راهنمایی برای چیدمان مبلمان در فضاهای نامتعارف

18
۰
(۰)
اتاق نشیمن ال (L) شکل
اتاق نشیمن ال (L) شکل

اتاق نشیمن ال (L) شکل

چیدمان مبلمان در پذیرایی ال شکل برای بسیاری از افراد کاری مشکل است. به نقشه بالا توجه کنید. مبل دونفره از کاناپه چنان دور افتاده که امکان برقراری ارتباط میان افراد را بسیار مشکل می‌کند. همچنین برای کسانی که پیانو یا یک بوفه حتی در اندازه کوچک دارند نیز فضای کافی وجود ندارد. همانطور که در تصویر قابل مشاهده است، فاصله کاناپه با محدوده غذاخوری رعایت نشده و این دو به هم بسیار نزدیک هستند، به طوری که هیچ محدوده جداکننده‌ای در بین آن‌ها وجود ندارد. مشکل دیگری که کاملا در این نقشه به چشم می‌آید اندازه میز ناهارخوری است که به نسبت دیگر وسایل و فضای موجود، کوچک است.

اتاق نشیمن ال (L) شکل

اتاق نشیمن ال (L) شکل

اما راه حل چیست؟ برای رفع مشکلات گفته شده به تصویر بالا نگاه کنید. هنگامی که از مبلمان به صورت گروهی در کنار هم استفاده می‌شود یک نقطه کانونی کارآمد در اتاق نشیمن به‌وجود می‌آید. همچنین برای محدوده غذاخوری بهتر است از یک میز بزرگتر استفاده کنید. در این محدوده باید از عناصری جدید که ارتفاع دارند نیز بهره گیرید. به عنوان مثال مانند تصویر فوق یک بوفه بلند (وسیله شماره ۲) را مقابل دیوار قرار دهید. همچنین بهتر است برای جداسازی محدوده نشیمن از غذاخوری نیز فکری کنید. یکی از بهترین راه‌ها استفاده از فرش و قالیچه برای مشخص نمودن محدوده‌ها است.

شما می‌توانید از چند گلدان یا یک دیوار جدا کننده سبک (وسیله شماره ۳) برای جداسازی دو فضا کمک بگیرید. بهتر است که مبل دو نفره را نیز کمی جلو بکشید تا به دیگر قطعات مبلمان نزدیکتر شود و فضای صمیمانه‌تری را به وجود آورد. به جای استفاده از دو مبل تک از یک صندلی یا مبل تک بهره گیرید. بهتر است این صندلی را همانند تصویر فوق به صورت مورب در برابر مبل های دیگر قرار دهید تا فضای صمیمانه‌ای برای گفتگو شکل گیرد.

اتاق نشیمن با گوشه‌های محدود

اتاق نشیمن با گوشه‌های محدود

اتاق نشیمن با گوشه‌های محدود

به تصویر بالا نگاه کنید. این اتاق نشیمن کوچک دارای دو ورودی در دو سمت است. این موضوع سبب شده تا مسیر رفت‌و‌آمد، محدوده نشستن و مکالمه افراد تحت تاثیر قرار گیرد و یک فضای خالی قابل توجه نیز در میان اتاق ایجاد شود. برای رفع این مشکل بهتر است دو مکان مجزا برای نشستن ایجاد کنید و این دو محدوده را توسط یک قالیچه یا فرش به یکدیگر متصل نمایید.

اتاق نشیمن با گوشه‌های محدود

اتاق نشیمن با گوشه‌های محدود

سعی کنید به یک تعادل در نورپردازی اتاق نشیمن دست پیدا کنید. استفاده از آباژور یا چراغ در دو سمت مبل دو نفره (شماره ۲) موجب تعادل در نورپردازی اتاق نشیمن می‌شود. همچنین بهتر است از هر دو رنگ زرد و سفید به صورت ترکیبی در اتاق نشیمن استفاده کنید. مبل دو نفره را پشت پنجره قرار دهید و کاناپه را تا حد ممکن به آن نزدیک کنید تا یک فضای مناسب برای گفت‌و‌گو ایجاد کنید. میز جلو مبلی را نیز از وسط اتاق نشیمن کنار بکشید و به محدوده گفت‌و‌گویی که ایجاد کرده‌اید نزدیک کنید. با اینکار فضای خالی در میانه‌ی اتاق نشیمن به وجود می‌آید که می‌تواند به عنوان مسیر رفت و آمد در بین دو ورودی مورد استفاده قرار گیرد.

اتاق نشیمن مانند یک جعبه بزرگ

اتاق نشیمن مانند یک جعبه بزرگ

اتاق نشیمن مانند یک جعبه بزرگ

با توجه به تصویر بالا این اتاق نشیمن شبیه یک جعبه بزرگ و خالی به نظر می‌آید که مبلمان آن به سمت دیوارها هل داده شده‌اند. صندلی‌های تک پشت به کانتر آشپزخانه قرار گرفته اند و چیدمان مبلمان نیز به گونه‌ای است که امکان ایجاد ارتباط میان افراد ساکن در اتاق نشیمن و مصاحبت آن‌ها با افراد داخل آشپزخانه را از میان برده است. همچنین با توجه به ابعاد اتاق به نظر می رسد که تعداد مبل و صندلی ها در این فضای بزرگ کم است و مقدار زیادی فضای هدر رفته در میان اتاق دیده می‌شود.

اتاق نشیمن مانند یک جعبه بزرگ

اتاق نشیمن مانند یک جعبه بزرگ

برای اینکه یک فضای گرم و صمیمانه‌تر در چنین اتاق نشیمنی ایجاد نمایید بهتر است اسباب و وسایل منزل را به یکدیگر نزدیکتر کنید. همچنین با افزودن مبل های بیشتر به اتاق نشیمن هم فضای بیشتری برای نشستن فراهم می کنید و هم حالتی منسجم تر به دکوراسیون اتاق می بخشید.

اتاق نشیمن بلند و باریک

اتاق نشیمن بلند و باریک

اتاق نشیمن بلند و باریک

شومینه که در یکی از ضلع‌های کوچک اتاق نشیمن قرار گرفته نقش نقطه کانونی را دارد. اما کاناپه به علت ایجاد مانع در مسیر رفت‌و‌آمد در میان اتاق نمی‌تواند نزدیک به شومینه قرار گیرد. قرار دادن مبلمان در راستای دیوار نیز یک فضای راکد را در میانه اتاق نشیمن ایجاد می‌کند که حس اتاق انتظار را به کاربران می‌دهد. قرار دادن پیانو در نزدیکی شومینه نیز باعث شده تا یک سمت اتاق نشیمن به لحاظ بصری سنگین جلوه کند.

اتاق نشیمن بلند و باریک

اتاق نشیمن بلند و باریک

برای رفع این مشکلات به تغییراتی که در نقشه بالا داده شده است توجه کنید. به جای استفاده از یک کاناپه بزرگ می‌توانید از یک مبل دو نفره استفاده کنید که در یک اتاق بلند و باریک بیشتر کاربرد دارد. در این حالت می‌توانید مبل دو نفره را به شومینه نزدیک کنید بدون اینکه رفت و آمد در اتاق را مختل نمایید. همچنین با قرار دادن دو صندلی در اطراف شومینه موجب ایجاد یک فضای گرم و عالی برای گفت‌و‌گو می‌شوید و به تقارن دکوراسیون اتاق نشیمن نیز کمک می کنید. با توجه به تصویر، یک قالیچه کوچک نیز می‌تواند فواصل بین صندلی‌ها و مبل دو نفره را از بین ببرد.

در گوشه‌ی دیگر اتاق نشیمن با قرار دادن یک مبل راحتی تک و یک میز عسلی فضایی آرام و خلوت جهت مطالعه ایجاد کنید. افزون بر این، برای ایجاد تعادل در فضای اتاق نشیمن بهتر است پیانو را در مکانی دور از نقطه کانونی (شومینه) قرار دهید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.