکیبی هستید که عاری از جزئیات غیرضروری و شلوغی باشد، از کوسن های راه راه و تک رنگ در کنار هم استفاده کنید. طرح های راه راه انتخاب بسیار خوبی برای روی کوسن ها هستند زیرا به خوبی بین رنگ های قوی و ساده تعادل برقرار می کنند. برای این کار از یک رنگ قوی که در جای دیگر از دکوراسیون شما وجود دارد برای سه کوسن خود استفاده کنید و سپس از دو کوسن راه راه برای افزودن اندکی بافت و طرح به این ترکیب کمک بگیرید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۵ / ۵. تعداد نظرات: ۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.