دکوراسیون کافی شاپ

43
۴
(۳)
هرقدر که طرح‌های اجرا شده در محیط کافی شاپ ساده‌تر و به دور از پیچیدگی باشند فضای آن پاکیزه‌تر به نظر می‌رسد
هرقدر که طرح‌های اجرا شده در محیط کافی شاپ ساده‌تر و به دور از پیچیدگی باشند فضای آن پاکیزه‌تر به نظر می‌رسد

اصول دکوراسیون کافی شاپ چیست؟

دکوراسیون کافی شاپ با مبلمان و نورپردازی معنا پیدا می‌کند. مبلمانی که در دکوراسیون کافی شاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد باید در عین سادگی، زیبا و ظریف باشند. در واقع برخلاف تصور رایج، لزومی ندارد که فضای یک کافی شاپ را با لوازم دکوراتیو عجیب و غریب و متعدد پر کنیم، چراکه وظیفه زیباسازی دکوراسیون کافی شاپ بیشتر بر عهده مبلمان است.

از سوی دیگر پاکیزگی کلید جلب نگاه افراد مختلف به دکوراسیون کافی شاپ است و این تنها به معنای تمیزی میز، صندلی و پوشش کف نیست. به بیان دیگر، هرقدر که طرح‌های اجرا شده در محیط کافی شاپ ساده‌تر و به دور از پیچیدگی باشند فضای آن پاکیزه‌تر به نظر می‌رسد.

تنوع مبلمان به کار رفته در دکوراسیون کافی شاپ و نورپردازی مصنوعی در کنار نور طبیعی

تنوع مبلمان به کار رفته در دکوراسیون کافی شاپ و نورپردازی مصنوعی در کنار نور طبیعی

همچنین دکوراسیون کافی شاپ باید به‌گونه‌ای باشد که افراد در عین حال که راحت هستند، احساس خواب‌آلودگی نکنند. از این رو، نوع نورپردازی، میزان نور طبیعی و راحتی مبلمان به کار رفته در دکوراسیون کافی شاپ اهمیت پیدا می‌کند.

در حقیقت با توجه به استفاده‌های متنوعی که مردم از کافی شاپ می‌کنند، طراح دکوراسیون کافی شاپ ناچار است که در زیر یک سقف، فضایی شناور از دکوراسیون‌های نسبتاً رسمی تا محیط‌های راحت و خودمانی را ایجاد کند.

استفاده از رنگ قهوه ای در دکوراسیون کافی شاپ

استفاده از رنگ قهوه ای در دکوراسیون کافی شاپ

آشنایی با دکوراسیون کافی شاپ

دکوراسیون کافی شاپ امروزه مبحثی کاملاً مستقل از دکوراسیون رستوران‌ها و فست فودها است. با این وصف، قابل حدس است که دکوراسیونی که در این مکان‌ها به اجرا درمی‌آید نیز از مشخصاتی منحصر به فرد برخوردار باشند.

نخستین مشخصه‌ای که در اغلب کافی شاپ ها به چشم می‌خورد رنگ‌هایی است که بازتابی از نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های کافی شاپی هستند. شما در هیچ فضایی به‌اندازه کافی شاپ رنگ قهوه‌ای را در قالب مبلمان، کف‌پوش، دیوار پوش و کانتر مشاهده نخواهید کرد. همچنین رنگ‌های قرمز تیره یا نارنجی نیز در دکوراسیون کافی شاپ بسیار مشاهده می‌شود.

اهمیت دیوارها در دکوراسیون کافی شاپ

اهمیت دیوارها در دکوراسیون کافی شاپ

دیوارها نیز در دکوراسیون کافی شاپ نقش تعیین‌کننده‌ای دارند. کمتر کافی شاپی را می‌توانید پیدا کنید که دیوارهای آن با رنگ ساده رها شده باشند. تابلوهای نقاشی، پوسترها، آثار تولید شده توسط هنرمندان محلی و تابلو عکس‌های زیبا همراه با نورپردازی از جمله مواردی هستند که دیوار کافی شاپ ها را مزین می‌کنند.

جالب آنکه برخلاف فست فودها، دکوراسیون کافی شاپ برای نشستن طولانی مدت طراحی شده است. در نتیجه، افراد زمان زیادی را در این محیط می‌گذرانند و طبیعتا فرصت این را دارند که توجه بیشتری به محیط اطراف خود کنند. در این بین هستند کسانی که اشتیاق زیادی به ادبیات دارند و از دیوار نوشته‌ها، تصاویر نویسنده‌های معروف، کتابخانه و یک موسیقی ملایم لذت می‌برند.

نمایی از یک کافی شاپ سنتی (قهوه خانه)

نمایی از یک کافی شاپ سنتی (قهوه خانه)

انواع دکوراسیون کافی شاپ

دکوراسیون کافی شاپ با وجود آنکه سبک‌های گوناگونی دارد اما هیچ‌کدام از این سبک‌ها از اصولی ثابت و همیشگی پیروی نمی‌کنند. در واقع رمز جذابیت کافی شاپ ها در همین تفاوت‌های منحصر به فرد و خلاقیت‌های فردی است. کافی شاپ هایی با دکوراسیون کلاسیک و سنتی عمدتاً یادآور خاطرات خواهند بود و حسی نوستالژیک دارند. این کافی شاپ ها به مبلمان و صندلی‌های چوبی طرح قدیم، دیوارهای سنگی یا آجری و پنجره‌های رنگی و چوبی مزین هستند.

در عین حال طراحان برای جلوگیری از یکنواختی، طرح‌های چوبی نظیر کانترهای ساخته‌شده از کنده‌های درخت، شومینه یا اجاق‌های سنگی و نقاشی‌های دیواری را هم به این مجموعه اضافه می‌کنند.

در مقابل کافی شاپ هایی با سبک جدید از تنوع وسایل و طرح‌های بیشتری برخوردارند. در این کافی شاپ ها بیش از الگو، خلاقیت است که موجب زیبایی می‌شود. از سوی دیگر اجرای طرح‌های مدرن نظیر دیوار نوشته‌ها، نقاشی، تابلوهای عکس و حتی مبلمان به کار رفته در سبک جدید کم‌هزینه و مقرون‌به‌صرفه تر هستند.

نورپردازی در دکوراسیون کافی شاپ

نورپردازی در دکوراسیون کافی شاپ

دکوراسیون کافی شاپ و نکات مهم آن

دکوراسیون کافی شاپ را می‌توان با در نظر گرفتن نکاتی ساده زیباتر و کم‌هزینه‌تر به اجرا درآورد:

  • نورپردازی:
  • نورپردازی از جمله نکاتی است که ممکن است در طراحی دکوراسیون کافی شاپ از آن غافل شوید. این در حالی است که منوی عالی، سرویس‌دهی خوب و فضای باز تنها بخشی از راحتی افراد را تأمین می‌کند. درست است که نور کم ِکلی از مشخصه‌های کافی‌شاپ‌های امروزی است اما اگر نور تاکیدی کافی برای صرف غذا و مشاهده فضای اطراف و سایر همراهان وجود نداشته باشد، بی‌شک مشتریان به این کافه باز نخواهند گشت.
  • افزون بر اینکه نورپردازی صحیح بر زیبایی دکوراسیون کافی شاپ تأثیر می‌گذارد، می‌تواند بر شادی، نوع رفتار مشتریان در کافی شاپ و حتی اشتهای آنها نیز اثر بگذارد. یک روشنایی خوب در دکوراسیون کافی شاپ باید نور کافی بر روی سطح میز، آثار هنری روی دیوار و مبلمان ها را تأمین کند.
پنجره در دکوراسیون کافی شاپ

پنجره در دکوراسیون کافی شاپ

  • پنجره: فضای باز یا نور طبیعی نیز علاقه‌مندان خاص خودش را دارد. معمولاً در کافی شاپ ها میز و صندلی‌هایی که در کنار پنجره قرار دارند بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند. همچنین نور طبیعی یک راه بدون هزینه برای روشنایی محیط کافی شاپ است. پنجره باز همچنین می‌تواند تهویه طبیعی هوا را فراهم کند.
توازن میان فضای خالی و ظرفیت میز و صندلی ها در دکوراسیون کافی شاپ

توازن میان فضای خالی و ظرفیت میز و صندلی ها در دکوراسیون کافی شاپ

  • توازن: در طراحی دکوراسیون کافی شاپ باید یک توازن میان ظرفیت صندلی‌ها و فضای خالی وجود داشته باشد. واقعیت این است که شما می‌خواهید به‌اندازه کافی مشتری داشته باشید و سود زیادی به دست آورید اما این سود بیش از آنکه به تعداد صندلی‌ها ارتباط داشته باشد به‌ راحتی مهمانان بستگی دارد. از این رو، تنها ظرفیت صندلی‌ها تعیین کننده نیست و شما باید فضای مناسبی برای ایجاد حریم خصوصی و رفت و آمد مشتریان ایجاد کنید.
چینش مبلمان در کافی شاپ

چینش مبلمان در کافی شاپ

  • چینش مبلمان: برای یک مبلمان ایده‌آل در کافی شاپ می‌بایست دو چیز را در نظر گرفت. نخست آنکه مبلمان باید با سبک دکوراسیون کافی شاپ همخوانی داشته باشد و دیگر اینکه محل قرار دادن آنها به‌گونه‌ای باشد که به‌خوبی دیده شوند. قرار دادن میز و صندلی‌ها در نزدیکی یک عنصر دکوراتیو کانونی نظیر کتابخانه، تابلو، پنجره یا بالکن نیز می‌تواند در بهتر دیده شدن آنها کمک کند.

آموزش دکوراسیون کافی شاپ

به غیر از نکات مهم و اصول طراحی دکوراسیون مواردی وجود دارند که نباید از آن‌ها غفلت کرد؛

  • توجه به رنگ‌ها: رنگ‌ها علاوه بر جلب مشتریان در مدت زمان نشستن و میزان سفارش آنها نیز تأثیرگذار است. رنگ‌های گرم تند نظیر قرمز و زرد و نارنجی اگرچه اشتها برانگیز هستند اما به دلیل ایجاد هیجان زیاد مشتریان شما را فراری می‌دهند. از این رو، ترکیب رنگ‌های گرم ملایم نظیر قهوه‌ای و مقدار کمی قرمز و نارنجی در کنار رنگ‌های خنثی نظیر خاکستری و رنگ سبز، هم می‌تواند محیطی آرامش‌بخش و مناسب نشستن طولانی فراهم کند و هم اشتهای مشتریان را بیشتر می‌کند.
  • تهویه: هیچ‌چیز به‌اندازه گرما در یک روز تابستانی مشتریان از یک فضای بسته فراری نمی‌دهد. در واقع زیبایی، مبلمان راحت، نورپردازی مناسب، کیفیت غذا و سرویس‌دهی منظم تنها وقتی مورد توجه مشتریان قرار می‌گیرد که در محیطی با هوای مطلوب قرار داشته باشند. کافی شاپ ها به‌واسطه وجود آشپزخانه، سیستم‌های نورپردازی و تردد زیاد افراد، فضایی مستعد برای ایجاد گرما و بو و دود هستند. از این رو وجود یک سیستم تهویه پرقدرت در هر کافی شاپی ضروری است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۴ / ۵. تعداد نظرات: ۳

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

Comments are closed.