راهنمایی برای انتخاب قاب عکس

84
۳.۳
(۳)
قاب عکس‌های رایج
قاب عکس‌های رایج

قاب عکس‌های رایج

امروزه طیف گسترده‌ای از انواع قاب‌ها در اندازه‌های گوناگون در دسترس‌اند. در این میان، قاب عکس‌های چوبی، سیاه و سفید و فلزی از محبوبیت بیشتری برخوردارند و اگر به‌درستی مورد استفاده قرار گیرند، زیبایی تصاویر شما را دوچندان می‌کنند.

قاب عکس‌های چوبی

قاب عکس‌های چوبی

قاب عکس‌های چوبی

چوب، به عنوان ماده‌ای طبیعی، حسی گرم و کلاسیک به ارمغان می‌آورد. بسته به طرح نهایی موردنظرتان، قاب‌های چوبی در رنگ‌های گوناگون عرضه می‌شوند و می‌توانند مکمل یا متضاد عکسی که در خود جای می‌دهند، باشند. عکس‌هایی با تناژ رنگ‌های گرم مثل قرمز، قهوه‌ای و نارنجی، در قاب عکس‌های تیره‌تر که از چوب گردو و ماهون ساخته شده‌اند، جلوه‌ زیباتری دارند. همچنین قاب عکس‌های روشن‌تری که با چوب بلوط و کاج ساخته شده‌اند، برای عکس‌هایی که در آن‌ها رنگ‌های سرد مثل آبی، سبز و بنفش غالب است، مناسب‌ترند.

قاب عکس‌های چوبی

قاب عکس‌های چوبی

علاوه‌براین، انتخاب قاب عکس چوبی به شیوه‌ دکوراسیون سایر بخش‌های خانه نیز بستگی دارد. قاب عکس‌های چوبی می‌توانند طراحی ساده یا نقش‌ونگارهای پیچیده‌ای داشته باشند. پس اطمینان حاصل کنید که قاب عکسی مطابق با سبک چیدمان خانه انتخاب می‌کنید. حال سبک شما می‌تواند سنتی، مدرن یا روستیک باشد.

قاب عکس‌های مشکی یا سفید

قاب عکس‌های مشکی یا سفید

قاب عکس‌های مشکی یا سفید

قاب‌های مشکی و یا سفید اگر به‌درستی مورد استفاده قرار گیرند، می‌توانند زیبایی بیشتری به عکسی که در خود جای داده‌اند، ببخشند. قاب‌های مشکی ظاهری شیک و رسمی دارند ولی قاب‌های سفید، غیررسمی‌تر هستند. قاب‌های مشکی و سفید، هر دو در کنار سادگی بسیار شیک و مدرن هستند.

قاب عکس‌های مشکی یا سفید

قاب عکس‌های مشکی یا سفید

قاب عکس‌های مشکی، بخش‌های تیره‌ تصویر را برجسته‌تر می‌کنند. بنابراین قاب مشکی در عکس‌هایی که علاوه‌بر تناژ رنگ‌های تیره، رنگ‌های روشن را هم در خود جای داده‌اند، تعادل بیشتری برقرار می‌کنند.

قاب عکس‌های سفید هم عملکرد مشابهی دارند. در حضور آن‌ها بخش‌های تیره‌ تصاویر بیشتر به چشم می‌آیند و بخش‌های روشن زمینه‌ اصلی را تشکیل می‌دهند. این قاب‌ها گزینه مناسبی برای عکس‌های غیررسمی و ساده هستند.

بعضی افراد قاب مشکی یا سفید را برای عکس‌های سیاه‌سفید استفاده می‌کنند. قرار دادن عکسی سیاه‌ سفید در قابی مشکی یا سفید، ظاهری هنری و شیک به دیواری که قاب عکس‌های زیادی را روی خود جا داده است، می‌بخشد.

قاب عکس‌های فلزی

قاب عکس‌های فلزی

قاب عکس‌های فلزی

قاب عکس‌های فلزی همچون قاب عکس‌های مشکی نمایی مدرن و شیک دارند، رنگ‌آمیزی عکس را برجسته‌تر می‌کنند و ظاهری چشمگیرتر و سرزنده‌تر به آن می‌بخشند. همین زیبایی ظاهری، قاب عکس‌های فلزی را برای عکس‌های خانوادگی، منظره و عکس‌های عروسی مناسب می‌کند.

قاب عکس‌های فلزی

قاب عکس‌های فلزی

قاب عکس‌های فلزی، برای عکس‌های سیاه‌سفید هم مناسب هستند و از این راه برای عکس درون خود به‌نوعی تضاد رنگی ایجاد می‌کنند.

قاب عکس مناسب

قاب عکس مناسب

نکاتی برای انتخاب قاب عکس مناسب

  1. در هماهنگی رنگ عکس و قاب آن، وسواس به خرج ندهید. در عوض هنگام انتخاب قاب عکس به تناژ کلی تصویرتان توجه کنید.
  2. قاب عکس‌های روشن برای عکس‌های غیررسمی و قاب عکس‌های تیره، برای عکس‌های رسمی مناسبترند.
  3. هماهنگی قاب عکس با نحوه‌ دکوراسیون خانه، نسبت به هماهنگی رنگ آن با عکس درونش در اولویت است. بنابراین قاب عکسی انتخاب کنید که مکمل یا متضاد دکوراسیون شما باشد.
  4. بهتر است رنگ قاب عکستان خیلی شبیه به دیواری که روی آن نصب می‌شود نباشد. اینگونه قاب عکس جلوه‌ی بیشتری خواهد داشت.
  5. رنگ فرش و قاب شما باید کاملا متفاوت باشد. در غیر این صورت توجه از روی قاب عکس برداشته می‌شود.

آیا جایگزینی برای استفاده از قاب عکس وجود دارد؟

علاوه‌بر استفاده از قاب عکس، راه‌های ساده‌تری برای تبدیل عکس‌ها به آثار هنری وجود دارد.

چاپ عکس روی بوم

چاپ عکس روی بوم

چاپ عکس روی بوم

چاپ عکس روی بوم، عکس شما را به اثر هنری ماندگاری تبدیل می‌کند که نیازی به قاب عکس ندارد. البته در صورت تمایل می‌توانید عکستان را پس از چاپ کردن قاب بگیرید.

چاپ عکس روی فلز

چاپ عکس روی فلز

چاپ عکس روی فلز

در این روش، عکس بر روی صفحات فلزی با ضخامت یک سانتی‌متر چاپ می‌شود. با این کار عکس‌هایی بادوام و باکیفیت خواهید داشت و می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان یکی از عناصر زیبایی‌شناختی اتاقتان استفاده کنید. این عکس‌ها به‌آسانی با اتصالات چوبی یا فلزی روی دیوار قرار می‌گیرند و قابلیت جابه‌جا کردن دارند.

چاپ عکس روی چوب

چاپ عکس روی چوب

چاپ عکس روی چوب

راهی دیگری که پیش روی شماست، چاپ عکس روی قطعه‌ چوبی ضخیم و باکیفیت است. این روش علاوه‌بر زیباتر کردن عکس شما، تا مدت‌ها قابل‌استفاده است و با گذر زمان از مد نمی‌افتد. همچنین این سبک، مکمل فضاهایی با سبک سنتی و روستیک است.

هنگام خرید قاب عکس ضمن توجه به نکاتی که مطرح شد، حتما سلیقه‌ی خودتان را هم در نظر بگیرید و قاب عکسی متناسب با سبک منحصربه‌فردتان انتخاب کنید.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۳.۳ / ۵. تعداد نظرات: ۳

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.