چه رنگ‌هایی برای داشتن یک خانه مدرن مناسب هستند

0 6,005
۳.۲
(۱۱)

شاید همه خانه‌هایی که رنگ‌های چشمگیر دارند، یک دکوراسیون مناسب نداشته باشند؛ اما همه فضاهای فکر شده و بر اساس اصول، قطعا رنگ‎های خوبی دارند. 

تم رنگی یکی از اجزای اصلی دکوراسیون داخلی مدرن است و بر خلاف چیزی که خیلی‌ها تصور می‌کنند، برای داشتن یک خانه مدرن کافی نیست یک پالت رنگی انتخاب کنید و همه دیوارها و کمدها را با آن بپوشانید. 

رنگ خانه مدرن به عوامل مختلفی بستگی دارد و البته به اشکال مختلفی درمی‌آید. 

گاهی رنگ یک پتوی مبل می‎تواند نقطه ثقل یک اتاق باشد، یا یک دیوار کوچک پشت کانتر آشپزخانه داستان را به کلی عوض کند. باید به همه چیز فکر کنید، مثلا این که رنگ را برای کدام اتاق در نظر گرفته‌اید؟ آیا اتاق مورد نظر نور طبیعی دارد یا نه؟ فضایتان بزرگ است یا کوچک. برای جواب‌دادن به تمام این سوال‌ها باید درک درستی از تاثیر رنگ بر خانه داشته باشید.  اگر می‌خواهید خانه‌ای مدرن داشته باشید، باید بدانید که انتخاب رنگ این‌طور خانه‌ها کمی سخت‌تر است. تا انتهای مطلب ما را با دقت همراهی کنید تا به کمک چند نکته ساده زیر، پیدا کردن رنگ را برای شما آسان‌تر کنیم

رنگ خانه مدرن

منظور از دکوراسیون مدرن چیست؟

یکی از سبک‌های معروف و البته محبوب در دکوراسیون خانه، سبک مدرن است که در آن باید فرم تابع عملکرد باشد. به عبارت دیگر، طراحی همه اجزای خانه، از مبلمان تا دکوری‌ها و حتی رنگ‎های فضا باید منعکس‌کننده کاربرد منحصر به فردشان باشند.  طراحی دکوراسیون خانه به سبک مدرن را با  ویژگی‌هایی مثل خطوط تیز و مشخص، مینیمالیسم (نه همیشه)، دست و دلبازی در پالت رنگی مونوکروماتیک، مواد ارگانیک و نور طبیعی می‌شناسند. 

شاید با توضیح ویژگی‌های سبک مدرن نتوانید خانه‌ای با این سبک را تصور کنید، بهتر است برای آشنایی با انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی نمونه‌های زیادی از خانه با چیدمان هر سبک را ببینید تا با جزییات هر سبک کاملا آشنا شوید. پس در ادامه ویژگی‌های مهم‌ترین بخش‌های خانه مدرن را از نظر رنگ بررسی می‌کنیم.

چند راهکار برای انتخاب رنگ آشپزخانه مدرن

چه اهل آشپزی باشید چه نه، آشپزخانه در مرکز فضای خانگی شما قرار دارد و حس و حالش روی زندگی روزمره‌تان تاثیرگذار خواهد بود. 

برای داشتن یک آشپزخانه مدرن، حتی اگر نمی‌توانید دست به ترکیب کلی وسایل بزنید، رنگ‌ها به کمکتان می‌آیند. بزرگ‌ترین فضا را در هر آشپزخانه‌ای، کابینت‌ها و کانترهای آن به‌خود اختصاص می‌دهند. بر خلاف آشپزخانه‎‌های قدیمی که یکی دو نوع کابینت بیشتر نداشتند، این روزها می‌توانید از میان طرح و رنگ‌های بسیار متنوعی، رنگ کابینت آشپزخانه را  انتخاب کنید و با استفاده از رنگ، یک آشپزخانه مدرن بسازید. 

برای کابینت‌ها می‌توانید رنگ‌های مختلفی انتخاب کنید، از تیره تا روشن و از خنثی تا رنگ‌های تند. اما قبل از انتخاب، باید حسابی به فضا و متراژ فکر کرده باشید.

مشکی؛ معروف‌ترین رنگ خانه مدرن

مشکی رنگی جذاب و پرطرفدار است که بودنش روی کابینت‌ها می‌تواند فضا را متفاوت کند. با این حال، در نظر داشته باشید که کابینت‎‌های مشکی حالتی فرمال و سنگین به آشپزخانه می‌دهند، چیزی که باید با دیگر فضاهای خانه شما هارمونی داشته باشد. 

البته که بعضی از طراحان داخلی اعتقاد دارند که به دلیل کمتر بودن انعکاس رنگ روی رنگ سیاه، ممکن است آشپزخانه کوچک‌تر به نظر برسد.

رنگ مشکی برای اشپزخانه مدرن

رنگ سبز؛ زندگی‌بخش خانه مدرن

طیف سبزها، فضای آشپزخانه را زنده و شاد می‌کند. این آشپزخانه را ببینید که ترکیب سبز ِ سیر کابینت‎ها در کنار قالیچه کوچکی که وسط آشپزخانه نشسته است، چطور آن را از یک فضای عادی به یک گوشه دنج تبدیل کرده است. 

رنگ خانه مدرن، باید در خدمت زندگی و کاربرد باشد؛ پس برای داشتن یک خانه مدرن و پویا حتما به این رنگ فکر کنید.

آشپزخانه مدرن با رنگ سبز

آرامش آشپزخانه مدرن با رنگ آبی

آبی یکی از بهترین رنگ‌ها برای آشپزخانه است؛ همان‌طور که در خانه‌های قدیمی هم  دیوارهای آشپزخانه آبی رنگ می‌شدند. 

آبی‎‌های روشن، خطوط مشخص و جلوه‌ای تمیز و شیک به آشپزخانه می‎‌دهند و غیر از کابینت، می‌‎توانید آن را به‌راحتی روی دیوارها و حتی سقف بپاشید. 

آبی رنگی آرامش‌بخش و مثبت است، به شرطی که در استفاده از آن زیاده‌روی نکنید. درست مثل این آشپزخانه که کابینت‌هایب آبی در کنار قفسه‌های رنگ چوب و دستگیره‌های طلایی به تعادل رسیده‌‎اند.

آشپزخانه مدرن با رنگ آبی

رنگ پذیرایی مدرن را با این معیارها انتخاب کنید

برای انتخاب رنگ خانه مدرن باید به کاربرد فضا توجه کنید. پذیرایی اصلی‌ترین و پرکاربردترین بخش آپارتمان‌ها و خانه‌های امروزی است؛ فضایی که گاهی غذاخوری، فضای کار و حتی آشپزخانه را هم در خودش جا داده است.

تزیین خانه مدرن با رنگ‌های شاد

رنگ خانه مدرن همیشه نباید پیرو مینیمالیسم و رنگ‌های خنثی باشد. این مبل خردلی را ببینید که در کنار یک گلدان  بزرگ و  فرش با الگوهای سیاه و سفید قرار گرفته‌است. اگر طرفدار رنگ‌های زنده و شاد هستید، طیف بژ و خردلی برای اتاق پذیرایی ایده خوبی است که به خوبی در فضاهای سفید و سیاه جا می‌افتد و مثل یک خورشید پرانرژی می‌درخشد.

رنگ پذیرایی برای خانه مدرن

برای ورود رنگ به خانه‌های مینیمال و مدرن می‌توانید رنگ خنثی کرم را همانند خانه زیر به‌کار ببرید.

سبز رنگی سازگار برای پذیرایی خانه مدرن

هارمونی سبز سدری با صندلی‌های غذاخوری  اتاق و حتی صورتیِ اتاق پشتی‌اش را با دقت بررسی کنید. سبز رنگی  کاربردی و تطبیق‌پذیر است و حس و حال طبیعت به اتاق می‌دهد. در اتاق پذیرایی با دیوارهای سبز، با احتمال بیشتری آرامش خواهید داشت؛ پس با خیال راحت این رنگ را برای خانه مدرن خود انتخاب کنید.

پذیرایی سبز مدرن

در استفاده از رنگ سبز برای خانه دست شما کاملا باز است، زیرا این رنگ می‌تواند خودش را با بسیاری از رنگ‌‎ها سازگار کند و انرژی متفاوتی را به خانه وارد کند.در زیر چند خانه مدرن با ترکیب رنگ سبز را نشان می‌دهیم تا با خیال راحت به‌سراغ این رنگ جذاب بروید.

رنگ سبز برای خانه مدرن

وسعت پذیرایی خانه مدرن با رنگ آبی

در خانه بالا رنگ آبی با سبز کنار هم قرار گرفته‌اند و اگر منصفانه قضاوت کنیم، ترکیب رنگ جالبی برای تزیین خانه مدرن به کمک رنگ‌هاست.

رنگ آبی یکی از رنگ‌های محبوب در دکوراسیون داخلی خانه است که اگر طیف آبی مناسبی برای وسایل خانه انتخاب و بتوانید رنگ‌های دیگری را در کنار آن قرار دهید، قطعا خانه‌ای مدرن با رنگ آبی خواهید داشت.

انتخاب رنگ آبی برای خانه مدرن

صورتی رنگی محبوب برای پذیرایی خانه مدرن

رنگی که خیلی از ما در کودکی به آن فکر کرده‌ایم و برای پذیرایی خودمان در نظر گرفته‌ایم. 

ورود صورتی به خانه غیرممکن نیست،اگر با دقت به آن نزدیک شوید. برای خانه‌هایی که نور طبیعی مناسبی ندارند، صورتی‌های تیره را انتخاب نکنید؛ اما صورتی روشن و گلبهی  با دست باز قابل استفاده هستند. این اتاق پذیرایی را ببینید که دیوار و قالیچه‌ صورتی هستند و در کنار خاکستریِ مبل، ترکیب گرم و دوست‌داشتنی ساخته است.

رنگ صورتی در پذیرایی خانه مدرن

دکوراسیون پذیرایی خانه مدرن با رنگ مشکی

بالا درباره رنگ مشکی برای آشپزخانه مدرن صحبت کردیم. اگر کمی به خانه‌هایی که دکوراسیون مدرن را اجرا کرده‌اند، سرک بکشید متوجه رنگ‌های تیره مانند مشکی به‌عنوان رنگ قالب در دکوراسیون داخلی آن‌ها می‌شوید. بنابراین بهتر است رنگ مشکی را هم میان گزینه‌های رنگی خانه پذیرایی مدرن خود لیست کنید تا از قدرت بی‌نظیر آن در دکوراسیون داخلی بهره ببرید.

مزیت رنگ مشکی این است که می‌توانید با خیال راحت آن را با هر رنگ دیگری ترکیب کنید.

انتخاب رنگ مشکی برای پذیرایی خانه مدرن

چطور رنگ اتاق خواب مدرن خانه خودمان را انتخاب کنیم؟

مهم‎‏ترین کاربرد اتاق خواب در خانه، استراحت و آرامش است. فارغ از وسایلی که در اتاق خواب خودتان قرار می‎دهید رنگ‌ها هم بر کیفیت خواب شما و در نتیجه حستان در روز بعد، تاثیرگذار هستند. انتخاب رنگ خانه مدرن در اتاق خواب، یکی از حساس‎ترین‌هاست.

تزیین اتاق خواب مدرن با رنگ سفید

سفید یک انتخاب کلاسیک و همیشگی برای اتاق خواب است که گزینه‌های زیادی برای سرویس خواب در اختیارتان می‎گذارد. وقتی دیوار و رنگ دکوری‌های اتاق خواب سفید باشد، می‌توانید با انتخاب طوسی یا شیری برای سرویس خواب یک اتاق مونوکروم بسازید و از غرق شدن در روشنی لذت ببرید. 

این اتاق را ببینید که با وجود سفید بودن بیشتر اجزایش، سرد و خسته‌کننده به نظر نمی‌رسد. اگر سفید را دوست دارید اما از یک‌دستی و سردیِ آن خوشتان نمی‌آید، در اتاق خواب آن را با بژ یا صورتی ترکیب کنید.

رنگ اتاق خواب مدرن

اتاق‌خواب‌های رنگی با سبک مدرن

برای اینکه بتوانید اتاق‌خواب را به سبک مدرن البته به کمک رنگ‌ها، تزیین کنید می‌توانید از تمام رنگ‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد برای اتاق‌خواب هم استفاده کنید.

برای اتاق خواب مدرن باید سرویس خواب با طرح درست را خریداری کرده و بعد به‌سراغ رنگ درست برای تزیین اتاق بروید. در زیر چند نمونه ترکیب رنگ را نشان می‌دهیم تا بیشتر متوجه تاثیر ترکیب رنگ در دکوراسیون اتاق‌خواب شوید.

هرج و مرج در اتاق‌خواب‌های مدرن

اتاق خواب‎های ماکسیمالیست مدرن پیرو قانون «هرج و مرج منظم» یا «Organized Chaos» هستند. 

به عبارتی، شما می‌توانید طراحی‌های ماکسیمالیستی را با فراغ بال اجرا کنید و رنگ‌هایی مثل آبی تیره، تابلوهایی با طرح‌های شلوغ و رنگی و حتی سرویس خواب پر از طرح را کنار هم بگذارید، اما بهتر است قبل از آن به رنگ خانه مدرن در اتاق خواب فکر کنید.  

این اتاق خواب مدرن با استایل بوهو را ببینید که با وجود شلوغ بودنش، یک تم ثابت دارد: برگ و طبیعت. تخت هم با چند الگو و طرح مختلف پر شده است که با هم هماهنگ هستند و البته با پارچه بالا هم همخوانی دارند. اگر اتاق خواب‌های ماکسیمالیستی را دوست دارید، رنگ‌های سبز و آبی را برای دیوارها در نظر داشته باشید.

شلوغی خانه مدرن

انتخاب رنگ اتاق خواب مدرن به کمک اکسسوری‌ها

تاثیر شال‎ها و کوسن‎های تخت در فضا و حس و حال اتاق خواب، بیشتر از چیزی است که فکرش را می‌کنید. گاهی بدون عوض کردن ست تخت خواب و کمد یا رنگ زدنِ دیوارها، می‌توانید تنها با اضافه کردن یک کوسن و شال پارچه‌ای به تخت خواب رنگ را وارد اتاق کرده و یک فضای مدرن بسازید. 

این کوسن طرح‌دار را ببینید که رنگ مشکی‌ آن با روتختی به خوبی هماهنگی دارد و فضای اتاق را ا به سال‏‌های میانی قرن بیستم برده است.

رنگ خانه مدرن را با سلیقه خودتان انتخاب کنید

در بالا بخش های مهم یک خانه را برای انتخاب بهترین رنگ خانه مدرن بررسی کردیم.

ترکیب‌های مختلف رنگی را نشان داده و تاثیر ان‌ها را برای آشپزخانه، پذیرایی و اتاق‌خواب دیدیم. آنچه برای ترکیب رنگ خانه اهمیت دارد این است که رنگ اصلی خانه را مطابق با سلیقه خودتان انتخاب و بعد بهترین ترکیب را با دیدن نمونه‌های بسیاری از دکوراسیون‌های داخلی موفق و البته در نظر گرفتن اصول ترکیب رنگ در دکوراسیون، پیدا کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۲ / ۵. تعداد افراد امتیاز دهنده: ۱۱

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد