دیزاین داخلی

14
۰
(۰)
با وجود اینکه هر هتل دارای طرحی منحصر به فرد است اما سه اصل مهم در طراحی هتلها که عبارتست از:سبک طراحی،اجرایی بودن وجزییات همیشه ثابت هستند.هتل بوتیکها به آن دسته از هتل هایی گفته می شود که به خاطر خاص بودن سبک معماری و هنری خود شهره هستند.آنها معمولا کوچکتر از گراند هتل ها بوده و لوکس بودن هدف اصلی آنها نیست ، بلکه طرح و دیزاین داخلی آنها اهداف اصلی بازدید هستند.در واقع می توان اینگونه گفت که هتل بوتیکها دارای سبکی التقاطی هستند و طراحی آنها بازگو کننده ی تاریخچه ی هتل و یا تاریخچه ی زندگی مالک آنها می باشد.

برای طراحی یک هتل،باید علاوه بر اطلاع از فضاهای مورد نیاز ، نکات بسیار زیادی را مد نظر قرار داد تا طرحی کارآمد ایجاد گردد.طراحی راهروها،کریدورها و فضاهای ورودی در یک هتل گاهی اوقات نیاز به توجه بیشتری نسبت به سایر بخشهای ساختمان دارد.فضاهای حرکتی وعمومی(راهروها) بایستی عملکردی باشند و طراحی آنها متناسب با سبک کلی طراحی هتل انجام گیرد.

راهروهای هتل یکی از پر رفت و آمدترین بخشهای هتل هستند و به همین دلیل بایستی دارای استحکام لازم باشند.راهروها جایی هستند، که چمدانها و نیز چرخهای سرویس دهی به اتاقها مدام در حال حرکت و ضربه زدن به دربها و دیوارهای آن هستند.بنابراین دیوارها و کفها بایستی از متریالی مرغوب و مقاوم در برابر ضربه ساخته شوند.یکی از متریالهای مناسب برای کف در هتل ها استفاده از فرش است و بهتراست طرحی برای آن انتخاب شود که احساس طولانی بودن راهرو راکاهش داده و در ضمن با هدایت مسافران به اتاقهایشان ، سفری ساده، لذت بخش و عاری ازاسترس را برای آنان فراهم نماید.

نورپردازی راهرو ها یکی دیگر از مباحثی است که بایستی هنگام برنامه ریزی آن دقت کرد و مراقب بود هیچ گوشه ای از راهرو بدون نور و در تاریکی باقی نماند و در صورت امکان ،راهرو دارای نور طبیعی بوده و پنجره های آن با پرده های ضخیم پوشیده نشوند.

امروزه اکثر معایب ناشی از عدم استفاده از نور طبیعی را می توان با استفاده از نورهای مصنوعی بهبود بخشید و دیزاینی ، متفاوت ، زیبا ، منحصربه فرد، خلاق و رنگارنگ را به کمک تکنیکهای متفاوت نورپردازی ایجاد کرد.

راهروها یکی از معدود فضاهایی هستند که الگوی کاغذ دیواری در آنها می تواند جنبه ی خوش آمدگویی داشته باشد.معمولا راهروها با اینکه یکی از بخشهای پر ترافیک هربنا هستند ولی افراد زمان زیادی را صرف ایستادن در آن نمی کنند و بنابراین طرحهای دیوارهای آن دیرتر کهنه و خسته کننده می شوند.

جهت دیزاین داخلی راهروها می توان از میزهای کنسول باریک استفاده کرد و جهت آرایش آنها می توان از گلدانهای کوچک، کتابهای قدیمی، شمع های معطر،دکورهای مینیاتوری و… استفاده کرد.

دراکثر راهروها به خاطر وجود دیوارهای نزدیک به هم استفاده از طرحهای گرافیکی در دیواره ها و هماهنگی آن با طرح کف می تواند به طرزی باورنکردنی در زیبایی دیزاین داخلی راهرو موثر باشد.

استفاده بیش از حد از رنگهای تیره فضای راهرو را تنگ تر کرده و این موضوع حس ناخوشایندی را به مهمانان منتقل می نماید. در دیزاین داخلی راهروها به استفاده از رنگهای روشن و همچنین استفاده از نور طبیعی توصیه می شود.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.